Kampanya Bulucu

FORD MONDEO 2016 ARAÇ FİYAT LİSTESİ VE ARAÇ İNCELEMESİ

Tasarım Özellikleri ve Dış Donanımı

Mondeo, Ford’un üst sınıfa hitap eden yüksek donanımlı aracı. 2016 Mondeo, sedan sınıfında ayrıcalıklı bir yere sahip. Aracı bu kadar ayrıcalıklı yapan ise yüksek teknoloji, tasarım ve konforu bir araya getirmiş olması. Aracın dış tasarımına bakıldığında araçta prestij göze çarpıyor. Ford araçlarında görmeye alıştığımız çizgilere de sahip olan Mondeo’nun ön kısmında trapezoid şeklinde motor ızgarası bulunuyor. Öncelikli amacı motoru soğutmak olsa da ön şıklık anlamında da araca çok şey katıyor. Ayrıca uzatılmış LED farlar ve yuvarlak sis farları ön taraftaki estetiği tamamlar cinsten. Bu akıllı LED farlar bir çok teknolojik özellik barındırıyor ve kullanıcılar için sürüş deneyimini bir üst kademeye çıkarıyor. Aracın yan tarafına bakıldığında ise arkaya doğru uzayarak araca akışkan bir dinamik katmak adına araca detaylar eklendiği görülüyor. Ayrıca kullanıcılara 16” ve 17” olmak üzere alaşımlı jant seçeneği sunan Mondeo’da ayrıca farklı zevkler düşüülerek 10 farklı renk seçeneği sunulmuş. Arka tarafta yine LED farlar kullanılarak araçtaki tasarım bütünlüğü korunmuş.

Ford Mondeo 2016 arka

 İç Donanım ve Tasarımı

Ford Mondeo üst sınıfa hitap eden bir araç olduğundan, aracın iç dizaynı da standartların üstünde. Gerek yolcular için verdiği hacim gerekse kullanılan malzeme kalitesi olarak oldukça cömert bir araç. 4.8 metreye varan uzunluğu da kanıtlar nitelikte. Araç tüm koltukları normal pozisyondayken kullanıcılara 429 litre bagaj hacmi sağlıyor. 2016 model Mondeo’da teknoloji, iç mekanda yolcular ve sürücü için konfor amacıyla da kullanılmış. Örnek olarak ‘çok renkli iç ortam aydınlatması’ aracın iç ışıklarının renginin isteğe göre değiştirilebilmesini sağlıyor. Ayrıca isteğe bağlı olarak araca ‘sunroof’ eklenebiliyor. İklimlendirme ise çift bölmeli tam otomatik klimaya bırakılmış. Bu klima ön ve arka tarafı isteğe göre farklı sıcaklık derecelerinde tutabiliyor. Ayrıca araçta yolcular için oldukça yeni bir teknoloji de kullanılmış. ‘Hava yastıklı emniyet kemeri’ adı verilen sistem emniyet kemerine eklenmiş bir hava yastığı mekanizması içeriyor ve kaza anında standart emniyet kemerlerine göre kaza anında oluşan çarpma şiddetini 5 kat daha fazla alana dağıtıyor ve yolcuların alacağı darbeyi azaltıyor. Ayrıca eğlence sisteminde de çağ atlayan Ford, ses sistemini bu piyasada önemli bir yere sahip olan Sony’e bırakmış. 8” lik dokunmatik ekranın kullanıldığı bu ses sistemi araçta görsel bir arayüz oluşturarak araçla kullanıcıyı birbirine bağlıyor. Navigasyon, arka park kamerası gibi özellikler burada gösteriliyor. Ayrıca bu ses sistemine Ford’un ‘konuşan’ teknolojisi ‘SYNC 3’ de ekli. Bu özellik aracın sesle kumanda edilmesini sağlıyor. Basit komutlarla aracın navigasyon, müzik çalar, iklimlendirme araçları kontrol edilebiliyor. Ayrıca Bluetooth ve USB kullanılarak telefonlar Mondeo’ya bağlanabiliyor. Bu cihazlardaki müzikler araç hoparlörleriyle dinlenebiliyor. Bu yollarla bağlanan telefonlara gelen kısa mesajları da SYNC kullanıcıya sesli olarak okuyabiliyor. SYNC, bu özelliklere ek olarak bir güvenlik fonksiyonuna da sahip. Bu fonksiyon ciddi bir kaza sonrasında araca bağlı olan telefonu kullanarak sağlık görevlilerine haber veriyor ve aracın GPS konumunu bildiriyor.

Ford Mondeo 2016 iç

Teknik Özellikleri

Ford Mondeo 2016 modelinde 3 farklı motor seçeneğiyle geliyor. Böylece farklı ihtiyaç ve isteklere cevap vermeye çalışılmış. İlk motor 1.5 EcoBoost 160 bg benzinli ve 6 ileri otomatik şanzıman seçeneğiyle geliyor. Bu motor 100 kilometrede şehir içi şartlarında 8.7 litre, şehir dışı şartlarında 4.9 litre ortalamada ise 6.3 litre yakıt tüketiyor. Bu motorun 146 g/km karbondioksit emisyonu yaptığı ölçülmüş. İkinci motor ise 1.6 TDCi 115 bg. Yakıt türü olarak dizel tercih edilmiş ve 6 ileri manuel şanzıman bulunuyor. Bu motorun yakıt tüketimi 100 kilometrede şehir içinde 4.8 litre, şehir dışında 3.8 ve ortalamada 4.1 litre olarak belirlenmiş. Ayrıca 190 g/km karbondioksit emisyonuna sahip. Sonuncu motor 2.0 TDCi 180 bg dizelle çalışıyor ve 6 ileri Powershift otomatik şanzımana sahip. Yakıt tüketimlerine baktığımızda yine 100 kilometrede şehir içinde 5.3 litre, şehir dışında 4.4 litre ve ortalama da 4.8 litre olarak görülüyor. Bu motorda karbondioksit emisyonu ise 125 g/km olarak ölçülmüş.

Performans ve Yol Tutuşu

Ford Mondeo’da bulunan Powershift otomatik şanzıman özelliği araç bir sonraki vitese geçmeden o dişliyi kavrayarak aracın vites geçiş süresini düşürüyor. Bu durum yakıt tüketimini azaltırken performans seviyesini de manuel şanzıman seviyelerine getiriyor. Ayrıca araçta bulunan ‘elektronik denge programı (ESP)’ aracın hakimiyetin kaybedildiği durumlarda otomatik olarak her tekerleğin hızını ayarlıyor böylece aracın savrulmasının önüne geçiyor. Bu sisteme ‘yokuş kalkış desteği’ de eşlik ediyor. Bu özelliklerde yokuşlarda otomatik olarak frene basılı tutup, frenden gaz pedalına geçişte aracın arkaya doğru kaymasının önüne geçiyor. Ayrıca Mondeo’da sürücülerin işini kolaylaştıran ve sürücüsüz yolculuların belki de temelini oluşturan özellikler bulunuyor. Ford’larda zaten var olan otomatik park özelliği geliştirilerek dikey park özelliği de eklenmiş. Mondeo, park yerini bulduktan sonra hiç bir müdahaleye gerek duymadan park edebiliyor. Ayrıca ‘şerit takip sistemi’ ve ‘şeritte kalma yardımcısı’ olası bir şerit ihlalinden kaynaklanacak bir kazaya karşı sürücüyü uyarmakla kalmıyor bir de aracı otomatik olarak şeride döndürebiliyor.

Ford Mondeo Fiyat Tarifesi İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.