Kampanya Bulucu

Garanti Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır? Para İadesi Nasıl Alınır?

Günümüz ekonomik şartları göz önüne alındığında herkes bir şekilde geleceğini garanti altına almak istiyor. Emeklilik fonları, bu tip arayışta olanlara sunmakta oldukları bireysel emeklilik sözleşmeleriyle hem birikim yapmalarını sağlıyor hem de geleceklerini güvence altına alıyor. 1 Ocak 2017 itibarıyla otomatik hale gelen bireysel emeklilik sisteminden pek çok çalışanın halen daha haberi olmasa da bu sistemi öğrenip iptal etmek isteyenlerin sayısı da gün geçtikçe fazlalaşıyor.

Garanti Bireysel Emeklilik Nedir?

Bireysel emeklilik, meslek, gelir durumu veya çalışma koşulları ne olursa olsun kişinin aylık belli bir tutarda katkı payı yatırarak dahil olabildiği ve primlerin tamamlanmasının ardından “bireysel” olarak emekli olabildiği sistemdir. Bu sistemde diğer hiçbir birikim yönteminde olmayan %25 devlet katkı payı bulunur. Örneğin seçmiş olduğunuz bireysel emeklilik sözleşmesine göre yatırmanız gereken aylık tutar 100 TL ise, 25 TL devletten alacağınız katkı ile birlikte bu rakam 125 TL olur.

Bireysel emeklilik sözleşmenizi dilediğiniz zaman iptal edebilir ve sistemdeki birikiminizi iade olarak alabilirsiniz. Emekli olmak içinse 10 yıl boyunca sözleşmeniz tutarındaki katkı payını yatırmanız ve 56 yaşını doldurmanız gerekiyor.

Bireysel emeklilik sisteminde dilediğiniz zaman ödemelere ara verebileceğiniz gibi, maaş düzeninize göre aylık, 3 aylık veya 6 aylık periyotlarda ödeme yapabilirsiniz. Garanti Bireysel Emeklilik’ten kendi adınıza yararlanabileceğiniz gibi eşiniz, çocuğunuz veya torununuz adına da başvuruda bulunabilirsiniz.

Garanti Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır?

Garanti Emeklilik’ten faydalanmakta olduğunuz bireysel emeklilik sözleşmenizi Garanti Emeklilik müşteri hizmetlerini arayarak kolayca iptal edebilirsiniz. Bunun için;

  • Garanti Müşteri Hizmetleri “444 0 336” numarasını arayarak operatör adımlarını takip edin.
  • Size telefonda sunulan menüden önce 8’i ardından 2’yi tuşlayın.
  • Bu adımların ardından sistem sizi müşteri temsilcisine bağlayacak.
  • Görüşmekte olduğunuz temsilciye bireysel emeklilik sözleşmenizi iptal etmek istediğinizi belirttikten sonra onayınızla birlikte sözleşme sona erdirilir.

Garanti BES iptali genelde aynı gün içerisinde tamamlansa da bazı durumlarda sürecin tamamlanması birkaç iş gününü bulabilir. Garanti Emeklilik Müşteri Hizmetleri, hafta içi saat 09:00-20:00 arasında, hafta sonu ise 10:00-17:00 saatleri arasında çalışmaktadır.

Otomatik BES Nedir?

1 Ocak 2017 tarihi itibarıyla devreye sokulan otomatik bireysel emeklilik sistemiyle 45 yaşını doldurmamış kamu ve özel sektör çalışanları başka bir bireysel emeklilik sözleşmesinden faydalanıyor olmalarına bakılmaksızın işverenleri tarafından otomatik bireysel emeklilik sistemine dahil ediliyorlar. Bu sistemde işverenler, çalışanlarının prime esas gelirlerinin %3’ünü katkı payı olarak yatırarak sisteme dahil olmalarını sağlıyor.

Bu sistemde işverenin herhangi bir katkı payı ödemesi bulunmuyor ancak otomatik bireysel emeklilik sözleşmesinden yararlananların katkı payının %25’i devlet tarafından karşılanıyor. Üstelik çalışanın başka bir bireysel emeklilik sözleşmesi varsa bu durum devlet katkısını etkilemiyor. Yani çalışanlar iki sözleşmeden de %25’lik devlet katkısı almayı sürdürebiliyor.

Bir kısım çalışan bu durumdan haberdar olsa da pek çoğunun otomatik bireysel emeklilik sisteminden haberi yok. Bu sistem Şili, İtalya, Yeni Zelanda, İngilere ve Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkelerde uzun yıllardır uygulanıyor.

Otomatik Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır?

Emeklilik planının devreye sokulması ve ilk katkı payının ödenmesiyle birlikte çalışanın iki aylık başlangıç dönemi devreye girer. 2 aylık başlangıç döneminin sona ermesinin ardından çalışan, dilediği zaman sistemden ayrılabilir ve işvereni tarafından yatırılmış olan katkı payının tamamını geri alabilir.

Sözleşmeyi iptal ederek sistemden çıkmak istiyorsanız Garanti internet sitesine giriş yapmalı veya Garanti mobil uygulamasını indirmelisiniz. Müşteri bilgilerinizle internet sitesine veya uygulamaya giriş yaptıktan sonra “Sözleşmeden Ayrılma” sekmesi üzerinden sözleşme iptal başvurunuzu yapabilirsiniz.

Eğer başlangıç döneminin sona ermesini beklemeden sözleşmenizi iptal etmek istiyorsanız erken çıkış işlemleri için 444 0 336’yı arayarak sesli yanıt sisteminde size sunulan adımları takip edebilirsiniz.

Garanti Bireysel Emeklilik Sisteminde Para İadesi Ne Kadar Sürer?

Otomatik ya da şahsi olarak Garanti BES sistemine giriş yapmanızın ardından yatırılan katkı payları bir havuz hesapta biriktirilmek yerine farklı şekilde değerlendirilir. Sistemde biriken kazancınız firma tarafından fonlarda değerlendirilir ve Garanti BES iptal talebinizin onaylanmasıyla birlikte bu fonların satışı gerçekleştirilir. Fonların satışının tamamlanmasının ardından yasal süre olan 20 iş günü içerisinde para iadeniz yapılarak sistemden çıkış işlemleriniz tamamlanır.

Diğer bireysel emeklilik kurumlarının iptal işlemleri hakkında bilgi almak için TIKLA!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.