Kampanya Bulucu

FORD FİESTA FİYAT LİSTESİ VE ARAÇ İNCELEMESİ

Tasarım Özellikleri ve Dış Donanımı

Ford’un eğlence dolu 5 kapılı hatchback’i Fiesta, 2016 modeliyle tarz sahibi çizgisinden çıkmıyor. Özellikle şehir içi kullanımlar için tasarlanan araç kompaktlığı ve zarafeti bir arada sunuyor. Aracın dış tasarımına bakıldığında Ford’un bu aracın mükemmel görünmesini için ne kadar çaba harcadığı görülebiliyor zaten yıllar içinde birçok değişime uğraması da bunun bir göstergesi. Aracın dış yapısı parça parça incelenecek olursa, ilk olarak ön tarafta yenilenen ızgara karşılıyor. Trapezoid şeklindeki ön ızgara aracın karakteristik duruşunun baş rolü sayılabilir. LED farlar ise hem açıkken hem de kapalıyken araca güzellik katıyor. Ayrıca ekstra olarak sunulan sis farları seçeneği hem güvenlik hem de dizayn açısından artı değerde. Arka tarafta da LED farlar yanlara doğru uzayarak araca verilen köşeli tasarımı tamamlıyor. Fiesta’ya 2016 modelinde ayrıca ST-Line adı verilen ve tasarım değişikliklerini kapsayan paketiyle bir de arka rüzgarlık ve 16” alaşımlı jantlar ekleniyor ve şıklığı bir üst kademeye taşınıyor. Ayrıca farklı zevklere hitap etmek isteyen Ford, Fiesta’yı tam 11 farklı renk seçeneğiyle piyasaya sürüyor.

Ford Fiesta 2016 Arka

İç Donanım ve Tasarımı

‘Şehirli’ olarak nitelendirilen Fiesta bu doğrultuda bir iç tasarıma sahip. Aracın her ne kadar küçük boyutları olsa da 276 litreye varan bir bagaj hacmi sunuyor. Araç konfor bakımından ise rakiplerini kıskandıracak özelliklere sahip. Yaz ve ya kış kullanıcıların yapması gereken tek şey istenilen sıcaklığı seçmek, böylece otomatik klima hızlı bir şekilde belirtilen sıcaklığa gelecek ve tüm yolculuk boyunca bu sıcaklığı koruyacaktır. Hayatı kolaylaştırmak anlamında ise Ford’un attığı önemli bir adım var. ‘MyKey’ adı verilen bu sistem anahtar kontağa takıldığı anda kullanıcının özelleştirebileceği ayarları içeriyor. Bunlara araca konulan hız limiti, emniyet kemeri uyarısı, ve ses sistemi ses yüksekliği gibi ayarlar dahil. Böylece Fiesta ödünç olarak başka bir sürücüye verildiğinde gözler arkada kalmayacak. Ford bu muhteşem teknolojik gelişmeyle de kalmıyor ve Fiesta’ya elektronik eğlence cihazlarında dünya devi olan Sony’ye aracın ses sistemini devrediyor. Araçta tam sekiz hoparlör bulunuyor ve kaliteli bir müzik ziyafeti sunuyor.

Bunlarla da yetinmeyen Fiesta modernizm anlamında şaşırtmaya devam ediyor. Ford’un bilim kurgu filmlerinden çıkmış izlenimi veren yeni teknoloji ‘SYNC’la Fiesta kullanıcıyla konuşabiliyor. Türkçe sesli komut sistemi olan bu teknoloji, kullanıcının sesini tanıyor ve komutları gerçekleştiriyor. Örnek olarak arama yapmak, navigasyonu ayarlamak gösterilebilir. Ayrıca telefon veya diğer cihazlarınızı Bluetooth veya USB yardımıyla bağladığınız taktirde Fiesta telefona gelen mesajları okuyabiliyor. Ayrıca akıllı telefonlara yüklenen uygulamayla aracın SYNC sistemini kontrol edilebiliyor. Ayrıca araca aktarılan müzikleri türlere göre düzenleyip, şarkıyı çal komutuyla eller kullanılmadan müziğe erişilebiliyor. Bu sistemi daha da ileri taşıyıp bir sürüş asistanına çeviren Ford, büyük bir kaza sonucu hava yastıkları açıldığı durumlarda bağlı olduğu telefon üzerinden acil yardım çağırıp aracın GPS konumunu yetkililere bildirebilmekte. Tüm bu sistemlerin monitörü olarak görev yapan orta konsolda duran 5”lik ekran ise aynı zamanda navigasyon ve rota bilgilerini ve de geri görüş kamerasını gösterebiliyor. Sony müzik sistemine de entegre olduğundan dinlenilen şarkı buradan takip edilebiliyor. Sürücü de düşünüldüğünden Fiesta’ya bir çok konfor sağlayacak özellik eklenmiş. Aracın hızına göre değişen direksiyon hassasiyeti kullanımı kolaylaştırırken, gecikmeli sönen farlar eve girene kadar sürücü için yolu aydınlatıyor. Hız sabitleyici ise uzun yolculukları daha az yorucu hale getiriyor.

Teknik Özellikleri

2016 model Ford Fiesta, karşımıza 5 farklı motor seçeneğiyle çıkıyor. İlk model 1.25i 82 bg, benzinli ve manuel şanzıman olarak sunulmuş. Ortalama yakıt tüketimi 100 km’de 5.3 litre olarak ölçülüyor. İkinci motor 1.4i 96 bg, yine benzinli ve manuel şanzımanlı olarak üretiliyor. Yakıt tüketimi 5.7 litreye yükseliyor. 1.6i 105 bg ise benzinli ancak Powershift adı verilen Ford’un yenilikçi otomatik şanzıman sistemiyle geliyor. Bu motorda ise 100 km’de yakılan yakıt miktarı ortalama olarak 5.9 litre. Dördüncü seçenek ise Ford’un en yenilikçi motorlarından 1.0i 100 bg, benzinli ve yine Powershift otomatik şanzıman sistemi var. Bu motor ortalama tüketimi de 4.9 litreye düşürüyor. Son motor ise 1.5L Duratorq TDCi 75 bg. Dizel ve manuel şanzıman sistemi mevcut. Bu yenilikçi motor ise ortalamada sadece 3.7 litre yakıt tüketiyor.

Ford Fiesta 2016 iç mekan

Performans ve Yol Tutuşu

Fiesta’da Powershift otomatik vites sistemi var ve bu sistem en iyi devir değiştirme aralığını bularak hem yakıt tasarrufu sağlıyor hem de aracın performansını arttırıyor. Ayrıca manuel şanzımanlı sistemler için vites değiştirme ikazı bulunuyor. Bir de ‘EcoMode’ adı verilen bir bilgi sistemine sahip olan Ford Fiesta, aracı kullanım alışkanlıklarınızı, vites geçişleriniz, fren sıklığını kontrol ve analiz eder ve size daha tasarruflu sürüş için tavsiyelerde bulunur. Ayrıca şehir içinde düşük hızda seyrederken oluşacak çarpmaları engellemek için Fiesta otomatik olarak fren yapabilmektedir. Tüm bunlara ek olarak ‘Elektronik Denge Programı (ESP)’ ve yokuş kalkış desteği de 2016 model Fiesta’da standart olarak sunulmakta. Böylece yolla aracın arasındaki bağlantı olabilecek en yüksek düzeyde tutuluyor.

Ford Fiesta Fiyat Tarifesi İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.