Kampanya Bulucu

Hibe Kredi Nedir, Nasıl Alınır

Hibe Kredi karşılıksız kredi anlamına gelir. Bazen kredinin %30’u ile %70’i arasında bir oran geri istenir. Böylece hibe kredinin oranı azalmış olur. Hibe kredilerin ülkemizdeki en önemli adresi KOSGEB’dir. KOSGEB hem KOBİ’lere hem de bireysel girişimcilere destek kredisi verir. KOSGEB dışında bazı sivil kuruluşları ve Avrupa Birliği hibe kredileri de vardır.

Uygun bir proje ile hibe kredi almak çok da zor değildir. Kosgeb’in verdiği hibe kredi çeşitleri şunlardır:

1-) Kobi proje destek programı

2-) Tematik proje destek programı

3-) İşbirliği güçbirliği destek programı

4-) Ar-Ge inovasyon ve endüstiriyel uygulama destek programı

5-) Genel destek programı

6-) Girişimcilik destek programı

7-) Gelişen işletmeler piyasası kobi destek programı

8- )Kredi faiz desteği

9-) Laboratuvar Hizmetleri

Kosgeb Hibe Kredi Ayrıntıları

Kosgeb Hibe kredileri proje bazlı verilir. Her hibe bir projeye verilir. Programın bir amacı ve beklentisi vardır. Bu amaca hizmet eden projeler seçilir.  Her programın belli bir süresi vardır 2 yıl 3 yıl gibi…  Her hibe kredi ve proje için bir üst destek limiti belirlenir.

Şu an aktif olarak başvuru kabul edilen KOBİ Proje Destek Programı için şu anki destek üst limiti 150 bin liradır.  Proje destek oranı 1. ve 2. Bölgelerde %50 3., 4., 5. ve 6. Bölgelerde %60 olarak belirlenmiştir. Burada bahsedilen %50 150 bin lirayı geçemez yani yaptığınız proje 400 bin liralık ise sadece 150 bin lira alırsınız. Ancak Projenizin toplam tutarı 300 bin lira ise 1. Bölgede %50 yani 150 bin lira hibe alabilirsiniz.

KOSGEP hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için ilgili haberimizi inceleyebilirsiniz: “KOSGEB Kredisi Nedir, Nasıl Alınır”

Hibe Kredisi Nasıl Alınır?

Eğer Projeniz hazırsa bunu KOSGEB’e çok iyi ifade etmeniz gerekir. Harika bir fikriniz varsa bile bunu iyi ifade edemezseniz hibe kredi almanız imkansızdır. Çünkü KOSGEB yetkilileri sizin ne yapmak istediğinizi bilemezler. O yüzden KOSGEB internet sitesinde bulunan hibe türlerinden birini araç bilerek bir proje hazırlayın. Projenizin KOSGEB Hibe programına uygun olmasına dikkat edin.

KOSGEB kendi amaçlarına uymayan bir projeye kredi vermez Bunun için projenizi iyi seçmeniz gerekir. Eğer projenizi hazırladıysanız Kosgeb’in Hibe kredi başvuru formlarını çok dikkatli doldurmanız gerekir. Hibe kredisi başvurularında birçok bilgi ve belge istenir bunların tamamını eksiksiz doldurmanız gerekir.

Hibe kredi başvurularına danışmanlık yapan birçok şirket vardır. Ancak bu danışman şirketler size hibe kredi almanız esnasında garanti vermezler. Ancak çok yüksek yüzdelerle çalışırlar. Yani hibe kredinizin bir kısmını onlar alırlar. Danışman şirketlerle çalışmak size kalmış! Ancak kendi başınıza hazırlamanız biraz zor olsa da daha hesaplıdır. Birkaç hatadan sonra doğru yapmayı öğrenirsiniz.

Girişimcilik Destek Programı, tüm girişimcilere açık bir programdır. Onlarca başvuru formunun doldurulması ve bilgilerin veritabanına kaydedilmesi gerekir. Girişimcilik Destek Programı başvuru formlarını görmek için www.kosgeb.gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.