Kampanya Bulucu

FORD GRAND C-MAX FİYAT LİSTESİ VE ARAÇ İNCELEMESİ

Tasarım Özellikleri ve Dış Donanımı

Grand C-Max, Ford markasının MPV (Multi Purpose Vehicle) sınıfında yer alan araçlardan biri ve Ford’un araçlarındaki yenilikçi yaklaşımdan nasibini almış durumda. Ayrıca sınıfındaki diğer araçlar arasında da ayrıcalıklı bir yere sahip. MPV, Türkçe ifadesiyle ‘Çok Amaçlı Araç’ anlamına gelmekte ve Grand C-Max kelimenin tam anlamını sağlayan bir araç. Araç ilk bakışta C-Max’in birkaç değişiklik uygulanmış modeli olarak görülse de gerek dış dizayn farklılıkları gerekse teknik donanımı, Grand C-Max’i bambaşka bir yere kavuşturuyor. Dış donanımı incelendiğinde araçta yaratılmaya çalışılan izlenim belli oluyor. Boyutları ve işlevleri onu bir ‘aile arabası’ yapsa da tasarımcılar Grand C-Max’in aynı zamanda sportif ve şık görünmesi için uğraşmış. Ön tarafa bakıldığında önce yüksek teknoloji farlar göze çarpıyor. Bu akıllı farlar, yolun durumunu ve araç trafiğini gözeterek farların aydınlattığı bölgeyi otomatik olarak değiştirebiliyor. Örneğin karşıdan araç gelmediği durumlarda farları daha uzun mesafeyi aydınlatacak şekilde ayarlarken, diğer durumda kısa olarak ayarlıyor. Alt kısımda ayrıca istek dahilinde sis farları eklenebiliyor ve bu farlar esas amaçlarının dışında estetiğe de katkı sağlıyor. Esas amacının dışında estetiğe katkı yapan bir diğer detay ise trapezoid şeklindeki ön ızgara. Krom renkli olan ızgara şıklığı destekler nitelikte.

Grand C-Max’in yan tarafına bakıldığında çamurluk kısımlarının dışarı çıkık görünümü dikkati çekiyor. Bu kaslı görünüm araçta yakalanmaya çalışılan sportif görünüşün sonucu. Ayrıca Grand C-Max’in benzersiz bir özelliği de burada. Sürgülü arka yolcu kapıları araca inip binmeyi ve eşya yüklenip indirilmesini kolaylaştırıyor. Ayrıca dar park yerlerinde yolcuların inip binmesini kolaylaştırıp kapıları güvende tutuyor. Tekerleklerde ise 16” ve 17” lik jantlar tercih edilmiş. Bu tekerleklerde de teknolojik gelişmeler bulunuyor ve tekerlek basınç değeri değişiklerini sürücüye iletebiliyor. Böylece arıza daha en başından fark edilip engellenebiliyor. Arka tarafa geçildiğinde ise arka bagaj kapağının eller kullanılmadan açılmasını sağlayan sensör dikkati çekiyor. Bu Ford’un kullanıcı araç arayüzünü geliştirmek için yaptığı yeniliklerden sadece biri. Ayrıca farklı kullanıcı beğenilerini düşünen Ford aracı 10 farklı renk seçeneğiyle piyasaya sunuyor.

Ford Grand C-Max Arka

İç Donanım ve Tasarımı

Grand C-Max, esas amacı olan konfor ve işlevselliği, iç mekandaki özellik ve fonksiyonları ile de sürdürüyor. 7 kişilik bir araç olması dış mekan kadar iç mekanda da boyutları değiştiriyor. Araç, 7 kişilik normal oturma düzeninde tavana kadar 728 litre bagaj hacmi sağlarken, bu hacim değeri 5 kişilik düzende 800 litreye kadar çıkıyor. Ayrıca tüm koltuklar kapanıp yatırıldığında yani 2 kişilik pozisyonda araç tam olarak 1787 litre iç hacim sağlıyor. Bagaj kapısı ve sürgülü yan kapılar sayesinde araca eşya yükleme ve indirme işlemi büyük oranda kolaylaştırılmış oluyor. Kolayca yapılan bu koltuk katlama işlemleri ayrıca ikinci sıradaki orta koltuğun dış koltuğun içine katlanarak orta koridor alanı yaratılması gibi pek çok yan özelliği de beraberinde getiriyor. Bu da aracın bir kez daha MPV sınıfında olmasının gerekliliğini gösteriyor. Grand C-Max’de ayrıca bir çok konfor detayı bulunuyor. Ford bu aracında da konforu teknoloji ile harmanlayıp sunmayı başarmış. Panoramik cam tavan bunun en güzel örneklerinden. Sürücü hizasından başlayıp ikinci sıraya uzanan cam tavan hem manzaranın kolayca seyredilmesini hem de güneş ışığının aracın içine daha çok girerek iç ortamı aydınlatmasını sağlıyor. Öte yandan aracın içinin çok fazla ısınmasının önüne geçmek içinde detaylar düşünülmüş. Dış kısımdaki UV kaplama güneş ışınlarının büyük kısmını yansıtıyor ve elektrikli kayar perde istenmediği durumlarda aracın tavan camını kapatabiliyor.

Grand C-Max’de ayrıca iklimlendirme sistemi de son derece teknolojik. Otomatik klima aracı dakikalar içerinde seçilen sıcaklığa getirip o sıcaklığı muhafaza edebiliyor. Ayrıca iç döşeme için farklı bütçe ve zevklere yönelik iki farklı döşeme seçeneği sunulmuş. Aracın multimedya sistemi ise 8 inçlik bir dokunmatik ekran üzerinden idare ediliyor. Navigasyon, radyo, müzik çalar gibi sistemler buradan kontrol edilip takip edilebiliyor. Navigasyon sistemi güncel Türkiye haritasıyla birlikte geliyor ve sesli olarak kullanıcıyı yönlendiriyor. Böylece navigasyonu takip ederken dikkat kaybını azaltıyor. Araca Bluetooth ve USB üzerinden telefon veya MP3 player bağlanabiliyor. Bu aygıtlardaki müzikler aracın ekranı kullanılarak dinlenebiliyor. Ayrıca Grand C-Max, Ford’un yeni araç-kullanıcı arayüzü ‘SYNC 2’ ile geliyor. Bu sistem aracın basit sesli komutlarla idare edilmesini sağlıyor. Sesli komutlar müziği değiştirip, klimanın ayarını istenilen sıcaklığa getirmekte kullanılıyor. Ayrıca bağlanılan telefonla eller serbest şekilde çağrı yapılabiliyor. Ayrıca bu sistem bağlı telefona gelen mesajları da sesli bir şekilde okuyabiliyor. SYNC’nin maharetleri bunlarla da sınırlı değil. ‘SYNC’de ayrıca büyük öneme sahip bir güvenlik önlemi de yer alıyor. Bu özellik araç ciddi bir kaza yapıp hava yastıkları açıldığında araca bağlı olan telefonu kullanarak acil yardıma haber veriyor ve aracın GPS konumunu yetkililere haber veriyor. Böylece kaza sonrası bilinç kaybı yaşayan sürücülerin yaşam şanslarını arttırmış oluyor. Güvenlik önlemleri iç mekana da yansımış. Araçta yolculardan birisi emniyet kemerini çıkardığında sürücüye hemen bildirilirken, ayrıca sürücüye diğer kapı ve pencereleri kilitleme imkanı verilmiş. Böylece özellikle çocukların başına gelebilecek kazaların önüne geçilmiş.

Tüm bu teknolojik gelişmeler sadece yolcularla da sınırlı değil. Sürücü için bir çok özellik düşünülmüş. Yeni geliştirilen 3 kollu direksiyon tasarımı daha ergonomik ve üzerindeki kontrol düğmeleriyle daha fonksiyonel. Ayrıca genişletilen üst kısmı gösterge panelinin daha kolay görünmesini sağlıyor. Geri vitese geçildiği an çalışan arka kamera da park kolaylığı açısından önem arz ediyor.

Teknik Özellikleri

Ford Grand C-Max İç

Grand C-Max’de farklı kullanıcı beğenileri ve beklentileri düşünülerek 3 farklı motora yer verilmiş. İlki 1.5L EcoBoost 182 bg. Bu motor benzinli olarak sunulmuş ve 6 ileri otomatik şanzıman sistemine sahip. Yakıt tüketimine bakıldığında ise 100 km’de şehir içinde 9.2 litre, şehir dışında 5.4 litre ve ortalamada 6.8 litre gibi bir tüketime sahip. İkinci motor olan 1.5L TDCi 120 bg ise dizel yakıt seçeneği ve 6 ileri manuel şanzıman sistemi ile piyasaya sürülmüş. Bu motorun yakıt tüketimi şehir içinde 5.3 litre, şehir dışında 4.1 litre ve ortalamada 4.6 litre olarak ölçülmüş. Son motor olan 1.5L TDCi 120PS dizel motor seçeneği ve Ford’un yenilikçi otomatik şanzıman sistemi olan 6 ileri Powershift ile kullanıcıya sunulmuş. Bu motor da şehir içinde 5.1 litre, şehir dışında 4.3 litre ve ortalamada ise 4.6 litre yakıt tüketiyor.

Performans ve Yol Tutuşu

Ford, Grand C-Max’de bir çok teknolojik gelişmeyi performans anlamında da araca eklemeyi başarmış. Bunlardan ilki Powershift otomatik şanzıman teknolojisi. Bu teknoloji aracın manuel vitesler gibi ideal devir değiştirilmesini sağlar ve böylece aracın performansını arttırır. Aynı zamanda otomatik vitesinde rahatlığını sunar. Bir diğeri ise ‘Dinamik Tork Kontrol Sistemi’. Bu sistem motor torkunu ön tekerler arasında yol ve çekiş şartlarına göre dengeler. Bu işlemi o kadar hızlı yapar ki virajlarda araç daha fazla yol tutuşuna hemen kavuşur. Ayrıca yokuş kalkış desteği özelliği bulunan araç, yokuşlarda kalkış sırasında ekstradan 2.5 saniye fren uygulayarak pedallar arası geçişte aracın kaymasının önüne geçer. Ayrıca ‘Elektronik Denge Programı (ESP)’ aracın kontrolünün kaybolduğu durumlarda otomatik olarak tekerleklerin hızını ayarlar ve aracın kayarak yoldan çıkmasını engeller.

Ford Grand C-Max Fiyat Listesi İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.