Kampanya Bulucu

Hangi Kredi Notuna Ne Kadar Kredi Verilir

Kredi Kayıt Bürosu’na bağlı olarak hizmet veren Findeks, kişi ve kurumların Findeks raporlarını derecelendirmiştir. Buna göre kredi puanları 0 ile 1900 arasında bulunan değerlerden oluşmaktadır. Bu derecelendirme hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız “Findeks Notu Aralıkları Nelerdir, Ne Anlama Gelir?” adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Bankalar ve çeşitli finans kuruluşları, kredi ve kredi ürünlerine dair hizmetlerini müşterilerine sunmadan önce müşterileri hakkında çeşitli değerlendirmeler yapmaktadırlar. Bu değerlendirmenin en önemli kısmı ise kredi puanı kısmıdır. Çünkü kredi puanı, kişinin finansal geçmişini oluşturan bir nevi mali karnedir.

Buradaki skora ve risk raporu bilgilerine göre müşteri tarafından talep edilen kredi ürününün müşteri tarafından ödenip ödenemeyeceği belirlenir. Bu ölçütte söz konusu kredi ürünü verilir. Bu yüzden Findeks kredi puanının yüksek olması, bankaların sunmuş olduğu hizmetlerden yararlanabilmek adına önemlidir. Kredi puanı düşük olup bunu yükselme konusunda detaylı bilgi sahibi olmak isteyenler “Findeks Notu Yükseltme” adlı yazımızı okuyabilirler.

Bankalar Kredi Verirken Hangi Konulara Dikkat Ediyor?

Bankalar, kredi ve kredi ürünlerini müşterilerine vermeden önce müşterileri hakkında detaylı bir inceleme yapmaktadırlar. Buradaki en önemli inceleme kısmı ise müşterinin sahip olduğu Findeks kredi puanıdır. Bu puana ek olarak müşterinin aylık geliri, mevcut borçları, taşınmaz mal varlığı ve hesaplarındaki yatırımları da bankalar tarafından değerlendirilmektedir.

Hangi Kredi Notuna, Ne Kadar Kredi Verilir?

Findeks puanı 0 ile 900 arasında bulunan kişiler, bankaların sunmuş olduğu kredi hizmetlerinden hiçbir şekilde yararlanamazlar. Bu puan aralığında bulunan kişiler, Findeks kredi puanlarını yükselterek sonraki dönemlerde tekrardan kredi başvurusunda bulunabilirler. Fakat öncesinde Findeks kredi puanlarının güncellenip güncellenmediğini öğrenmeleri gerekir. Bu konuda detaylı bilgi sahibi olmak isteyenler “Findeks Notu Güncelleme” adlı yazımızı okuyabilirler.

Findeks puanı 900 ile 1150 arasında bulunan kişiler, normal şartlarda kredi imkânlarından yararlanamazlar fakat dönemsel olarak bankalar tarafından sunulan kampanyalar ile bu kişilere de kredi verilebilir. Verilen kredi ise düşük meblağlarda olmaktadır.

Findeks puanı 1150 ile 1500 arasında bulunan kişiler, sigortalı bir işte çalışıyorlarsa ve bunu belgelerlerse belirli bir miktara kadar kredi hizmetlerinden yararlanabilirler. Bankalar tarafından verilen bu krediler ortalama maksimum 15.000 ile 20.000 TL arasında olmaktadır.

Findeks puanı 1500 ile 1850 arasında bulunan kişiler, sigortalı bir işte en az 6 ay olmak koşulu ile çalışıyorlarsa ve bunu belgelerlerse ilgili bankadan 30.000 ile 50.000 TL arasında kredi alabilirler.

Findeks puanı 1500 ile 1900 arasında bulunan kişiler, sigortalı bir işte en az 12 ay olmak koşulu ile çalışıyorlarsa ve bunu belgelerlerse bankalardan 50.000 TL ve üzerinde kredi alabilirler. Fakat bu kredinin alınabilmesi için kefil gösterilmesi veya mal teminatının yapılması zorunludur. Bu durumda verilen kredi ve şartları bankadan bankaya göre değişiklik gösterdiğinden söz konusu bankalar ile irtibata geçilmesi ile ayrıntılı bilgi edinilebilir.

Yukarıda belirtilen değerler, çıkan yeni yasal düzenlemeler ile dönemsel olarak değişiklik gösterebilmektedirler. Ayrıca bankaların zaman zaman yapmış oldukları kampanyalar ile kredi puanı sınırları esnetilebilmektedir.

Findeks kredi notu dışında kredi alabilmek için birtakım önemli kriterler de bulunmaktadır. İlgili bankanın müşterisi olmak, maaş geliri, taşınmaz mal varlığı, kefil gibi birçok etken de kredi alımında rol oynamaktadır. Özellikle kredi puanının 1500 ve üzerinde olması ile alınacak kredi miktarında kişilerin maddi gelir düzeyi ve mal varlığı fazlasıyla önem teşkil etmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. kenan dedi ki:

    Açıklamalar çok saçma, şu puandaki kişilere kredi kesinlikle verilmez, bu puandaki kişilere kefil zorunludur diye??

    Emlak ofisinde çalışıyorum Her puana kredi verilir. 0 puanım kredi kullanamazmıyım? kullanırsın kardeşim

    1900 puanım kredi kullanabilirmiyim Kullanırsın ama 50 -100 bin diye kıstas getirilemez gelir durumunuza göre banka yorumlar ve kişiye göre karar verebilir.

    ayrıca sigorta şu kadar olacak diye bir kural yok, her bankanın hatta bir bankanın farklı şubelerinin bile kredi verme kriterleri farklıdır.