Kampanya Bulucu

FuzulEv Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır? Şartları Nelerdir?

1992 senesinde temeli atılan ve 25 seneden uzun zamandır konut sahibi olmak isteyen vatandaşlar için iyi fırsatlar sunarak konut veya arsa alım imkanı sunan Fuzulev, kaliteli şartlarda yaşam ayrıcalığı elde etmek isteyen vatandaşlar için önemli fırsatlar sunduğunu belirtiyor. Otomobil ile başlayan tedarik zincirine ilave olarak İstanbul’da pek çok farklı projenin altında imzası bulunan Fuzulev arsa, konut, villa gibi farklı gayrimenkul tiplerini orta ve düşük gelirli vatandaşlar için uygun imkanlarla sunmak için çalışmalarını sürdürüyor. Kuraların noter gözetiminde gerçekleştirilmesi, ödemelerin banka sistemlerinde kayıt altında tutulması ve her daim danışmanların müşterilerden gelen soruları yanıtlaması esas alınarak işleyen sistemde, Fuzulev’den konut sahibi olmak isteyen vatandaşların bir araya getirilmesi amaçlanıyor.

Fuzulev Nedir?

Fuzulev’i bir dayanışma sistemi olarak tanımlamak mümkün. Toplu bir para havuzunun içerisindeki kişiler arasından her ay belli sayıdaki kişinin kurayla belirlenmesi ve ev sahibi olması şeklinde işleyen bir sisteme sahip olan Fuzulev’de tıpkı altın günü gibi bir imece yöntemi söz konusudur. Sisteme dahil olan vatandaşlar, vade farkı ve faiz yükümlülüğü olmadan yalnızca organizasyonun ücretini ödeyerek arzu ettikleri süre içerisinde ev sahibi olma hayallerini gerçeğe dönüştürebilirler. Faiz ve vade farkı gibi durumlar söz konusu olmadığı için Fuzulev hakkında “İslami usule uygun” yorumları da yapılmaktadır. Bir vatandaş Fuzulev sistemi içerisinde arzu ettiği kadar gruba girebilir, kurayla taksitli konut ya da arsa sahibi olma imkanını elde edebilir.

Vatandaşların arzu ettikleri süre içerisinde faizsiz olarak ev, iş yeri, araç sahibi olmasının kolay yollarından birisi olarak görülen Fuzulev’de peşinatın yüksek tutulması halinde bekleme süresinin azaltılması da mümkün olacaktır.

Fuzulev Kimin?

Fuzulev 1992’de Mahmut Akbal tarafından kuruldu. Kurum Fuzul Grup’un bünyesinde yer alıyor ve bu grubun yönetim kurulu başkanı da Mahmut Akbal. 1992 senesinde faaliyetlerine Fuzul Şirketler Grubu çatısı altında başlayan Fuzul Otomotiv, faize bulaşmadan uygun şartlar altında otomobil sahibi olmak isteyen vatandaşlara hizmet vermişti. Daha sonra Fuzul Grup, 2000’de inşaat sektörüne giriş yaptı. Başakşehir’deki Bizimevler Sitesi başta olmak üzere Kent Evila, Olimpa AVM, Meva Evleri, Serapark projeleri gibi çeşitli projeler hayata geçirildi ve sistem bünyesindeki vatandaşlar konut ya da iş yeri sahibi yapıldı.

Fuzulev ile Kimler Ev Alabilir?

Akıl sağlığı yerinde olan, ödeme şartlarını yerine getirebilecek seviyede olan her vatandaş Fuzulev sistemine katılıp gayrimenkul sahibi olma hakkına sahiptir. Dayanışma kültürüne uygun bir şekilde ev satın alıp faizsiz ödeme süreci imkanından yararlanmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için uygun bir sistem olan Fuzulev, halihazırda evi olup ikinci bir ev alarak yatırım yapmak isteyen vatandaşlar için de mantıklı bir tercih olarak görünmektedir.

Fuzulev ile Neden Hemen Ev Alınamıyor?

fuzulev

Bir çeşit dayanışma türü olan Fuzulev, altın günü mantığında işleyen bir sistemdir. İlk olarak 20, 40, 60, 80, 100 ve 120 kişilik gruplar halinde her grubun içerisinde her ay bir kişi noter huzurundaki kura çekimi ile ev sahibi oluyor. Diyelim ki 200.000 Türk Lirası tutarında bir ev için 40 kişilik bir grup bulunuyor. Bu da, bu grubun en şanslı kişisi birinci ayda evinin sahibi olurken en sona kalanın ise 40. ayda evinde oturmaya başlayabileceği anlamına geliyor. Her ay noter huzurunda çekilen kura ile hangi ay kimin ev sahibi olacağı belirlenir. Faizsiz bir işleyiş olduğu için sistem bu şekilde işler, herkes anında ev sahibi olamaz.

Fuzulev’de Organizasyon Ücreti Nedir?

Fuzulev sistemindeki organizasyon ücreti; sistem sayesinde gayrimenkul sahibi olmak isteyen vatandaşların faizsiz ve uygun şartlar altında alımlarını gerçekleştirilebilmesi için kurum tarafından talep edilen paradır. Organizasyon ücreti Fuzulev tarafından peşin alınır ve sistemden ayrılan kişilere bu bedel geri ödenmez. Organizasyon bedeli için belirlenen oran %6,3 seviyesindedir.

Örnek vermek gerekirse alacağınız evin bedelinin 100.000 Türk Lirası olduğunu düşünelim. Fuzulev için ödeme yapmanız gereken organizasyon bedelinin toplam miktarı 6.300 Türk Lirası tutarında olacaktır. Bu para peşin olarak alınır, taksitlere bölünmesi ya da sonra ödenmesi gibi ayrıcalıklı imkanlar şu an için söz konusu değildir.

Fuzulev Ev Fiyatları Nedir?

Fuzulev’de her konum ve ekonomik bütçe için farklı fiyatlarda ev alma imkanınız bulunuyor. Ev fiyatlarında sürekli değişim yaşanabildiği için bu konu hakkında en doğru bilgiyi alabilmek adına Fuzulev yetkilileri ile iletişime geçmeniz daha doğru olacaktır. Şirket yetkilileri ile görüşürken hangi konumdan ev almak istediğinizi ve bütçenizin ne kadar olduğunu söylerseniz sizin için en uygun konutun bulunması konusunda size yardımcı olacaklardır.

Fuzulev’de Aylık Ödeme Nasıl Hesaplanır?

fuzulev

Diyelim ki Fuzulev sistemi sayesinde satın almak istediğiniz evin fiyatı 80.000 Türk Lirası tutarında. Bu noktada bir de organizasyon bedeli ödemeniz gerekiyor. %6,3’e tekabül eden 5040 Türk Lirası tutarındaki organizasyon ücretini ödedikten sonra taksit belirleme süreci başlıyor. Eğer 100 ay taksit yapmak isterseniz ev fiyatı olan 80.000’i 100’e böldüğünüzde ödemeniz gereken aylık taksit tutarının 800 Türk Lirası olduğunu göreceksiniz. Ev için 8.000 Türk Lirası peşinat verdiğinizi varsayarsak geriye kalan borcunuz 72.000 Türk Lirası olacağından bu borcu 100’e bölüp aylık ödemeniz gereken taksit tutarının 720 Türk Lirası olduğunu göreceksiniz. Bu örnek hesaplamadan yola çıkarak satın almak istediğiniz ev için en doğru taksit hesaplamasını yapabilirsiniz.

Fuzulev Güvenilir Bir Sistem mi?

Fuzulev sistemi şimdiye dek güvenilir bir şekilde faaliyetlerini sürdürdü ve binlerce insan bu sistem sayesinde ev sahibi oldu. Fuzulev sisteminde kişilerin özlük hakları, kura yöntemi, noter huzurunda gerçekleştirilen şeffaf işlemler gibi uygulamalar ile insanlara güven veren işlere imza atıldı. Sistemde evin bedeli, organizasyon ücreti ve taksit fiyatları belirlendikten sonra sistem müşteriye uygun bir şekilde kuruluyor ve her şey kayıt altında işliyor.

Fuzulev’de FPK Ev Alma Süreci Nasıl İşler?

Fuzulev; reklamlarında da sıklıkla karşılaştığınız üzere FPK yani faizsiz, peşinatsız, kredisiz ev sahibi olma fırsatı tanıdığını söylüyor. FPK sisteminde beş adım bulunuyor. Bu adımlar şu şekildedir:

 • İlk olarak satın alınmak evin fiyatı belirlenir. Sonra kaç taksitte bu evin ödemesi yapılacağı hakkında karara varılır.
 • İkinci olarak altın günü mantığında olduğu gibi, ev sahibi olmak isteyen kişilerin oluşturduğu sisteme müşteri dahil edilir.
 • Üçüncü adımda noter huzurunda belirlenmiş olan sırayla her ay birçok aile ev sahibi olur.
 • Eğer taksitlerin yarısı bitmiş olmasına rağmen kurada hala sıra size gelmediyse Fuzulev sizi daha fazla bekletmez ve ev sahibi yapar. Kalan taksitler de müşteri yeni evinde otururken ödenir.
 • Faiz, kredi, peşinat ve ara ödeme gibi yükümlülüklerin altına girilmeden 27 yıllık Fuzulev güvencesi ile ev sahibi olmanın mutluluğu yaşanır.

Fuzulev Avantajları Nelerdir?

fuzulev

 • Fuzulev’den ev sahibi olmak isterseniz bankaların prosedürlerinden, faiz ya da vade süreçleri gibi uygulamalarından uzak kalma şansınız bulunuyor.
 • Arzu ettiğiniz konumdan, arzu ettiğiniz fiyata ev ya da arsa satın alma hakkına sahip olursunuz.
 • Faiz söz konusu olmadığı için dini konudaki endişelerle kafanızı meşgul etmeden İslami koşullara uygun bir biçimde ev sahibi olabilirsiniz.
 • Organizasyon ücretindeki düşük maliyet sayesinde kısa süreler içerisinde ev sahibi olabilir ve kira ödeme derdin kurtulup kendi evinizde rahat rahat oturabilirsiniz.
 • Eğer şansınız varsa adınızın kurada ilk ayda çıkması bile olasıdır. Dolayısıyla biraz şansla çok fazla beklemeden ev ya da arsa sahibi olma fırsatına erişebilirsiniz.
 • Satın alacağınız ev ya da iş yeri için taksit sayısı ya da ödeme miktarı gibi finansal planlarda değişiklik talep edebilirsiniz.
 • Ödemede sorun yaşamaya başlarsanız arzu ettiğiniz zaman sistemden kolaylıkla ayrılmanız mümkündür. Fakat organizasyon ücreti ayrılış esnasında iade edilmeyecektir.
 • Taksit dondurma seçeneği ile zorluk yaşadığınız dönemlerde taksitlerinizi ertelemeniz mümkündür.
 • Birikim yaparak ileri tarihte daha yüksek fiyata satın alacağınız evi daha düşük maliyetlerle yakın gelecekte satın alabilirsiniz.

Fuzulev Taksitleri Ödenmezse Ne Olur?

Eğer taksit ile gayrimenkul almayı tercih ettiyseniz ve herhangi bir sebep yüzünden taksitlerinizi ödeyemediyseniz Fuzulev sistemi birkaç farklı uygulama ile hem sizin mağdur olmanızı hem de sistemdeki diğer insanların sizin geciken taksitleriniz yüzünden mağdur olmasını engellemeye çalışacaktır. Eğer taksitleri ödeyemezseniz Fuzulev sisteminden çıkabilir ya da taksit tutarını düşürerek daha kolay bir ödeme planına geçiş yapma isteğinizi yetkililere bildirebilirsiniz. Zira ödeme, vaktinde gerçekleşmezse bu sefer taksit süreci ödeme yapılmayan ay kadar uzamış olacak ve yapılmayan ödemeler için masraf ve kesinti ücretlerinin talep edilmesi de söz konusu olacaktır.

Fuzulev Müşteri Yorumları

Fuzulev hakkında internette paylaşılan yorumlarda sisteme yönelik övgüler olduğu gibi eleştiriler de mevcuttur.

Fuzulev Hakkında İyi Yorumlar

 • A. K.: Arzu ettiğimiz evi alma şansımız olduğu belirtildi. Bu da son derece ideal bir yaklaşım.
 • B. T.: Bugüne dek hep hayal kurduk ama düşük gelir yüzünden bankanın kucağına atlamak zorunda kalıyorduk. Bu sistem son derece ilginç ve cazibesi ile bize sesleniyor.
 • C. K.: Var olan biraz birikmişimi peşinat olarak sunduğumda bana kısa vade içerisinde bir ev vaadi veren bir sistem. Bu sistemi denemek için araştırma yapıyoruz.
 • D. U.: İslami koşullara uygun bir şekilde konut almak isteyip bankalardan kaçındığımız için bizim adımıza son derece uygun bir sisteme benziyor.
 • B. K.: Sisteme girdiğimizde güven ve yönetim bakımından endişe içerisinde olsak da şans yüzümüze 25. ayda güldü ve kiradan kurtulmamızı sağladı.
 • K. F.: Eşimi çok zor ikna ettim ve sabırla taksit ödediğim bu sistem sayesinde 31. ayda ev sahibi olmanın keyfini yaşadım.
 • S. U.: Üç gün önce evi aldık, sabırla ödemelerimizi aksatmadan yaptık. Bu yatırım sayesinde kirada oturmanın zorluklarından kurtulduk.

Fuzulev Hakkında Kötü Yorumlar

 • S. H.: Kuranın son derece şeffaf olduğu belirtilse de ilk aylarda ev çıkmaması yüzünden bende bir şüphe uyandırdığını söylemek isterim.
 • K. F.: %6,3 seviyesindeki organizasyon ücretine bakıldığında bankaların faiz oranıyla benzerlik gösterdiğini düşünüyorum.
 • Ş. B.: Organizasyon masrafı fazla ve ev teslimi de geç.
 • E. K.: Reklamlarda sıkça duyduğumuz ama endişe verici bir sistem. O kadar para yatırdıktan sonra neyi bekleyip neye güveneceğiz?
 • S. A.: Mantıklı gibi gözükse de maliyetlere ne kadar etki yaptığına bir göz atmamız gerekiyor.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.