Kampanya Bulucu

FORD FOCUS HATCHBACK 2016 FİYAT LİSTESİ VE ARAÇ İNCELEMESİ

Tasarım Özellikleri ve Dış Donanımı

Focus Hatchback, Ford firmasının hatchback sınıfı araçlar içerisinde tartışmasız lideri. Aynı zamanda sınıfı içerisindeki diğer araçlar arasında da ayrıcalıklı bir yere sahip. Focus’u bu kadar iyi yapansa uzun yıllardır tasarımı konusunda çalışılmış olması ve geleceğin teknolojisini bu güne taşıyan özellikleri. Aracın dış tasarımı incelendiğinde sade ama sportif bir tasarım göze çarpıyor. Ön kısımda bir çok Ford arabasında gördüğümüz trapezoid ızgara ve yanlara doğru uzanan farlar bulunuyor. alt tarafta bulunan sis farları da sportif görünüşe destek oluyor. Yan taraftaki küçük dokunuşlar da dikkat çekici. Araçla aynı renkte üzerinde sinyal lambası bulunduran yan aynalar, 16” ve 17”lik boyut seçenekleri bulunduran 4 farklı jant seçeneği, camların kenarlarındaki metalik şerit seçenekleri bunlardan bazıları. Çıkıntılı arka kısmı ve rüzgar spoyleri ön ızgaradan başlayan tasarım bütünlüğünü tamamlayan detaylardan. Farklı zevk anlayışına sahip kullanıcılara hitap etmek adına Focus Hatchback 9 farklı renk seçeneği sunuyor.

Ford Focus Hatchback 2016 arka

İç Donanım ve Tasarımı

Ford Focus Hatchback, üzerinde çalışılmış ve geleceğin teknolojisi araca entegre edilerek kullanıcıların beğenisine sunulmuş. 5 kapılı olan araç, 4.3 metre uzunluğa sahip, şehir şartları düşünüldüğünde standart bir uzunluk. Bu boyutlarla Focus Hatchback yaklaşık olarak 316 litrelik bir bagaj hacmi sunuyor. Ford, 2016 modelinde hem yolculara da hem de sürücüye konforu teknolojiyle harmanlayıp sunmayı başarmış. Araç teknolojik kelimesini sonuna kadar hak edecek özelliğe sahip ve iç mekan da bundan nasibini almış durumda. İklimlendirme görevi tam otomatik klimaya verilmiş ve tüm mevsimlerde aracın kısa sürede istenen sıcaklık düzeyine gelmesini sağlayabiliyor. Ayrıca 8”lik ekrana entegre olarak sunulan Ford ‘SYNC’ teknolojisi araçla kullanıcı arasında bir tercüman olarak görev yapıyor. Bu teknoloji çalan müziği kontrol etmek, klima ayarı yapmak, telefon çağrılarını yönetmek ve hatta telefona gelen mesajları okumak gibi işlemleri yerine getirebiliyor.

Üzerinde Bluetooth, USB ve SD kart arayüzleri bulunan sistem Focus’a kullanıcının kendi müziğini getirebilmesini sağlıyor. Telefonlar da bu yöntemler sayesinde araca bağlanmış oluyorlar. Direksiyon üzerinde bulunan düğmeler aynı zamanda bu işlemlerin bir çoğunu gerçekleştirebiliyor. Ayrıca sürücü de unutulmamış ve yüksek teknoloji isteğe bağlı olmakla beraber sürücünün de konforu için kullanılmış. Örnek olarak direksiyonda bulunan vites değiştirme kolları ellerin direksiyondan ayrılmadan kullanılmasını sağlıyor. ‘Sürücü Takip Sistemi’ adı verilen sistem sürücünün dikkat seviyesini içeriden uyarılarla dışarıdan ise yolu takip ederek ölçüyor ve oluşabilecek kazaları önlüyor. Otomatik silecekler ve ön cam buz çözücü ise ön cam için düşünülen kolaylıklardan. Bunlara ek olarak otomatik kararan dikiz aynaları da sürücü düşünülerek tasarlanmış. Aynada görünmeyenleri de unutmayan Ford yan aynalara kör nokta uyarı sistemi yerleştirmiş. Ayrıca akıllı telefonlar için ön konsolda bulunan bölmeler ve anahtarsız çalıştırma gibi özellikler de bulunuyor.

Teknik Özellikleri

Ford’un çoğu aracında olduğu gibi Focus Hatchback’de de 2016 modelinde farklı kullanıcı beklentilerine yönelik 5 farklı motor seçeneği sunulmuş. İlk motor 1.6L Duratec 125 bg benzinli seçeneğiyle geliyor ancak şanzıman tipi kullanıcıya bırakılmış. Bu motorda hem 5 ileri manuel vites hem de 6 ileri ‘Powershift’ otomatik vites opsiyonu bulunuyor. Manuel vites seçeneğinde 139 g/km karbondioksit salınımı olan araç 100 km’de şehir içinde 8.4 litre, şehir dışında 4.7 litre ve ortalamada 6.0 litre yakıt tüketiyor.  İkinci motor ise Ford’un en çok övündüğü yenilikçi teknolojisine sahip 1.0L EcoBoost 125 bg. Benzinli olan bu motor 6 ileri manuel şanzıman seçeneğiyle sunulmuş durumda. 110 g/km karbondioksit salınımı yapıyor. Şehir içinde 5.8 litre, şehir dışında 4.2 litre ve ortalamada 4.8 litre yakıt tüketimiyle dikkat çekiyor. Üçüncü motor 1.6L TDCi 95 bg.

Dizel yakıtla çalışan motorda 6 ileri manuel şanzıman bulunuyor. 117 g/km karbon salınımı yapan motor şehir içinde 5.7 litre, şehir dışında 3.7 litre ve ortalamada 4.8 litre yakıt tüketiyor. Dördüncü motor olan 1.6L TDCi 115 bg ise dizel yakıt ve manuel 6 ileri vites seçeneğiyle sunuluyor. Karbon emisyonu ve yakıt tüketimi ise üçünü motorlarla aynı değerlerde. Motorlar arasında sadece maksimum hız ve hızlanma süreleri arasında fark bulunuyor. Son motor ise 1.5L TDCi 120 bg. Dizel motorla ve 6 ileri Powershift otomatik şanzımanla piyasaya sürülüyor. 109 g/km karbon salınımı olan araçta 100 km’deki yakıt tüketimi değerleri ise şehir içinde 4.7 litre, şehir dışında 3.9 litre ve ortalamada 4.2 litre. Araçta dizel motorlar için 53 litre, benzinli modeller 55 litre yakıt deposu bulunuyor.

Performans ve Yol Tutuşu

Focus Hatchback’in bir kaç motorunda kullanılan ‘Powershift’ teknolojisi bir sonraki dişliyi vites geçişinden önce hazırlayıp geçiş süresini kısaltıyor. Böylece araca manuel vitesin performansını getiriyor hem de otomatik vitesin rahatlığıyla. Araç Euro NCAP’den 5 yıldız alarak ‘Küçük Aile Sınıfında’ en iyi araç seçilmiş. Ayrıca ön tarafta bulunan kamera ve sensörler sayesinde bir çok ödüllü sürüş güvenlik önlemine sahip. Bu teknolojiler ‘sürücü uyarı sistemi’, ‘aktif şehir içi güvenlik sistemi’ ve ‘şeritte kalma sistemi’. Yol tutuş açısından ise ‘Elektronik Denge Programı (ESP)’ ve yokuş kalkış desteği 2016 model Focus Hatchback’de standart olarak sunulmakta. Böylece yolla aracın arasındaki bağlantı hiç kesilmiyor.

Ford Focus Hatchback Fiyat Tarifesi İçin TIKLAYINIZ!

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.