Kampanya Bulucu

Hesap İşletim Ücreti

Bu yazımızda sizlere bankaların almış oldukları hesap işletim ücretleri hakkında ayrıntılı bilgiler sunacağız.’’ Hesap işletim ücreti nedir, yasal mıdır, hesap işletim ücreti almayan bankalar, hesap işletim ücreti geri alınabilir mi?’’ Gibi sorularınızın yanıtlarını yazımızda bulabilirsiniz.

Hesap İşletim Ücreti Nedir?

Hesap işletim ücreti, bankaların vadesiz mevduat hesaplarından dönemsel olarak kestikleri hizmet bedeli ücretidir. Bazı bankalar bu ücreti 6 aylık periyodlarda aldıkları gibi, bazı bankalar da 3 aylık periyodlarda bu ücreti kesmektedir. Ayrıca alınan hesap işletim ücretleri de bankadan bankaya değişiklik göstermektedir.

Hesap İşletim Ücreti Yasal Mıdır?

Her ne kadar farklı mahkeme kararları bulunsa da ve yasallığı çok fazla tartışılsa da, bankalar maalesef bu durumu yasal zemine oturtmuşlardır.

‘’Türk Ticaret Kanunu’nun 22.maddesi hükmüne göre “Tacir olan veya olmayan bir kimseye, ticari işletmesi ile ilgili iş veya hizmet görmüş olan tacir, münasip bir ücret isteyebilir” hükmü bankaların, tüm bankacılık hizmet ve işlemleri üzerinden ücret ve masraf tahakkuk ettirmesine izin vermektedir.

Bankacılık Kanununun 144 üncü maddesine dayanılarak hazırlanan Mevduat ve Kredi Faiz Oranları ve Katılma Hesapları Kar ve Zarara Katılma Oranları ile Özel Cari Hesaplar Dahil Bu İşlemlerde Sağlanacak Diğer Menfaatler Hakkında Tebliğin 16.10.2006 tarih, 2006/11188 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile 22.11.2006 tarih, 26354 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak aynı tarihte yürürlüğe girmesiyle birlikte, anılan Tebliğin 4. maddesinde “faiz dışında sağlanacak diğer menfaatlerin ve tahsil olunacak masrafların nitelikleri ve sınırları serbestçe belirlenir” denilmekte ve anılan Tebliğ çerçevesinde T.C.Merkez Bankası’na belirlenen masraf ve komisyon tür, oran ve tutarları bildirilmektedir.’’

Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar?

Hesap işletim ücreti almayan banka deyince akla ilk gelen banka kuşkusuz Kuveyt Türk’tür. Evet, Kuveyt Türk Katılım Bankası Müşterilerinden bu ücreti talep etmiyor. Bunun dışında bir diğer alternatif ise Finans Bank bünyesinde bulunan ve son zamanlarda çok popüler olan Enpara.com hesabıdır. Yine hesap işletim ücreti ödemek istemiyorsanız İNG Bankası’nın Turuncu Hesabını ve Finans Bank’ın Marifetli Hesaplarını kullanabilirsiniz.

Hesap İşletim Ücreti Geri Alınabilir mi?

Daha önce de belirttiğimiz gibi bu konuda çok farklı kararlar bulunmaktadır. Hesap işletim ücretini geri alabilenler olduğu gibi, alamayanlar da vardır. Hatta aldıktan sonra bankanın açmış olduğu karşı davayla, mahkeme masrafıyla beraber tekrar ödeyenler de vardır. Biz yine de nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini sizlere anlatacağız.

Öncelikle bankanın sizden kesmiş olduğu ücretin dekontunu, makbuzunu bankadan almalısınız. İnternet bankacılığı kullanıyorsanız oradaki ekran görüntüleri de işinize yarayacaktır.

Daha sonra aşağıdaki örnek dilekçeyi doldurup ilgili bankanın genel merkezine iadeli taahhütlü olarak göndermeniz gerekiyor. Bu dilekçeyi şubeye verip onların göndermesini de talep edebilirsiniz.

Yasal süre içerisinde ilgili banka talebinize olumsuz yanıt verecektir. Bu olumsuz yanıtı ve kesilen ücretlerin makbuzunu dilekçenize ek yaparak kaymakamlıklar bünyesinde bulunan Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne bir dilekçe ile başvuruyorsunuz. Yine dilekçe örneği aşağıdadır.

Tüketici Sorunları Hakem Heyeti eğer ücretin iadesi yönünde bir karar vermiş ise kararın bir örneğini size verir bir örneğini de ilgili bankaya gönderir. Karar bankaya ulaşınca 15 gün içinde kesilen hesap işletim ücreti tarafınıza iade edilir.

Çok nadir de olsa bazı Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri takipsizlik-yetkisizlik kararı vermektedir. Bu durumda mahkeme yoluna başvurmalısınız.

Hesap İşletim Ücreti İtiraz Dilekçesi

Hesabınızdan kesilen hesap işletim ücretlerinin iadesini talep etmek için ilgili bankaya gönderilecek dilekçe örneğini ve Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne verilecek dilekçe örneğini aşağıdaki linklerden indirebilirsiniz.

Hesap İşletim Ücreti Hangi Hesaplardan Alınmaz?

Yine bu konuda da bankaların farklı uygulamaları vardır. Genel olarak birçok banka maaş müşterilerinin hesaplarından bu ücreti tahsil etmez. Bunun yanında en az iki adet otomatik ödeme talimatı olan hesaplardan da bu ücret tahsil edilmez.

Bazı bankaların da alt limitleri vardır. Örneğin yıllık 1000 Lira girişin olduğu hesaplardan ücret talep etmezler. Bu uygulamalar tamamen bankadan bankaya farklılık göstermektedir. Bir başka örnek: İş Bankası öğrenci hesaplarından kestiği hesap işletim ücretlerini çoğu zaman iade etmektedir.

Hangi bankanın ne kadar hesap işletim ücreti aldığı, hangi hesaplardan almadığı, hangi dönemlerde ne kadar ücret kestiği gibi bütün bilgileri tek tek, banka banka ayrıntılı bir şekilde anlattığımız ”Bankaların Hesap İşletim Ücretleri” konumuzu incelemenizi tavsiye ediyoruz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.