Kampanya Bulucu

FİNDEKS ÜYELİK İPTALİ

Findeks Üyelik İptali

Findeks Üyeliği Nedir?

Findeks, KKB olarak bilinen kredi kayıt bürosu tarafından oluşturulmuş olan ve bireylerin kredi notlarının ya da kredi skorlarının toplandığı bir platform sistemi olarak anılmaktadır. Bunun yanı sıra bankacılık sektöründe yer edinmiş ve lider dokuz adet bankanın ortaklaşa yürüttüğü bir çalışma ile oluşturulmuştur. Kişilerin bu zamana kadar kredi ve kredi kartı ödeme planlarına uyup uymadığı, ödemelerini ve borçlarını zamanında yapıp yapmadığına bağlı olarak, bankalarla ya da diğer finansal kuruluşlarla arasındaki mali ilişkiyi anlatan finansal bir değerlendirme sistemidir diyebiliriz. Aslında findeks ülkemizde en önemli ve güven veren bir finansal ve mali hizmet kurumu olarak görev yapmaktadır.

Bunun yanı sıra tüm bireylere kredi ya da kredi kartı talep ettiklerinde, geri ödemelerine bağlı olarak bir kredi notu belirlemektedir. Kredi notu, kişilerin almış olduğu kredi ya da kredi kartı ödeme performansına bağlı olarak belirlenen sayısal bir değerdir diyebiliriz. Bireysel müşterilerin kredi notunu belirleyen findeks sistemine üye olan bankalara ya da finansal nitelikteki kurum ve kuruluşlara belirli bir ücret karşılığında, müşterileriyle ilgili bilgi ve belge paylaşımında bulunmaktadır. Findeks sistemi aslında internet üzerinden gerçekleşen bir üye kaydı ile başlamaktadır. Findeks sistemi, kişinin üyeliği için herhangi bir ücret almamaktadır. Fakat kişi üyeliğini gerçekleştirdikten sonra kredi notunu ya da kredi skorunu öğrenmek istediğinde dört lira değerinde ücret almaktadır.

Findeks internet platformu bunların yanı sıra kredi notu ya da kredi puanı haricinde, aynı zamanda çeşitli paket hizmetlerini de yine bünyesinde barındırdığı üyelere sunmaktadır. Findeks müşterileri için hazırlanmış olan bu paketlerin içeriği Findeks risk raporu ya da kredi danışmanlığı gibi hizmetlerden oluşmaktadır. Findeks müşterilerine ve üyelerine sunulan bu paketler Findeks tarafından belirlenen ücrete tabiidir. Bireysel ve kurumsal üyeler için ayrılmış olan farklı içeriklerde de hizmet paketleri yer almaktadır. Findeks kurumsal sistemine üye olmak için öncelikle Findeks internet sayfasına tıklamanız gerekmektedir. Daha sonra ise başvuru formunda karşınıza çıkan TC kimlik numarası, doğum tarihi, cep telefon bilgileri, e-posta bilgileri, çalışma şekli ya da durumu, eğitim durumu ve sayfa üzerinde yer alan güvenlik numarası gibi bilgileri doldurmanız gerekir. Bu bilgileri doldurduktan sonra üyeliğiniz gerçekleşir. Bireysel üyelik işlemi gerçekleştikten sonra TC kimlik numarası ve şifre ile ekrana giriş yapabilirsiniz.

Ayrıca bu noktadan sonra artık kredi notunuzu dört lira karşılığında öğrenebilirsiniz. Eğer kredi talep ettiyseniz kişisel bilgileriniz, kredi notu ya da kredi puanınızla birlikte değerlendirilecektir. Böylece daha önceki dönemlere ait krediniz mevcut ise, zamanında ve tam ödeme durumunuzda kredi notunuz yüksek olacaktır. Kredi notu değerlendirme sistemi 0 ile 1900 arasında yer almaktadır. Eğer kredi notunuz yüksek ise bankalar ya da diğer finansal nitelikteki kurum ve kuruluşlar tarafından rahatça ve kolaylıkla kredi alabilirsiniz. Fakat kredi notunuz çok düşükse, bankalar kredi ya da kredi kartı gibi taleplerinize olumsuz bir cevap vereceklerdir. Ortalama nitelikte olan bir kredi notuna sahipseniz, bankalar ya da diğer finansal ve mali nitelikte olan kurum ve kuruluşlar sizden ipotek altına alma, teminat talep etme, kefil isteme, ya da rehin tutma gibi çeşitli güvenceler isteyebilirler.

Findeks Üyelik İptali Nasıl Olur?

findeks üyeli iptali

 

Findeks sisteminin KKB olarak bilinen kredi kayıt bürosu tarafından oluşturulmuş olan ve bireylerin kredi notlarının ya da kredi skorlarının toplandığı bir platform sistemi olarak oluşturulduğunu söylemiştik. Bunun yanı sıra Findeks sistemi aslında ülkemizde bankacılık sektöründe lider ve iddialı dokuz adet bankanın ortaklığından oluşmuş bir sistemdir. Aynı zamanda KKB yani kredi kayıt bürosu tarafından mali ve finansal destekler sunan bir kurumdur diyebiliriz. Findeks sistemine nasıl üye olunacağından bahsetmiştik. Şimdi de findeks sistemi üyelik iptalinin nasıl olacağı konusuna bakmakta yarar vardır. Findeks sisteminin ayrılmak isteyen herkes üyelik iptal işlemini kolaylıkla gerçekleştirebilir.

Tüm bunlar haricinde findeks üyelik iptali aslında tıpkı findeks sistemine üye olmak gibi kişisel ve bireysel olarak gerçekleştirilen bir işlem olarak karşımıza çıkmakta. Aslında findeks üyelik iptalinin gerçekleşeceği bir internet sitesi ekranı bulunmamakta. Yani findeks üyelik iptali interaktif olarak gerçekleştirilememekte. Findeks sisteminde yer alan üyelik iptali için bireyler kimi zaman gerekli internet sitelerine başvurmaktadırlar. Bundan sonra Findeks sistem uygulamasından faydalanmak istemeyen bireyler Findeks sistemi üzerinde yer alan üyeliklerini iptal etmek isterler diyebiliriz. Fakat dediğimiz gibi internet sitesine başvurmak iyi bir yol değildir. Çünkü Findeks sistem ekranında böyle bir sekme yer almamaktadır. Findeks sisteminin üyelik iptalinin gerçekleşmesi için iletişim bölümünü çok rahatlıkla kullanabilirsiniz. Findeks sistemi üyelik iptali sistemde iki değişik biçimde seçenek yer almaktadır. Bu seçenekleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Bu seçeneklerden ilki olan tercihte cep telefonlarınızı kullanabilirsiniz. Findeks sisteminin müşteri hizmetleri numarası olan 444 45 52 numaralı hattan müşteri hizmetlerine ulaşabilir ve findeks sisteminde yer alan üyelik iptalinizi rahatlıkla ve pratik bir biçimde yapabilirsiniz.
  • Findeks sistemi üyelik iptali için ikinci bir yol olarak ise, findeks sayfasında yer alan iletişim sekmesine tıkladığınızda karşınıza findeks sisteminin E-Mail adresi çıkacaktır. Findeks sisteminin iletişim sayfasında karşınıza çıkan iletiş[email protected] adlı mail adresine hem findeks üyeli iptal işlemi için mail atabilirsiniz. Böylece bu mail adresine üyelik iptalinize ilişkin olan istediğiniz konuyu ulaştırdığınız takdirde Findeks sisteminde yer alan üyeliğiniz iptal olmuş olacaktır. Ayrıca findeks sayfasında yer alan mail adresi sayesinde yalnızca findeks üyelik iptal işlemi için değil; aklınıza takılan ve cevap arayıp bulamadığınız her türlü sorun ya da konuda yine bu mail adresinden de yararlanabilirsiniz. Böylece en doğru ve detaylı bilgilere ulaşabilir, kredi notunuzu ya da kredi puanınızı öğrenmek için neler yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Yani bu bağlamda istediğiniz her iki yolla da findesk sisteminde yer alan üyeliğiniz iptal etmiş olabilirsiniz.

 

 

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.