Kampanya Bulucu

FİNDEKS RİSK RAPORU

Findeks Risk Raporu

Findeks Risk Raporu Nedir?

Findeks, KKB olarak bilinen kredi kayıt bürosunun oluşturmuş olduğu kişilerin kredi notlarının ya da kredi puanlarının toplandığı bir platform olarak anılmaktadır. Ayrıca bankacılık sektöründe iddialı ve lider dokuz adet bankanın ortaklaşa yürüttüğü bir çalışma ile kurulmuştur. Kişilerin bu zamana kadar kredi ve kredi kartı ödeme planlarına uyup uymadığı, ödemelerini ve borçlarını zamanında yapıp yapmadığına bağlı olarak, bankalarla ya da diğer finansal kuruluşlarla arasındaki mali ilişkiyi anlatan finansal bir değerlendirme sistemidir diyebiliriz. Kredi notu ya da diğer bir deyişle kredi puanı Türkiye Bankalar Birliği tarafından verilen bir değerlendirme raporudur. Bu bağlamda baktığımızda kredi notunun ya da kredi puanının düşük olması yüzünden herhangi bir zamanda kişinin krediye ya da kredi kartına ihtiyaç duyması sonucunda bu isteğine bankalar tarafından olumlu bir yanıt gelmeyecektir.

Bu nedenle kişinin kredi notunun kredi ya da kredi kartı alabilecek düzeyde olması önem arz eden bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yüzden kredilerin ve kredi kartı ödemelerinin zamanında ve eksiksiz yapılması önemlidir. Bunun yanı sıra artık bankalar ya da diğer finansal kurum ve kuruluşlar kişinin kredi notuna ya da kredi puanına göre daha farklı faiz oranları uygulamaktadırlar. Findeks risk raporunun ne olduğuna baktığımızda ise, en basit tanımıyla findeks risk raporu hala faal ve son beş yıl içinde kapatılmış olan kredilere ilişkin ödeme geçmişini gösteren ve belge niteliği taşıyan bir rapordur. Findeks risk raporu, konut, taşıt ve bireysel ihtiyaç kredileri ile kişinin kullanmış olduğu kredi kartı ve kredili mevduat hesabı bilgilerinden oluşmaktadır.

Ayrıca risk raporunda bahsedilen tüm bu unsurlar bankalar ya da diğer finansal kurum ve kuruluşlar tarafından TBB olarak bilinen Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’ne iletilmektedir. Bunun sonucunda ise KBB yani kredi kayıt bürosu, bu unsurları detaylı bir biçimde düzenleyerek Findeks risk raporuna eklemektedir. Bu bilgiler haricinde Findeks risk raporu, mali ve finansal performansın en düzgün biçimde analiz edilebilmesi için kredili ürünlere ait olan güncel bilgileri de detaylı olarak sunmaktadır. Bu sunulan güncel bilgilerin haricinde Findeks risk raporunda kişinin geçmiş ödeme düzenleri de yer almaktadır. Tüm bu detaylar haricinde Findeks risk raporu oluşturulurken, ülkemizde yer alan bütün banka ve diğer finansal nitelikteki kurum ve kuruluşlardan aylık olarak toplanan kredi kullanımı ve kişilerin ödeme düzeyleri gibi bilgiler de kullanılmaktadır.

Yukarıda bahsettiğimiz ve KBB olarak bilinen kredi kayıt bürosu üyesi ya da karşılıklı anlaşma içinde bulunduğu bankalar aracılığıyla Findeks risk raporu sonuçlarını bankaların belirlemiş olduğu bir ücret karşılığında kişilerle paylaşır. Fakat bu noktada önemli bir ayrıntı bulunmaktadır. Yasalar gereği tanımlanmış olan bu durumlarda kimse üçüncü bir şahıs olarak risk raporu alamaz. Yani bankalar ya da diğer finansal nitelikteki kurum ve kuruluşlar yalnızca size ya da ilişkili olduğunuz kişi ya da kurumlara risk raporu vermektedir. Findeks risk raporu sayesinde bireylerin ya da kurum ve kuruluşların borç kayıtları tutulmaktadır. Ayrıca bununla beraber kişilerin ya da yine kurum ve kuruluşların ne kadar borçlarının kaldığı bilgisi ya da var olan borçlarını zamanında yatırıp yatırmadıkları bilgileri de yine aynı şekilde Findeks risk raporunda yerini almaktadır.

Findeks risk raporunda yer alan bu veriler ve bilgiler ile kişinin kredi notu ya da kredi puanı oluşmaktadır. Findeks risk raporu günümüzde güncellenip değişen bir sistemi de içinde barındırmaktadır. Bu yeni sisteme göre findeks risk raporunda yalnızca kişinin kredi ya da kredi kartı ödemeleri değil; aynı zamanda elektrik, su, internet ya da doğal gaz gibi fatura bilgileri de yer almaktadır. Eğer kişi ya da kurum ve kuruluşlar bu fatura ödemelerini geciktirdi ise bu durum Findeks risk raporu tarafından kayıt altına alınmaktadır. Bunun sonucunda ise kişinin ya da kurum ve kuruluşların kredi notu ya da kredi puanları düşmektedir.

Tüm bunların yanı sıra ise findeks risk raporunun hangi zamanlarda güncellendiği kişilerin akıllarında soru işaretleri yaratan bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bağlamda baktığımızda esasen bu kredi notunu etkileyen çoğu bilgi günlük olarak güncellenmektedir. Fakat kişinin bazı bilgileri aylık olarak da güncellenebilir.

Findeks Risk Raporu Sorgulama

findeks risk raporu

Findeks risk raporunun hala ödenmeye devam edilen ve geçmişe dönük son beş yılı içeren özel bir ödeme raporu olduğundan bahsetmiştik. Bu raporun içerisinde kişinin, kurum ya da kuruluşların son beş yıldır kullanmış oldukları kredili mevduat hesabı, ayrıca konut kredisi, bireysel ihtiyaç kredisi ile taşıt kredisi ve kredi kartı ödeme planları geçmişleri yer almaktadır. Findeks risk raporunu kişi hem kendisi için hem de başkası için isteyebilir. Risk raporunda yer alan bilgiler ve bu bilgiler sonucunda oluşmuş olan kredi notu ya da kredi puanı hem bireyler için hem de tüzel kişilikler için bir hayli önem taşımaktadır. Çünkü tüzel kişilikle oluşturulmuş olan kurum, kuruluş ya da işletme ve şirketler rekabet güçlerini Findeks risk raporunda yer alan kredi notu ya da kredi puanı ile oluşturmaktadırlar.

Findeks risk raporunda yer alan kredi notu ya da kredi skoru sayesinde hem daha güvenilir bir işletme profili oluştururlar hem de müşteri memnuniyeti ve güveni kazanabilirler. Findeks risk raporunun sorgulanması konusuna geldiğimizde ise; bu işlem gelişen teknoloji sayesinde artık hızlı ve kolay bir nitelik kazanmıştır. Findeks risk raporu sorgulamak isteyenlerin öncelikle Findeks sayfasının internet sitesine giriş yapmaları gerekmektedir. Ücretsiz olan Findeks risk raporu sorgulaması aslında yalnızca ilk kez yapılacak olan findeks risk raporu sorgulamaları için geçerli olan bir uygulamadır. Bunun yanı sıra ikinci kez yapacağınız findeks risk raporu sorgulama uygulamasından itibaren bu işlem belirli bir ücrete tabi olacaktır. Findeks risk raporu sorgulama ücreti dört liradır. bunun yanı sıra katma değer vergisi de yine ücretin dışında talep edilmektedir. Katma değer vergisi ile birlikte net olarak Findeks risk rapor sorgulama uygulamasının ücreti 4.72 liradır diyebiliriz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.