Kampanya Bulucu

FORD C-MAX FİYAT LİSTESİ VE ARAÇ İNCELEMESİ

Tasarım Özellikleri ve Dış Donanımı

C-Max, ‘aile arabası’ statüsünde Ford’un en güvendiği araçlardan biri. Teknik detayları, teknolojik yenilikleri ve başarılı tasarımıyla C-Max alışılmışın dışında bir araç. Aracın dış tasarımı incelendiğinde bir çok yenilikçi detay göze çarpıyor. Araçta Ford arabalarında artık klasikleşen trapezoid şeklinde motor ızgarası kullanılmış. Bu ızgaranın her ne kadar ilk görevi motoru ve diğer aksamları soğutmak olsa da aracın dışarıdan görünen ilk parçası olduğu için estetik olarak da katkısı bulunuyor. Ön tamponda ayrıca teknoloji harikası iki adet far bulunuyor. Opsiyonel olarak sunulan bu farlar şehir şartları veya şehir dışı şartlarına göre ya da hava şartlarına göre ışık huzmesinin şeklini ayarlayabiliyor. Ayrıca virajlarda direksiyonun döndüğü yönde dönebilen bu farlar yolun daha etkili bir şekilde aydınlatılmasını sağlıyor. Ayrıca bunlara ek olarak sis durumunda kullanılmak üzere iki adet köşeli tasarımlı sis farı bulunuyor. Aracın kaputundaki kaslı görünüm ise araca aile arabası görünümünün yanında sportif bir duruş kazandırıyor. Yan tarafa geçildiğinde ise ilk dikkat çeken aracın kaslı çamurluklar oluyor. Burada Ford, aracın kaslı görünümüne katkı sağlamayı düşünmüş.

Ford C-Max 2016 arka

Bir diğer göze çarpan detay ise teknoloji ile bezenmiş araç renginde yan aynalar. Araç kapatıldığında otomatik olarak kapanıp kendini koruyan bu aynalar, aynı zamanda araçta bulunan kör nokta uyarı sistemi kör noktalarda araç algıladığında bir ikaz ışığı ile sürücüyü uyarıyor. Tekerleklere bakıldığında ise 16” ve 17” lik iki farklı jant seçeneği sunuyor. Ayrıca bu tekerlekler seyir halindeyken bir basınç değişimi algılandığında kontrol paneli aracılığıyla sürücüyü uyararak tedbir almasını sağlıyor. Aracın arkasına gelindiğinde ise yine kullanıcıları teknolojik detaylar karşılıyor. Eller dolu olduğunda bagaj kapağı ayağın tamponun altına uzatılmasıyla otomatik açılıyor. Aracın dış donanımındaki teknolojiler bununla sınırlı kalmıyor. Ön silecekler yağmuru otomatik olarak algılayıp çalışmaya başlıyor daha sonrasında ise yağmurun şiddetine göre hızını ayarlayabiliyor. Ön cam ise soğuk kış günleri düşünülerek ısıtma özelliğiyle sunuluyor. Böylece tek bir tuşa basarak hızlıca aracın ön camı kullanılabilir hale getirilebiliyor. Bunlara ek olarak bütün kullanıcıların farklı zevklere sahip olabileceğini düşünen Ford, C-Max’de 7’si metalik olmak üzere 10 farklı renk seçeneği oluşturuyor.

İç Donanım ve Tasarımı

Yenilikçi tasarım ve üstün teknolojiyi dış tasarımında kullanan C-Max, iç tasarımda da bu konuda oldukça cömert davranıyor. Bir aile arabası olmasından dolayı iç mekanda standardın üstünde boyutlar bulunuyor. 5 kişilik olan C-Max’de bagaj kısmı normal düzende tavana kadar yaklaşık 627 litre hacme sahip. Bu rakam her ne kadar yeterli görünse de, her kullanıcının ihtiyacına cevap vermek adına yolcu kısmı yatırılarak araç iki kişilik hale getirilebiliyor. Bu pozisyonda ise araç yaklaşık olarak 1684 litre gibi muazzam bir sayıya ulaşıyor. Buna bakılarak aracın gerçek bir ‘Çok Amaçlı Araba’ olduğu görülebiliyor. Büyük yükler kolayca araca yüklenebiliyor. Araçta konfor anlamında da bir çok detay düşünülmüş. Bu detaylar çoğu zaman teknolojiyle harmanlanarak kullanıcının beğenisine sunulmuş. Araçta bulunan tam otomatik klima iklimlendirme görevini üstleniyor. İstenilen sıcaklığa arabayı hızlı ve etkili şekilde ulaştırdıktan sonra aynı sıcaklığın korunmasını sağlıyor. Ayrıca aracın iç ortamını ferah tutmak adına tavanda bir de panoramik tavan bulunuyor. Bu tavan elektronik bir perdeyle kontrol ediliyor. Ayrıca dış tarafında bulunan UV kaplama güneş yüzünden aracın çok fazla ısınmasını engelliyor.

Araçta eğlence sistemi ise 8 inçlik renkli dokunmatik bir ekran tarafından kontrol edilebiliyor. Navigasyon, radyo ve müzik sistemleri buradan takip edilebiliyor. Güncel Türkiye haritası araca ekli geldiğinden yol sormalar tarihe karışıyor. Araçla tek etkileşim yöntemi ise bu değil. Ford’un yenilikçi teknolojisi ‘SYNC 2’ de C-Max’de bulunuyor. Bu devrim niteliğindeki teknoloji araç ve kullanıcı arasında sesli bir iletişim kanalı oluşturuyor. Bu sayede basit komutlarla aracın iklimlendirme, müzik ve diğer fonksiyonları kontrol edilebiliyor. Ayrıca telefonlara gelen kısa mesajları da kullanıcılara okuyabiliyor. Böylece sürücünün bu sistemleri kontrol ederken yaşayacağı dikkat dağınıklığının önüne geçilmeye çalışılıyor. Telefon ve diğer aygıtlar araca Bluetooth veya USB aracılığıyla bağlanabiliyor. Böylece araçta kullanıcılar kendi müziğini dinleyebiliyor. Güvenlik önlemleri de bir aile arabası olduğundan dolayı iç mekanda bulunuyor. Emniyet kemeri takip fonksiyonu yolculardan birisi emniyet kemerini çıkardığında sistem sesli ve görüntülü olarak uyarı verebiliyor. Ayrıca sürücü kapısında bulunan kapı ve pencere kilitleri arkadaki yolcuların korunmasına yardımcı oluyor.

Ford C-Max’de sürücü de unutulmamış. Gece yolculuklarında sürücünün arkasındaki farlardan dolayı gözlerinin kamaşmasını engellemek amacıyla otomatik olarak kararıyor. Işık yoğunluğuna göre kararmayı ayarladığından görüşe de engel olmuyor. Ayrıca anahtarsız giriş ve çalıştırma özelliği bulunan araçta anahtarın sürücünün cebinde olması yeterli oluyor. Motor çalıştırma butonu zahmetsizce aracın çalıştırılmasını sağlıyor. Ayrıca yeni geliştirilen 3 kollu direksiyon araca spor bir görünüm katmasının yanı sıra üzerindeki düğmelerle işlevsellik katıyor. Araç geri vitese alındığında ise arka görüş kamerası otomatik devreye girerek park işlemini kolaylaştırıyor. Ekranda görünen sanal çizgiler de park işlemine yardımcı oluyor ve aracın park yerini en etkili şekilde kullanımını sağlıyor. Bunların yanında sürücü içinde güvenlik önlemleri mevcut. ‘Sürücü Dikkat Takip Sistemi’ adı verilen sistem, sürüş sırasında sürücünün yorgunluk seviyesini sürekli gözlemleyerek sürücüyü uyarıyor ve mola vermesi gerekildiğini hatırlatıyor.

Ford C-Max 2016 İç

Teknik Özellikleri

Ford, C-Max’de farklı kullanıcılar ve farklı keselere yönelik 4 farklı motor seçeneğiyle geliyor. İlk motor 1.6L 125 bg. Benzinle çalışan bu motorda 5 ileri manuel vites seçeneği bulunuyor. Yakıt tüketimine bakıldığında ise 100 km’de şehir içinde 8.4 litre harcarken, şehir dışında 5.2 litre ve ortalamada 6.4 litre yakıt tüketiyor. İkinci motor ise 1.5L EcoBoost 182 bg. Bu motorda da benzin tercih edilmiş ve 6 ileri otomatik şanzıman sistemi bulunuyor. Yakıt tüketimi ise şehir içinde 8.9 litre, şehir dışında 5.1 litre ve ortalama 6.5 litre olarak ölçülmüş. Üçüncü motor 1.6L TDCi 115 bg ise dizel yakıt seçeneği ve 6 ileri manuel şanzımanla piyasaya sürülmüş. Yakıt tüketimine bakıldığında ise şehir içinde 5.4 litre, şehir dışında 4.0 litre ve ortalamada 4.5 litre olarak ölçülüyor. Son motor olan 1.5L TDCi 120 bg ise dizel yakıt seçeneği ve 6 ileri Powershift otomatik şanzımanla sunulmuş. Bu motorda ise şehir içinde 4.7 litre, şehir dışında 3.9 litre ve ortalamada 4.2 litre yakıt tüketimi görülüyor.

Performans ve Yol Tutuşu

Ford C-Max’de Powershift otomatik vites sistemi kullanılmış. Bu teknoloji aracın vites değişmeden önce bir sonraki dişliyi otomatik hazırlamasını sağlıyor ve vites geçiş süresini kısaltıyor. Böylece araçta otomatik vitesin rahatlığıyla manuel vitesin performansı buluşturulmuş oluyor. Ayrıca araçta bulunan ‘Dinamik Tork Kontrol Sistemi’ yol durumuna göre motor torkunu ön tekerlere dağıtır. Böylece dönemeçlerde aracın savrulmasını engelleyerek gücü en çok ihtiyaç duyan tekere aktarır. Ek olarak sunulan ‘Yokuş Kalkış Desteği’ ise yokuşta araç kalkarken oluşan geriye kaymanın önüne geçiyor. Bunu ayak fren pedalından kalktıktan sonra ekstra 2.5 saniye fren uygulayarak gaz pedalına geçişte oluşan kaymayı engelliyor. Ayrıca yeni nesil akü şarj sistemi aküyü sadece ihtiyaç duyulduğu zamanlarda şarj ediyor. Böylece sürekli olarak yakıt harcanmasının önüne geçiyor ve yakıt tasarrufu sağlıyor.

Ford C-Max Fiyat Tarifesi İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.