Kampanya Bulucu

Halkbank Bireysel Emeklilik Nasıl İptal Edilir? BES İptal Formu

2017’den bu yana yürürlükte olan otomatik ya da bir başka deyişle zorunlu bireysel emeklilik sistemi vatandaşların aklını karıştıran önemli konular arasında yer alır. Pek çok vatandaş maaşlarının belli bir kısmının zorunlu bir şekilde bireysel emeklilik sistemine aktarılmasına karşı oldukları için bu hizmeti iptal edip BES’e giden paralarını geri almak istiyorlar. Durum böyle olunca BES’in nasıl iptal edilebileceği konusunda da birtakım soru işaretleri ortaya çıkıyor.

45 yaşının altında olup aktif çalışma yaşantısında olan vatandaşlar, otomatik olarak bireysel emeklilik sistemine dahil edilir. Halkbank bünyesindeki bireysel emeklilik hizmetinin iptali için de sisteme katıldıktan iki ay sonra işlem yapmak mümkündür. Bireysel emeklilik sisteminde katılımcı olan vatandaş, iptal işleminden sonra maaşından yapılan bütün kesintileri geri alma hakkına sahiptir.

Halkbank BES İptali Nasıl Yapılır?

Halkbank bireysel emeklilik iptal işlemleri için çeşitli yöntemler mevcuttur. Herhangi biri aracılığıyla iptal işlemini gerçekleştirebilir ve Halkbank BES para iadesini alabilirsiniz.

1. Telefonla Halbank BES iptal işlemi

 • Halkbank bünyesinde bulunan Halk Emeklilik’teki bireysel emeklilik sistemi katılımınızı iptal etmek için çağrı merkezi ile iletişime geçebilirsiniz.
 • 444-44-00 numaralı Halkbank çağrı merkezini ya da 0850-800-44-00 numaralı Halk Emeklilik çağrı merkezini arayarak müşteri temsilcisine bağlanıp Halbank BES iptalini gerçekleştirebilir ve birikmiş paraların iade edilmesini talep edebilirsiniz.
 • Müşteri temsilcisi bireysel emeklilik iptali işlemini gerçekleştirmek için size güvenlik amaçlı bazı sorular sorabilir. Annenizin evlenmeden önceki soyadı, baba ismi ya da kimlik seri numarası gibi çeşitli bilgiler istenebileceği için çağrı merkezini aradığınızda bu bilgileri bildiğinizden emin olmalısınız.

2. Şubeye giderek iptal işlemi

Günümüzde neredeyse her ilçede en az bir tane bulunan Halkbank şubelerine giderek de Halkbank bireysel emeklilik iptalinizi gerçekleştirebilirsiniz.

 • Yetkili kişi ile görüşüp BES’i iptal etmek istediğinizi söylemeniz halinde gerekli işlemler yapılacak ve size Halkbank BES iptal formu verilecek. Bu formda doldurulması gereken yerleri doldurduktan sonra imza atmanız talep edilecektir.
 • İptal başvurunuz değerlendirildikten sonra Halkbank bünyesindeki bireysel emeklilik sisteminde biriken tüm paranızı geri alabilirsiniz.

3. SMS aracılığıyla iptal işlemi

Halkbank BES cayma kararınızın ardından iptal işlemlerinizi kısa mesaj yoluyla da gerçekleştirebilirsiniz. Halk Emeklilik sisteminde BES iptali yapmak için şu adımları izlemeniz gerekir:

 • Büyük harflerle olacak şekilde “AYRILMA” yazıp bir boşluk bırakın ve sonrasında T.C. kimlik numaranızı yazıp kısa mesajı 2560’a SMS formatında gönderin. Örnek vermek gerekirse 2560’a iletilecek olan mesajın formatı şu şekilde olmalıdır: “AYRILMA 12345678910”
 • Gönderdiğiniz kısa mesaj karşı tarafa iletildikten sonra tarafınıza bir adet bilgilendirme mesajı gelecektir. Bilgilenidirme mesajında sistemden ayrılmanız durumunda neler olacağını anlatan birtakım bilgi içerikli metinler yer alacaktır. Bu metinleri okuduktan sonra hala ayrılmak istemeniz halinde “EVET” yazarak mesajı cevaplamanız gerektiği tarafınıza belirtilecektir.
 • Gelen mesajı “EVET” yazıp cevaplamanız halinde Halkbank bünyesindeki bireysel emeklilik sistemindeki katılımınızı iptal etmiş olursunuz.
 • Daha sonra iptal işleminin başarılı olduğuna dair bir mesaj daha alacaksınız.

4. İnternetten iptal işlemi

 • İlk olarak yazının devamında paylaşmış olduğumuz bağlantıya tıklayarak Halk Emeklilik’in internet şubesine giriş yapınız.

 • Karşınıza çıkan ekranda müşteri numarası ya da T.C. kimlik numarası ile birlikte cep telefonu numaranızı yazıp “giriş” butonuna tıklayın.

 • Cep telefonu numaranıza gelen giriş şifrenizi karşınıza çıkan alandaki “SMS şifre” bölümüne girin ve “giriş” butonuna tıklayın.

 • Sisteme güvenli bir şekilde girişinizi gerçekleştirdikten sonra karşınıza çıkan ana sayfanın üstünde yer alan menüdeki “otomatik katılım” butonuna tıklayın. Bu sayfada bireysel emeklilik hesabınızın yanındaki “seç” butonuna tıklayın.

 • Daha sonra karşınıza çıkan sayfanın sol menüsünün alt kısmında yer alan “değişiklik talepleri” yazılı butona tıklayın.

 • Karşınıza çıkan sayfada aktif bireysel emeklilik sistemindeki katılımınızla alakalı çeşitli bilgiler yer alacaktır. Yine sol menüye gidin ve alt tarafta yer alan “ayrılma talebi” yazısına tıklayın. Ayrılma talebine ilişkin otomatik olarak karşınıza çıkan sözleşme numarası ve katılımcı bilgilerinin doğruluğundan emin olduktan sonra “kaydet” butonuna tıklayın.

 • “Ayrılma işlemini onaylıyor musunuz?” yazısının olduğu sayfada “onayla” butonuna tıklayın ve karşınıza çıkan son sayfadaki “Ayrılma talebiniz işleme alınmıştır” uyarısının altındaki “tamam” butonuna tıklayarak işleminizi sonlandırın.

Halkbank bireysel emeklilik iptal işlemleri için TIKLAYINIZ

Diğer bireysel emeklilik kurumlarının iptal işlemleri hakkında bilgi almak için TIKLA!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.