Kampanya Bulucu

FORD B-MAX 2016 FİYAT LİSTESİ VE ARAÇ İNCELEMESİ

Tasarım Özellikleri ve Dış Donanımı

B-Max, Ford’un MPV sınıfındaki araçlarından. MPV, Türkçe açılımı ile ‘çok amaçlı araç’ olarak geçen bu sınıf geniş hacimleriyle dikkat çekiyor. Sınıfında üst sıralarda yer almak isteyen B-Max bir çok yenilikçi ve teknolojik gelişmeyi bir arada sunuyor. Aracın tasarımına gelindiğinde ise bu yenilikçi çalışmaların dış tasarımda da devam ettiği anlaşılıyor. İstenildiğinde 7 kişilik olabilen B-Max, bu özelliği karşılayabilmesi için 4.1 metre uzunluğa ve 1.7 metre genişliğe sahip.  Araca ön taraftan bakıldığında arkaya göre sivri bir burun kısmı görülüyor. Yuvarlatılmış kenarlarla birlikte aerodinamiğe katkı sağlıyor. Ön ızgara çoğu Ford’da olduğu gibi trapezoid şeklinde ve bu ızgaraya ön tarafta parlaklığı arttırılmış halojen farlar ve köşeli sis farları eşlik ediyor. 2016 modelinde 15”lik çelik veya alaşım jantlarla piyasaya sürülen B-Max’te 6 farklı renk seçeneği kullanıcıya sunulmuş durumda.

b-max4

İç Donanım ve Tasarımı

B-Max eşsiz dış tasarımını gölgede bırakan bir iç tasarımla yollara çıkıyor. Boyutlarıyla ön plana çıkan bir araç olduğundan iç hacimler de bunu destekler yönde. Koltuklar tamamen kullanımdayken 304 litre hacim sağlayan B-Max, arka koltuklar yatık durumdayken 1372 litre hacme kadar çıkabiliyor. Bir diğer özellik ise B-Max’in karakteristik özelliklerinden. Ön ve arka kapı arasındaki sütunu ustaca kapıların içine gizlemeyi başaran Ford tasarımcıları kapılar açıldığında yan tarafta tam 1.5 metrelik bir açıklık oluşmasını sağlıyorlar. Araca yükleme yapılması gereken durumlarda sınıfındaki diğer araçlarda olmayan bir yükleme alanı sunuyor. B-Max’in arka koltukları fonksiyonellik açısından tek bir tuşla katlanabiliyor. Ayrıca nadir bulunan bir özellik olarak ön yolcu koltuğu da tamamen katlanabiliyor. Böylece araç 2.35 metreye varan yükleri taşıyabiliyor. Ancak araç aynı zamanda bir aile arabası olduğundan yolcuların konforu da unutulmamış.

İlk göze çarpan özellik panoramik cam tavan. Geniş bir alanı görmenizi sağlayan bu cam tavan ayrıca aracın çok ısınmasını önlemek için güneş ışığını yansıtacak şekilde kaplanmış. Eğer istenirse ayrıca içerideki bir perde yardımıyla kapanabiliyor. Ayrıca otomatik klima özelliği bulunan B-Max, tüm mevsimlerde aracın iç ortamını istenilen sıcaklığa dakikalar içerisinde getirebiliyor. Ayrıca yol sesini içeriye daha az girmesi amacıyla yalıtım ve tasarım anlamında değişikliklere gidilmiş. Araçtaki müzik sistemini Sony’nin uzman ellerine bırakan Ford, 5”lik ekran sayesinde dinlenilen müziği görme şansı tanıyor. Bu ekran orta konsolun en üstünde yer alıyor ve aynı zamanda araç kullanıcı arayüzünü oluşturuyor. Araçtaki bir diğer teknoloji ise ‘SYNC’. Bu teknoloji sayesinde kullanıcılar B-Max’e temel bazı komutları aktarabiliyor, ayrıca Bluetooth veya USB ile bağlanan telefonlardan kısa mesajları araç kullanıcılara okuyabiliyor. Müzik ve daha bir çok sistemin sesli olarak kontrol edilebildiği bu teknoloji, sürüş esnasında gözler yoldan ayrılmadan işlemler yapılabiliyor. Ayrıca ödüllü bir özelliğe sahip. SYNC bir ciddi bir kaza sonrasında araca bağlı olan telefonu kullanarak acil durum araması yapıyor ve arabanın GPS konumunu yetkililere bildiriyor.

B-Max’teki teknolojik gelişmeler bununla sınırlı değil, entegre navigasyon sistemini de barındıran sistem sesli olarak yol tarifi yapabiliyor. Ayrıca bu ekran da arka park kamerası da görüntüleniyor. 2016 model B-Max, sürücüyü de unutmuyor ve sürüşü kolaylaştıran özellikler barındırıyor. Isıtmalı ön camlar buz temizleme derdinden kurtarırken, otomatik silecekler yağmurun şiddetine göre hızını ayarlıyor. Son olarak da yükseltilmiş sürücü koltuğu trafik hakimiyetini arttırıyor ve güvenli bir sürüş sağlıyor.

b-max-kapi

Teknik Özellikleri

Ford B-Max, çeşitli kullanım özelliklerini düşünerek kullanıcıya 2 farklı motor seçeneğiyle piyasaya sürülüyor. İlk motor 1.5L TDCi 9S bg dizel yakıt ve manuel şanzıman seçeneğiyle geliyor. İkinci motor ise 1.6L Ti-VCT 105 bg, benzinli ve Powershift otomatik şanzıman özellikleriyle sunuluyor. Motorların yakıt tüketimlerine bakıldığında  ilk motor şehir içinde 100 km’de 4.3 litre, şehir dışında 3.6 litre yakıt tüketiyor. Diğer motora göre daha müsrif olan 1.6 litrelik versiyon 100 km’de şehir içinde 8.6 litre şehir dışında ise 5.1 litre yakıt tüketimi ile göze çarpıyor. Karbondioksit emisyonları ise ilk motorda 103 g/km, ikinci motorda ise 149 g/km olarak ölçülüyor.

resize918xtur004yydj55j6jaajjaint_1_0

Performans ve Yol Tutuşu

B-Max otomatik vites teknolojisi olarak Powershift adı verilen Ford’un yeni kavrama teknolojisini kullanıyor. Bu teknoloji yakıt tüketimini düşürürken aracın performansını da olumlu yönde etkiliyor. Manuel şanzımanlı sistemler için ise vites değiştirme ikazı bulunuyor. Böylece araç motordan gelen gücü en tutumlu motor şekilde yola aktarmış oluyor. Bir de ‘EcoMode’ adı verilen bir bilgi sistemine sahip olan Ford B-Max, aracı kullanım alışkanlıklarınızı, vites geçişleriniz, fren sıklığını kontrol ve analiz ediyor ve kullanıcıya daha tasarruflu sürüş için tavsiyelerde bulunuyor. Araçta kapılar arasındaki orta sütun kapılara gizlendiği için buradan oluşacak yapısal zayıflığı engellemek adına önemli noktalara destek noktaları oluşturulmuş ve araç güçlendirilmiş. Yol tutuş açısından ise ‘Elektronik Denge Programı (ESP)’ ve yokuş kalkış desteği 2016 model B-Max’de standart olarak sunulmakta. Böylece yolla aracın arasındaki bağlantı olabilecek en yüksek düzeyde tutuluyor.

Ford B-Max Fiyat Tarifesi İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.