Kampanya Bulucu

Gizli Numaradan Arama Nasıl Yapılır? [Tüm Operatörlerden Özel Arama]

Günümüzde cep telefonları iletişim ağlarımızın çok büyük bir kısmını kaplamış durumda. Gerek iş hayatında gerekse sosyal hayatta, tanıdığınız kişilerin haricinde başka numaraları da sık sık arıyor ve kimi zaman aradığınız kişinin numaranıza ulaşmasını istemiyor olabilirsiniz. Aradığınız kişinin numaranızı görmesini istemediğiniz durumlarda, numaranızı gizleyerek arama yapmak sizin için oldukça iyi bir seçenek. Birkaç basit yöntem ile yaptığınız çağrılarda, karşıdaki kişinin numaranızı görmesini engelleyebilirsiniz. Bu sayede arayan kimliğiniz, numaranıza ulaşmasını istemediğiniz kişiler için gizli bir bilgi olarak kalır ve aradığınızı kişinin arama geçmişinde numaranız görünmez. Operatörlerin, müşterilerinin bilgilerini başka kişilerle paylaşması yasaktır. Telefon numaranızı gizlediğiniz anda, operatörünüz size gizliliğinizin garantisini vermiş olur. Gizli numaralar ancak tehdit, şantaj ve benzeri durumlar söz konusu olduğunda savcılar tarafından ortaya çıkartılabilir. Kullanıcılar, telefon numaralarını gizleyebileceği gibi gelen aramaları, gizli numaralara kapatabilme imkanına da sahiptir.

Numaranızı gizli olarak kullanmanın birden fazla yolu var. Telefonunuzun ayarlar kısmından numaranızı gizleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone gibi Türkiye’nin en çok kullanılan operatörleri aracılığı ile de numara gizleme özelliğinden faydalanabilirsiniz. Özel numaradan arama özelliği tüm operatörlerin müşterilerine ücretsiz olarak sunduğu bir hizmettir ve bu hizmetten faydalanmak oldukça kolaydır. Gizli numaradan arama yapmanın yollarını tüm detaylarıyla öğrenin.

Özel Arama Nasıl Yapılır?

Telefon numaranızı tek seferlik gizli numara olarak kullanmak istiyorsanız, tüm operatörler için geçerli olan oldukça pratik ve hızlı bir yöntem mevcut.

Çevirmek istediğiniz numaradan önce #31#yazın ve ardından 11 haneli telefon numarasını tuşlayın. Örneğin: #31#0512345678 şeklinde numarayı tuşladığınız zaman, yalnızca o defaya mahsus olmak üzere numaranız aradığınız kişi tarafından gizli olarak görünür. Bu özelliği tekrar kullanmak istediğinizde aynısını yapmanız yeterli olacaktır. Ulaşmak istediğiniz GSM numarasının başına bu kodu yazarak yapacağınız arama için numaranızın görünmemesinin garantisini almış olursunuz. Bu sayede çevirdiğiniz numaranın sahibi sizin numaranızı “Gizli Numara” veya “Özel Numara” şeklinde görür.

Bu yöntem ile numaranız yalnızca çağrılarda gizlenebilir, numara gizleme servisi mesaj attığınızda çalışmaz.

Turkcell Özel Numaradan Arama Nasıl Yapılır?

Numaranızı aradığınız kişinin çağrı kaydına düşürmeden kullanmak istiyorsanız, numaranızı gizli hale getirmek için www.turkcell.com.tr’den Hesabım sayfasına tıklayın. Giriş yaptıktan sonra Ayarlar kısmından Çağrı Ayarlarım seçeneğine girerek numaranızı gizli hale getirebilirsiniz.

Numaranızın her aradığınız kişi için gizli numara olarak görünmesini istiyorsanız, müşteri hizmetleri ile iletişime geçin ve bunu talep edin. Turkcell bu işlem için sizden herhangi bir ücret talep etmez.

Eğer aradığınız kişi numarasını özel numaraların erişimine kapatmadıysa, aramanız gerçekleşecek ve numaranız onun ekranında görünmeyecek. Gizli numara servisinden faydalandığınız durumda, bu özellik yalnızca çağrılarda geçerli olur. Mesaj attığınız zaman numaranız alıcı tarafından görülür.

Turkcell hesabım sayfasına gitmek için TIKLAYINIZ.

Müşteri Hizmetlerini Aramak İsterseniz: Turkcell Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma

Vodafone Özel Numaradan Arama Nasıl Yapılır?

Vodafone gizliden arama özelliğini tüm aboneler kullanabilir. Gizli numarayla aradığınız kişi aramayı duymadıysa veya açamadıysa size geri dönemez. Eğer aradığınız kişi numarasını özel numaralara kapattıysa yine ona erişemezsiniz. Gizli numara servisi yalnızca aramalar için geçerli bir servistir. SMS yolu ile alıcıya ulaşmaya çalışırsanız, numaranız gizlenmez.

Eğer kalıcı olarak özel numara kullanmak istiyorsanız, Vodafone’a kayıt olurken sözleşmenizde gizli numara kullanmayı talep edebilirsiniz. Eğer hali hazırda Vodafone müşterisi iseniz, müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeniz yeterli olacaktır. Vodafone bu hizmet için sizden herhangi bir ücret talep etmez.

Vodafone Müşteri Hizmetleri: Vodafone Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma

Türk Telekom Özel (Gizli) Numaradan Arama Nasıl Yapılır?

Türk Telekom’da da numara gizleme servisi ücretsiz olarak tüm abonelere sunulur. Tek seferlik bir numara gizleme işlemi yaptıysanız her seferinde tekrarlamanız gerekir. Kullandığınız kod kimliğinizi aradığınız kişi için bilinmez kılar. Arayacağınız kişi gizli numaraların erişimini engellemediyse hat düşer, arama gerçekleşir ve numaranız aradığını kişinin telefonunun ekranında görünmez. Ancak ulaşmak istediğiniz kişi gizli numaraların erişimini engellediyse aramanız başarısız olur. Kalıcı olarak numaranızı gizlemek isterseniz, müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeniz gerekir.

Telefon Ayarlarından Numara Gizleme

Numaranızı telefonların arama ayarlarından da gizleyebilirsiniz. Arama ayarlarından gizleyeceğiniz numaranızı yine aynı şekilde görünür yapabilirsiniz. En çok kullanılan Iphone ve Android telefonlar ile numaranızı nasıl gizleyeceğinizi anlattık.

Iphone ile Gizli Numaran Arama

Iphone’dan gizli arama gerçekleştirmek için ilk olarak telefonlarınızdan “Ayarlar” menüsüne giriş yapın ve bu bölümden “Telefon” sekmesine, ardından “Aramalar” bölümüne tıklayın. Son kısımda karşınıza “Numaramı Göster” ibaresi gelecektir. Gizli numaradan arama yapmak için bu bölümün kapalı olması gerekir. “Numaramı göster” özelliğinin açık olması için bu bölümün yeşil, yani açık olması gerekir.

Android ile Gizli Numaran Arama

Android işletim sistemine sahip telefonlardan gizli numaradan arama yapmak için arama bölümüne girin. Arama bölümündeki “Seçenekler” tuşuna basın ve “Arama ayarları” sekmesinden numaranızı gizleyin.

Numara Özel (Gizli) Aramalara Nasıl Kapatılır?

Eğer özel numaralardan çağrılar almak sizi rahatsız ediyorsa, bu aramalara maruz kalmak zorunda değilsiniz. Operatörlerinizin iletişim sayfalarına girip müşteri hizmetleri ile iletişime geçtikten sonra kolayca numaranızın, özel numaralar tarafından aranmasını engelleyebilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, operatörlerin gizli numaraları deşifre etme hakkı yoktur ve yalnızca tehdit ve şantaj gibi olaylara maruz kaldığınızda, savcılık aracılığı ile gizli numaranın sahibini öğrenebilirsiniz. Dolayısıyla özel numaralara telefonunuzu kapatmak en doğru yol olacaktır.

Gizli numaraların size ulaşmasını, operatörlerin ücretsiz olarak sunduğu hizmet ile son derece pratik bir şekilde engelleyebilirsiniz.

Vodafone kullanıcısıysanız, numaranızı gizli numaraların erişimine kapatmak için GIZLI AC yazarak 7046’ya mesaj atmanız yeterli. Tekrar erişimi açmak içinse, GIZLI KAPAT yazarak 7046’ya mesaj atabilirsiniz.

Türk Telekom kullanıcısıysanız, *100# kodunu arayarak mevcut erişim durumunuzu değiştirebilirsiniz. Yani, eğer gizli numaraların size erişimi açık ise bunu engelleyebilir, kapalı ise tekrar açılması için izin verebilirsiniz.

Turkcell kullanıcısıysanız, *253# aktivasyon numarasını tuşlayıp arayarak mevcut erişim durumunuzu değiştirebilirsiniz. Gizli numaralar size erişebiliyorsa, bu aramayı yapmanızın ardından size erişimleri engellenecektir. Eğer erişim engellenmiş durumda ise, yine aynı kodu kullanarak gizli numaraların size ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Vodafone’da Gelen Aramaları Gizliye Kapatma: Vodafone Gizliye Kapatma

Turkcell’de Gizli Numaralardan Aranmak İstemiyorsanız: Turkcell Gizli Numara Kapatma

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.