Kampanya Bulucu

Hangi Otomobil Markası Hangi Ülkeye Ait? [Tam Liste]

80 milyondan fazla nüfusu bulunan ülkemizde, 50’den fazla markaya ait milyonlarca araç trafikte yer alıyor. Yerli otomobil üretiminin gündemde olduğu bugünlerde trafikte yer alan hemen hemen bütün araçlar başka ülkeler tarafından üretiliyor. Bu araçların birçoğunda Almanya, Fransa, Japonya ve İtalya gibi sanayi ülkelerinin imzası bulunsa da Hindistan ve Güney Kore gibi ülkelere ait araçlara trafikte rastlamak mümkün. Peki hangi marka araç hangi ülke tarafından üretiliyor?

Ford Hangi Ülkenin Markası?

Henry Ford’un kurucusu olduğu Ford, Amerika Birleşik Devletleri menşeili bir otomobil markası olarak karşımıza çıkıyor. Ülkemizde de fabrikaları bulunan Ford, en yaygın servis ve satış ağına sahip olan araba markalarından biri olarak öne çıkıyor. Ford; Mustang, Fiesta, Focus, Mondeo, Edge, C-Max, Galaxy, Transit Connect ve Taunus gibi araçlardan oluşan geniş bir model yelpazesine sahip.

Volvo Hangi Ülkenin Markası?

Güçlü motoru ve dayanıklı yapısı ile dikkat çeken Volvo araçları İsveç üretimi, S60, S90, XC60, XC90, V40, V70 gibi modelleri bulunan Volvo’nun Türkiye’de 27 yetkili satış ve servis noktası bulunuyor.

Toyota Hangi Ülkenin Markası?

Adını markanın kurucusu Kiichiro Toyota’dan alan Toyota markası Japonya’ya ait. Toyota’nın başta Japonya olmak üzere dünya genelinde 26 ülkede 40’dan fazla üretim tesisi bulunuyor. Türkiye’deki fabrikalarında Auris, Corolla ve Verso gibi modellerin üretimi gerçekleştiriliyor. Geniş bir kullanıcı ağı olan Toyota’nın Corolla, Auris, Yaris, Camry ve Hilux modelleri ön plana çıkıyor.

Seat Hangi Ülkenin Markası?

Arona, Ateca, Leon ve Ibiza gibi modellere sahip olan Seat, Akdeniz ülkesi İspanya’ya ait bir otomobil markasıdır. Seat’ın ülkemizde 25 yetkili satış ve 39 yetkili servis noktası bulunuyor.

Nissan Hangi Ülkenin Markası?

Nissan da Toyota gibi Japon araba markalarından biridir. Juke, Micra, Navara, Qashqai gibi modelleri bulunan Nissan, birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de yaygın bir kullanım ağına sahip.

Citroen Hangi Ülkenin Markası?

Andre Citroen’in kurucusu olduğu Citroen, Fransa’ya ait bir otomobil markasıdır. Ünlü markanın C3, C Elysee, C4 Cactus gibi binek araç modellerinin yanı sıra Berlingo ve Jumper gibi ticari araç modelleri de bulunuyor.

Opel Hangi Ülkenin Markası?

Astra Sedan, Astra Hatchback, Insignia ve Mokka X modelleri ön planda olan Opel bir Alman markasıdır. Yıllardan beri otomotiv sektöründe yer alan Opel’in Combo başta olmak üzere ticari araçları da mevcut. Ülkemizde 60’dan fazla yetkili satış ve servis birimi bulunan Opel tarafından üretilen araçlar, başta Almanya olmak üzere bazı Avrupa ülkelerinde üretiliyor

Fiat Hangi Ülkenin Markası?

İtalyan araba markaları arasında yer alan Fiat, ülkemizde en çok tercih edilen araba markalarından bir tanesi. Egea serisi, 124 Spider ve 500 serisi başta olmak üzere birçok modeli bulunan Fiat aynı zamanda Lancia, Maserati, Ferrari, Alfa Romeo, Jeep ve Dodge gibi markaları bünyesinde barındırıyor.

Renault Hangi Ülkenin Markası?

Clio, Megane, Laguna, Kangoo, Traffic, Koleos, Symbol ve Fluence gibi binek ve ticari araç modellerine sahip olan Renault, Fransa’ya ait bir araba markasıdır. Bursa’da Renault-Oyak Fabrikası bulunan Renault markası ülkemizde en yaygın satış ve servis hizmet ağı bulunan markalardan birisidir.

Honda Hangi Ülkenin Markası?

Honda, sanayi ülkesi Japonya’ya ait bir diğer araba markasıdır. Başta Civic olmak üzere Jazz, S2000, CR-V, CRX gibi birçok modele sahiptir. 1996 yılında Gebze’de bir fabrika açan Honda halen burada Civic ve City gibi modellerini üretmeye devam ediyor. Ülkemizde yetkili satış ve servis hizmetlerinin yanı sıra Honda Finans hizmeti de bulunuyor.

Audi Hangi Ülkenin Markası?

A ve Q serileri ile dikkat çeken Audi, Almanya’ya ait bir diğer markadır. A7 modeli ile 2012 yılında Uluslararası Yılın Otomobili ödülünü kazanan Audi, ülkemizde 21 yetkili satıcı ve 35 yetkili servis noktası ile hizmet veriyor.

Hyundai Hangi Ülkenin Markası?

Hyundai Güneydoğu Asya ülkesi Güney Kore’ye ait bir markadır. Markanın İ Serisi, Elantra, Accent ve Tucson gibi birçok farklı modeli bulunuyor. Türkiye’de 70’den fazla yetkili satış ve hizmet noktası bulunan Hyundai, ülkemizde ”Beş Yıl Üretici Firma Mekanik Garantisi” sunan ilk marka olma özelliğini taşıyor.

Peugeot Hangi Ülkenin Markası?

Fransız araba markaları arasında yer alan Peugeot, dünyanın birçok ülkesinde kullanıcısı olan bir otomobil markasıdır. Özellikle ticari araçları ile ön plana çıkan markanın Partner, Traveller, Expert Van gibi modelleri bulunuyor. Peugeot da ülkemizde yetkili servis ve satış hizmetlerini devam ettiren markalardan bir tanesi.

BMW Hangi Ülkenin Markası?

Onlarca modeli bulunan dünyaca ünlü BMW markası, Almanya’ya aittir. Kendine özgü tasarımları ve yenilikçi teknolojisi  ile ön plana çıkan BMW, yıllardan beri otomotiv sektörünün en gözde markalarından biri olmayı sürdürüyor. Türkiye’de 19 yetkili satış noktası bulunan BMW’nin 33 yetkili servis noktası var.

KIA Hangi Ülkenin Markası?

Picanto, Rio, Ceed ve Sorento gibi modellere sahip olan KIA, Güney Kore’ye ait bir araba markasıdır. KIA, Türkiye’de Çelik Motor bünyesinde faaliyetlerini devam ettiriyor.

Skoda Hangi Ülkenin Markası?

Orta Avrupa ülkesi Çekya’ya ait olan Skoda’nın Yeti, Octavia, Superb gibi modelleri bulunuyor. Marka daha sonradan Alman devi Volkswagen’a satılmıştır. Ülkemizde birçok yetkili servis ve satış noktası bulunan Skoda ayrıca müşterilerine Skoda Finans ve Skoda Kasko hizmetlerini sunuyor.

Ferrari Hangi Ülkenin Markası?

Enzo Ferrari isimli bir girişimcinin kurmuş olduğu Ferrari markası İtalya’ya ait. Lüks nitelikli arabalar üreten Ferrari, dünya toplumunun zengin kesimine hitap ediyor.

Lexus Hangi Ülkenin Markası?

Lexus Japonya’ya ait bir başka markadır. Toyota Motor Corporation’a bağlı bir marka olarak hayatına devam ediyor.

Volkswagen Hangi Ülkenin Markası?

Alman araba markaları arasında yer alan Volkswagen, araçlarının dayanıklılığı ile ön plana çıkıyor. Markanın Polo, Golf ve Passat gibi klasikleşmiş modelleri bulunuyor.

Subaru Hangi Ülkenin Markası?

XV, Forester gibi modelleri bulunan Subaru, bir diğer Japon markasıdır. Subaru da ülkemizde satış ve servis hizmetleri sunan markalardan biridir.

Jeep Hangi Ülkenin Markası?

Jeep, bir Amerika Birleşik Devletleri markası. Jeep’in 4×4 özellikli araçları ülkemize ilk getiren marka olması dolayısıyla bu tip arabaların tamamına ülkemizde Jeep deniyor. 2014 yılında Fiat tarafından satın alınan Jeep, ülkemizde satış ve servis hizmetlerini devam ettiriyor.

Mercedes Hangi Ülkenin Markası?

Mercedes Almanya’ya ait güçlü bir markadır. Binek otomobil, ticari araç, kamyon ve otobüs gibi çok geniş bir yelpazede üretim yapan Mercedes, otomotiv sektörünün başrol oyuncularından biridir. Mercedes’in Türkiye’de kamyon ve otobüs fabrikası gibi yatırımları bulunuyor.

Suzuki Hangi Ülkenin Markası?

Suzuki, Türkiye’de satış faaliyetlerini canlandırmaya çalışan Japonya’ya ait bir araba markasıdır. Arazi ve binek araç modelleri arasında Jimny, Swift, Vitara, SJ ön plana çıkıyor.

Mazda Hangi Ülkenin Markası?

İsmini Zerdüşt inancındaki koruyucu Tanrı Ahura Mazda’dan alan marka Japonya’ya aittir. Dünya çapında toplam 18 üretim tesisi bulunan Mazda, Türkiye’de satış, servis ve yedek parça hizmetlerinde bulunuyor.

Bugatti Hangi Ülkenin Markası?

Ettore Bugatti tarafından kurulan Bugatti, zengin kesime hitap eden lüks otomobiller üretiyor. Bugatti markası gelişmiş bir sanayisi bulunan Fransa’ya ait.

Dacia Hangi Ülkenin Markası?

Yıllık 200.000 araç üretim kapasitesine sahip Dacia, Doğu Avrupa ülkesi Romanya’ya ait. Dacia’nın Duster, Logan, Lodgy ve Sandero gibi modelleri bulunuyor.

Tofaş Hangi Ülkenin Markası?

Tofaş Türkiye’ye ait bir otomobil markasıdır. Şahin, Doğan, Kartal, Murat ve Serçe modelleri bulunan marka, 1968 yılında Koç ve Fiat ortaklığı ile Bursa’da kuruldu. İlk Tofaş modeli olan Murat 124’ün üretimi ise 1971 yılında başladı.

Porsche Hangi Ülkenin Markası?

Ferdinand Porsche tarafından kurulan Porsche, Almanya’ya aittir. Kurulduğu günden bu yana spor otomobiller üzerine uzmanlaşan Porsche, günümüzde Volkswagen grubunun bünyesinde bulunuyor. 911, 924, Cayanne gibi göz alıcı modellere sahip olan markanın ülkemizde toplam 7 adet yetkili hizmet noktası bulunuyor.

Jaguar Hangi Ülkenin Markası?

Jaguar İngiltere olarak bilinse de 2008 yılında bir Hindistan markası olan Tata Motors tarafından satın alındı. Ülkemizdeki tek yetkili satış ve servis hizmeti İstanbul’da bulunan Jaguar, XJ model serisi ile dikkat çekiyor.

Tata Hangi Ülkenin Markası?

Hindistan araba markaları arasında ilk sırada yer alan Tata, 1998 yılında Hindistan’ın ilk yerli otomobili Indica modelini üretti. Şu an dünyanın en büyük ikinci otobüs üreticisi olan Tata, 2008 yılında Jaguar ve Land Rover markalarını satın aldı. 1997 yılında Türkiye pazarına giren Tata, halen ülkemizde satış ve servis faaliyetlerine devam ediyor.

Chevrolet Hangi Ülkenin Markası?

Amerika Birleşik Devletleri’ne ait bir marka olan Chevrolet, 2015 yılında Avrupa piyasasından çekildi. Avro, Captiva ve Cruze modelleri ile bilinen marka, ülkemizde de satış faaliyetlerini sonlandırdı. Yetkili servis hizmetlerini Opel aracılığıyla devam ettiriyor.

Alfa Romeo Hangi Ülkenin Markası?

Bir İtalyan markası olan Alfa Romeo, Fiat bünyesinde yer alan bir markadır. Giulietta, 4C, 156 gibi modelleri bulunan Alfa Romeo, ülkemizde Tofaş çatısı altında faaliyet gösteriyor.

Mitsubishi Hangi Ülkenin Markası?

Yerel dilde 3 Elmas anlamına gelen Mitsubishi, Japonya’ya ait bir markadır. ASX, Outlander ve Pajero gibi modelleri bulunan Mitsubishi, ülkemizdeki satış ve servis faaliyetlerini Temsa aracılığıyla devam ettiriyor.

Lamborghini Hangi Ülkenin Markası?

Dünyanın en popüler spor otomobil üreticilerinin başında gelen Lamborghini, bir İtalyan markasıdır. Bu alanda uzmanlaşan markanın başta Gallardo olmak üzere Diablo, Aventador ve Huracan gibi gösterişli modelleri bulunuyor.

İnfiniti Hangi Ülkenin Markası?

Q30, Q50, FX ve G gibi modelleri bulunan İnfiniti, Japonya’ya ait bir otomobil markasıdır.

Range Rover Hangi Ülkenin Markası?

Araba markaları ve ülkeleri zamanla el değiştirebiliyor. Örneğin, İngilizlere ait olan Range Rover, sırasıyla BMW ve Ford’a satıldıktan sonra 2008 yılında Hintli Tata Motors grubuna satıldı. Markanın Türkiye’de 8 yetkili satış noktası ve 22 yetkili servis noktası bulunuyor.

Aston Martin Hangi Ülkenin Markası?

Bir İngiliz markası olan Aston Martin, 1964 yılında çekilen James Bond filminde boy gösterince dünya çapında tanındı ve iyi bir satış başarısı yakaladı. DB7, Rapide, Vantage gibi modelleri bulunan Aston Martin’in Türkiye’de satış ve yetkili servis hizmeti şu an için bulunmuyor.

Maserati Hangi Ülkenin Markası?

Gösterişli spor arabaları ile ünlü Maserati, İtalya’ya ait bir markadır. Fiat bünyesinde yer alan markanın Levante, GT, GranTurismo ve Spyder gibi modelleri bulunuyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.