Kampanya Bulucu

HONDA HR-V FİYAT LİSTESİ VE ARAÇ İNCELEMESİ

Tasarım Özellikleri ve Dış Donanımı

HR-V, Honda’nın özellikle araçtan beklentisi sportiflik ve performans olan kullanıcıları düşünerek tasarladığı bir araç. HR-V’nin bir SUV’un (Spor Amaçlı Araç) performansına hem de hem de bu şıklığa sahip olması Honda’nın iyi bir iş çıkardığını gösteriyor. Araç daha dışarıdan bakıldığında bile her kesimden kullanıcının gönlünü kazanıyor. İlk olarak aracın ön tarafı göze çarpıyor. Tampon tasarımı yenilenen araçta her parça gibi şıklık ve sportiflik ön planda. Ayrıca tek parça LED farlar ön taraftaki ahenge eşlik ediyor. Bu farlar ayrıca sahibinin yolunu araca girerken veya çıkarken aydınlatabiliyor. Bunun yanında yoldaki araç durumuna göre uzun ve kısa farlar arasında otomatik olarak geçiş yapabiliyor. Bu sistem uzun gece yolculuklarında hem sürüş kolaylığı sağlıyor hem de güvenli bir sürüşe olanak tanıyor. Alt tarafta yer alan sis farları da esas amacının yanında aracın sağlam duruşunu destekliyor. Ayrıca tampon bölgesi bir çok aksesuar sayesinde özelleştirilebiliyor. Aracın yan tarafına geçildiğinde ise yakalanmaya çalışılan aerodinamiğin burada bir çok uygulaması görülüyor. HR-V’nin yan tarafındaki çizgiler her ne kadar onu ne kadar sportif gösterse de esas amaç aracın rüzgar direncini azaltarak yakıt ekonomisi sağlamak ve performansı arttırmak. Bu akıcı çizgiler tavandaki taşıma raylarıyla güzel bir paralellik oluşturuyor ve aracı durduğu yerde bile gidiyormuş gibi bir izlenim oluşturuyor. Yine ön tarafta olduğu gibi burada da bir çok aksesuar seçeneği kullanıcılara sunulmuş durumda. Yan alt kısma marşpiyel veya basamak bunlar arasında. Hatta istenirse kapı dış aydınlatması bile bulunuyor. Üst tavana ise kayak takımları, bisiklet ve eşya bagajları tavan rayları sayesinde kolayca yerleştirilebiliyor. Ayrıca yan tarafın olmazsa olmazı jantlar da unutulmamış. 18 inçlik bu jantlar 3 farklı birbirinden şık model seçeneği sunuyor. Aracın arka tarafına geçildiğinde ise çoğu Honda modelinde görülen bagaj spoyleri burada da bulunuyor. Bu parça aracın sportif görünümüne katkı yaparken aynı zamanda aracın yere tutuşunu arttırıyor. Arka tarafta sunulan aksesuarlar ise bagaj kapağı ve arka tamponda görülen krom detaylar ve alttan gelecek darbeleri emmesi için tasarlanan tampon alt koruma. Aracın genel imajını sağlamak ve her kullanıcının isteğine göre şekillenebilmesini sağlamak için HR-V’de tam 6 farklı renk seçeneği bulunuyor.

Honda HR-V arka

İç Donanım ve Tasarımı

Tüm bu sportif ve sağlam görünüş elbette sadece dışarıdan bakanlar için değil. HR-V’nin iç tasarımı da aynı dışı gibi eksiksiz ve şık. Teknolojik gelişmeleri aracın bu kısmına da ustaca harmanlayan Honda, hem kalabalık aileler için işlevsel bir alan yaratmış hem de tek kişi kullanan kullanıcıları için estetiği ön plana çıkarmış. İşlevsellik konusu aracın iç hacmini en iyi şekilde değerlendirmek üzerine kurulmuş. HR-V, koltukları sabit konumdayken yaklaşık 393 litre bagaj hacmine sahip. Zaten geniş bir araç olduğundan koltuk tasarımları da arkadaki yolcuların rahat bir şekilde seyahat etmesine olanak tanıyor. Ancak HR-V’nin bir de ekstra bir özelliği var. Honda’nın diğer araçlarında da kullanılan ‘sihirli koltuklar’ burada da bulunuyor. Bu koltuklar tek bir hareketle 60:40 oranında katlanabiliyor. Hatta istenildiği an tamamen yatarak zemine kapatılabiliyor. Bu farklı kombinasyon seçenekleri araca farklı yükler için farklı taşıma imkanları sağlarken, en verimli şeklinde kullanıcıya 1026 litreye varan bagaj hacmi sağlıyor. Ayrıca geniş arka yükleme alanı ve alçaltılmış yükleme eşiği bu aracın özelliklerine bir bir yenisinin eklenmesini sağlıyor. Araca hakim olan bu geniş konsepti panoramik cam tavan seçeneğiyle destekleniyor. Bu cam tavan aracın daha aydınlık ve havadar olmasını sağlarken, aynı zamanda araca daha geniş bir görünüm katıyor. Ayrıca iç mekanda kullanılan malzemeler Honda tarafından özenle seçiliyor ve aracın kullanıcısına lüks hissiyatı kazandırıyor.

Aracın eğlence sistemi bir çok teknolojik gelişmenin bir arada sunulduğu bir ortam. Honda’nın son teknoloji eğlence sistemi ‘Connect’ bu araçta da yer alıyor. Bu akıllı eğlence sistemi 7 inçlik dokunmatik bir ekranla araç-kullanıcı arayüzünü oluşturuyor. Bu ekran kullanıcıya özel olup istenildiğinde arka plan fotoğrafı değiştirilebiliyor. Dahili Wi-Fi alıcısı bulunan bu sistem standart bir tabletin veya akıllı telefonun gerçekleştirebileceği tüm işlemleri gerçekleştirebiliyor. Bu akıllı eğlence sistemi ‘AHA’ ismi verilen bir uygulamaya sahip. Bu uygulama her gün takip edilen rotalara istenilen müzikleri atayarak müzik zevkini katlıyor. Ayrıca yine internet bağlantısı sayesinde yolculuk sırasında yol ve hava durumunu sürekli olarak kontrol ediyor. Böylece yolda karşılaşılacak aksaklıkların önüne geçilmiş oluyor. Bu dokunmatik ekran aynı zamanda ‘Garmin’ navigasyon sistemininde görüntülenmesini sağlıyor. Bu navigasyon sistemi güncel haritaları içeriyor ve düzenli olarak güncelleniyor. Sesli olarak yönlendirme yapabilen sistem sürücünün dikkatinin ekrana bakarak dağılmasını engelliyor. Ayrıca ileri bir teknolojiye de sahip. Kavşağa yaklaşıldığında kavşağı gerçek bir fotoğrafla ekranda gösteriyor ve hangi çıkıştan çıkılması gerektiğini görsel olarak da sürücüye iletiyor. Böylece navigasyon kullanırken özellikle kavşaklarda yaşanan karışıklığın önüne geçiyor. Ayrıca dahili Bluetooth ve USB teknolojileriyle istenilen müziğin araçta çalınmasına olanak tanıyor. Ayrıca yine Bluetooth bağlantısı sayesinde eller serbest telefon görüşmesi de yapılabiliyor.

mazda 3 hatchback

Teknik Özellikleri

Honda, HR-V modelinde kullanıcılara 2 farklı motor seçeneği sunuyor. İlk motor 4 silindirli DOHC VTEC & VTC. 1498 cc motor hacmine sahip olan bu motor 130 beygir güç üretebiliyor. Bu motorun hem 6 ileri 1 geri manuel şanzıman seçeneği hem de otomatik şanzıman seçeneği bulunuyor. 4×2 çekişe sahip olan araç yakıt olarak benzin kullanıyor. Manuel vitesin yakıt tüketimi 100 kilometrede şehir içinde 7.0 litre, şehir dışında 4.8 litre ve karma tüketimde 5.6 litre. Otomatik vitesin yakıt tüketimi ile daha farklı. 100 kilometrede şehir içinde 6.1 litre, şehir dışında 4.6 litre ve karma tüketimde 5.2 litre. 130 g/km karbondioksit salınımına sahip. İkinci motor ise DOHC i-DTEC. 4 silindirli olan bu motor 1597 cc motor hacmine sahip. 120 beygir güç üretebilen bu motor 6 ileri 1 geri manuel vites seçeneği ile piyasaya sürülmüş durumda. Yakıt türü olarak ise dizel tercih edilmiş. Yakıt tüketimi tahmin edildiği gibi diğer motora göre daha tasarruflu. 100 kilometrede şehir içinde 4.2 litre, şehir dışında 3.8 litre ve karma tüketimde 4.0 litre. Karbondioksit salınımı ise 104 g/km olarak ölçülmüş.

Performans ve Yol Tutuşu

Honda son yılların en büyük sorunlarından olan küresel ısınmanın en büyük etkeni karbondioksitin salınımını azaltmak için bir çok yeniliğe imza atmış durumda. Özellikle 1.6 i-DTEC motor versiyonu hem kullandığı yakıt hem de yakıt tüketimi ile bu salınımı azaltmaya çalışıyor. Ayrıca otomatik şanzıman opsiyonlarında ‘CVT’ adı verilen teknolojisi kullanıyor. Bu sistem motorun devrini sürekli olarak takip ederek motoru en uygun devirde tutuyor ve yakıt ekonomisine destek oluyor. Ayrıca start-stop özelliği de eklenen HR-V, yakıt konusunda cimriliğini arttırıyor. Ancak tüm bu cimrilik performanstan ödün verildiği anlamına gelmiyor. Dış görünüşünün hakkını veren aracın 1.6 litrelik modeli yalnızca 10 saniyede hızını 0’dan 100’e çıkartabiliyor. Performansın yanında güvenlik de üzerinde durulan bir konu. ‘Aktif Şehir İçi Fren Sistemi’ne sahip olan araç 5-32 km/saat arasındaki hızlarda öndeki araca yaklaşıldığında önce sürücüyü uyarıyor daha sonra da çarpışmayı önlemek adına otomatik olarak fren yapıyor. Ayrıca yoldaki trafik işaretlerini tanıma ve yokuş kalkış desteği gibi özelliklere de sahip olan HR-V, kullanıcılarına performans ve güvenlikten çok daha ötesini vaat ediyor.

Honda HR-V Fiyat Listesi İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.