Kampanya Bulucu

FORD S-MAX FİYAT LİSTESİ VE ARAÇ İNCELEMESİ

Tasarım Özellikleri ve Dış Donanımı

Ford firması dünya piyasasına olduğu gibi Türkiye araba piyasasına da bir çok ‘Çok Amaçlı Araç’ adı verilen MPV’lerden sürmüş durumda. 2016 model S-Max de bu araçlardan birisi. Çarpıcı iç ve dış hacim boyutlarıyla S-Max, tüm ihtiyaçları karşılayan bir aile arabası. Her ne kadar aile arabası olarak anılsa da spor coupe araçlarda görmeye alışık olduğumuz bir dış tasarımla karşılaşılıyor. Araç 4.7 metrelik devasa bir uzunluğa sahip olsa da bu coupe görünümü ona maceracı bir ruh katıyor. Aracın bu kadar uzun olmasının başlıca sebebi gerçek 7 kişilik bir araç olması. Aracın dış tasarımına bakıldığında klasik Ford çizgileri göze çarpıyor. Trapezoid şeklindeki ön ızgarayı hemen bu ızgaranın köşesinden çıkıp aracın yanına doğru uzanan farlar tamamlıyor. Hemen altlarında yer alan sis farları da estetiğe uygun olarak düşünülmüş. S-Max’deki akıcı tasarım yan aracın yan tarafındaki detaylarla ve 18”lik alüminyum alaşımlı jantlarla tamamlanmış. Aracın arka tarafı da büyük bir bagaj kapağı ve göz alıcı farlarla noktalanmış. Farklı zevklere sahip kullanıcılarını düşünen Ford, S-Max’in 2016 modelinde tam 9 farklı renk seçeneği sunuyor.

Ford S-Max 2016 Arka

İç Donanım ve Tasarımı

Aracın normallerin üstündeki boyutları elbette iç mekana da yansımış durumda. S-Max hem genişlik hem konfor hem de şıklık anlamında rakipleri arasında farklı bir yere sahip. Aracın iç mekanda ilk göze çarpan özelliği 7 kişilik koltuk düzeni. İkinci ve üçüncü sıradaki koltuklar bagajda bulunan bir düğme sayesinde ayrı ayrı veya hepsi bir arada saniyeler içinde katlanabiliyor. Böylece farklı eşyalar için farklı bagaj alanları oluşturulabiliyor. Hatta istenirse üçüncü sıradaki koltuklar 10 saniye gibi bir sürede tekrar eski konumuna dönebiliyor. Bagaj hacimleri de her bir ayrı durum için hesaplanmış durumda. S-Max’in 7 koltuğu da açık durumdayken 285 litre, 5 kişilik oturma düzeninde iken 965 litre, 2 kişilik oturma düzenine geçildiğinde ise tam olarak 2020 litre depolama alanı sunuyor. Araçta iç estetiğe de önem verilmiş ve 5 farklı döşeme seçeneği kullanıcıya sunulmuş durumda. Ayrıca hem yolcular hem de sürücüler düşünülmüş ve iç kısma yolculukları daha konfor hale getirecek detaylar eklenmiş. İlk göze çarpan özellik panoramik cam tavan.

Arabanın içini aydınlık hale getiren ve tepe manzarasını seyretmeye yarayan bu özellik bir çok detayıyla bulunuyor. Ultraviyole kaplı olan cam arabanın ısınmasının önüne geçiyor yada istenirse tek bir dokunuşla camın perdesi kapatılabiliyor. Buna ek olarak S-Max’de yenilikçi bir iklimlendirme teknolojisi kullanılmış. Tam otomatik klima aracın yolcu ve sürücü bölümlerini ayrı ayrı istenen sıcaklığa getirebiliyor ve bu sıcaklığı muhafaza ediyor. Bunun dışında arka tampondaki sensör sayesinde temassız açılabilen bagaj kapağı ve Sony işbirliği ile oluşturulan multimedya sistemi de unutulmamalı. Bu multimedya servisi S-Max’de kaliteli bir müzik dinlenmesine olanak veriyor. Ayrıca SYNC teknolojisi ile beraber kullanıcılar müziklerini Bluetooth ya da USB bağlantılarından biri sayesinde araca taşıyabiliyor. SYNC kullanıcılar için bu müzikleri türlerine göre düzenliyor ve sadece sesli komutlarla dinlenmesine olanak tanıyor. SYNC’in özellikleri bunlarla da sınırlı değil. Çoğu medya sistemi gibi eller serbest konuşmaya olanak veren sistem bunu bir adım öteye taşıyıp telefona gelen mesajları okuyabiliyor. Sürücü açısındansa teknoloji her yönüyle sunulmuş durumda. Buzları kolayca temizleyen ön cam ısıtması, hıza bağlı olarak sertliği değişebilen direksiyon, park sorununu tarihe gömen otomatik park sistemi ve park yerinden çıkmayı kolaylaştıran geri ve ön kameralar ve de son olarak sürücü ve yolcu için sunulan masaj özellikli koltuklar yolculuğu bir tatile çeviriyor.

Ford S-Max 2016 iç

Teknik Özellikleri

Ford S-Max, Türkiye pazarına 2 farklı motor seçeneği ile geliyor. İlk motor 1.5 EcoBoost 160 bg benzinli ve  6 ileri manuel şanzıman seçeneğiyle geliyor. İkinci motor ise 2.0 TDCi 180 bg PWS, dizel ve 6 ileri Powershift otomatik şanzıman özellikleriyle sunuluyor. Motorların yakıt tüketimleri ise birbirinden farklı. İlk motor şehir içinde 100 km’de 8 litre, şehir dışında 5.6 litre yakıt tüketiyor. Diğer motora göre daha cimri gözüken 2.0 litrelik versiyon ise 100 km’de şehir içinde 6.1 litre şehir dışında ise 4.9 litre yakıt tüketimi ile göze çarpıyor. Karbondioksit emisyonları ise ilk motorda 149 g/km, ikinci motorda ise 139 g/km olarak ölçülüyor. Motorların ikisi de 70 litre yakıt tankı bulunduruyor.

Performans ve Yol Tutuşu

S-Max’in 2.0’lık motor serisinde kullanılan PowerShift vites teknolojisi daha iyi kavrama sağlıyor ve vites geçişlerini standart bir otomatik şanzımana göre daha kısa sürede yapıyor. Bu teknoloji yakıt tüketimini düşürürken aracın performansını da olumlu yönde etkiliyor. Ayrıca araçta kullanılan üstün teknoloji aracın yoldaki hız tabelalarını algılayıp sürücüyü uyarmasını sağlıyor. Buna ek olarak güvenlik açısından araca entegre gelen iki sistem var bunlar ‘Şerit Takip Sistemi’ ve ‘Şeritte Kalma Yardımcısı’. Bu iki teknoloji uzun yolculuklarda sürücüye yardımcı pilotluk yapıyor. Yol tutuş açısından ise ‘Elektronik Denge Programı (ESP)’ ve yokuş kalkış desteği 2016 model S-Max’de standart olarak sunulmakta. Böylece yolla aracın arasındaki bağlantı hiç kesilmiyor.

Ford S-Max Fiyat Tarifesi İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.