Kampanya Bulucu

Hangi Findeks Notu Ne Anlama Gelir

Bu yazımızda; Findeks kredi notu aralıklarını, karşı geldiği puanın yorumlarını, hangi Findeks kredi notunun (Findeks puanı 900, 1300, 1400) ne anlama geldiğini ve ‘’riskli-iyi-çok iyi’’ gibi değerlendirmelerin ne anlama geldiğini anlatmaya çalışacağız.

Findeks Kredi Notu yorumları:

‘’Findeks kredi notum 900, 1200, 1700, 1500 1400…  ama anlamı nedir, bilmiyorum?’’ diyen değerli okurlarımız: Findeks kredi notu yorumlama hakkında tüm bilgilere bu yazımızda ulaşabilirsiniz. Öncelikle Findeks kredi notu aralıklarını bir tablo halinde sunmakla işe başlayalım.

findeks kredi notu aralıkları

Findeks Kredi Notum 0-799 (En riskli):

Bu kredi notuna sahip müşterilerin kredi alması neredeyse imkansızdır. Çünkü bu kredi notuna sahip müşteriler genelde borcunu ödeyememiş ya da sürekli geciktiren kişilerden oluşur. İstisnası var mıdır? Elbette! Bazı müşterileri bankalar henüz tanıyamaz, kredili ürün kullanmamıştır. Ya da çok küçük bir kredi kartı vardır. Ya da yurt dışında yaşamıştır. Türk bankaları ile çalışmamıştır bu tür durumlarda da kısa bir süre Findeks kredi notu düşük çıkabilir. 3-4 ay sonra herhangi bir riskiniz yoksa kredi puanınız 1700’lere fırlayacaktır.

Findeks Kredi Notum 800- 1299 (Orta Riskli):

Bu aralıkta kredi notuna sahip müşteriler risk taşıyan müşterilerdir. Bu aralıktaki müşterilerin yeni kredi alabilme oranları düşüktür. Ancak bankalar bu müşterilere de kredi vermektedir. Bu riskler borç yükünün fazla olmasından da kaynaklı oluyor olabilir. Kısacası finansal durumu iyi olan ancak borç yükü fazla olan bir müşterinin kredi notu orta riskli çıkabilir.

Bu durumda yapmanız gereken ilk iş borç yükünüzü azaltmak olacaktır. Daha sonra yaklaşık iki ay sonunda Findeks kredi notunuz iyi seviyesine çıkacaktır.

Findeks Kredi Notum 1300- 1499 (Az Riskli):

Bu aralıkta kredi notuna sahip olan müşteriler muhtemelen borçlarını ödüyorlar ancak geciktiriyorlardır. Bir ay tam zamanında bir ay sonradan yatırıyor, zaman zaman asgari kredi kartı ödemesini yapamıyor ve ancak bir sonraki ay kapatıyorlardır. Bu şekilde bir iki ay finansal olarak geriden gelen müşterilerin bu kredi puanına sahip olması olasıdır. Fakat başka etkenler de kredi notunu etkilemektedir.

Bu ‘’az riskli’’ kategorisindeki müşterilerin kredi kullanma olasılıkları yüksektir. Yine de çok yüksek meblağlarda kredi kullanmak istediklerinde bankalar sorun çıkartabilmektedirler.

Findeks Kredi Notum 1500-1699 (İyi):

Bu kredi notu sahipleri risk taşımayan müşterilerdir. Bu müşteriler çoğu zaman çok iyi kredi notuna sahip müşterilerden finansal olarak daha güçlü olabilir. Bunun nedeni Findeks kredi notu sisteminin prensip olarak güven ilişkisini ölçmesine dayanmasından kaynaklanır.

Bankaların limitleri dahilinde, bir adet maaşlı kefil ile birlikte istediğiniz miktarda krediyi kullanabilme ihtimaliniz çok yüksek.

Findeks Kredi Notum 1700-1900 (İyi):

Siz bankacılık sektörü için mükemmel bir müşterisiniz. Bankalarla ve kredi ürünleriyle uzun süredir bir ilişkiniz var. Ödemelerinizi genelde zamanında yapmışsınız ve hiçbir banka ile idari ve yasal takibe düşmemişsiniz demektir.

Birden fazla bankadan kredi kullanmış ve birden fazla bankanın kredi kartını kullanıyorsunuz. Ödemeleriniz düzenli. Şu anda ya krediniz yok yada bitmek üzeredir. Kredi kartı borçlarınız da fazla değil.

Aylık geliriniz ölçüsünde, bankaların belirlemiş olduğu limitlere göre istediğiniz krediyi kullanabilme olasılığınız çok yüksek.

Son olarak; Findeks Kredi notu zenginliği ölçmez! Yani 1500 puanı olan birisi sadece kredi kartı kullanmıştır ve düzenli olarak ödemesini yapmıştır. Kredi çekmemiştir. Çünkü nakit ihtiyacı yoktur. Yeterince nakit parası vardır. Ancak çok iyi yani 1700 ve üzeri bir kredi puanına sahip müşteri ise sürekli kredi çekmiş ve zamanında ödemiş demektir ya da uzun yıllardır birçok bankayla aynı anda çalışmış ve bankaya çok farklı veriler sunabilmiş demektir. Şu konu başlıklarımız da ilginizi çekebilir:

  1. Findeks Kredi Notu Kaç Olmalı

  2. Findeks Notu Ne Zaman Güncellenir

  3. Findeks Kredi Notu Nasıl Hesaplanır

  4. Findeks Kredi Notu Yükseltme Yöntemleri

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.