Kampanya Bulucu

Findeks Risk Raporu Nedir

Findeks Banka müşterilerinin, kredi risk durumlarını hesaplayan bir Kredi kayıt bürosu kuruluşudur. Önceden kişilerin kredi risk durumları referans durumu olarak adlandırılıyordu ancak şimdi bu terim değişti ve kredi risk puanı, kredi raporu, kredi risk raporu ve en nihayetinde Findeks’in kurulması ile Findeks Risk raporu olarak adlandırılmaya başlandı. Peki Findeks Risk Raporu  nedir?

Findeks Risk Raporu

Kısaca size kredi verilip verilmeyeceğini belirleyen risk puanıdır. Findeks Türkiye’deki bankaların büyük bir bölümünden bilgi alışverişinde bulunur buna en büyük 9 banka da dahildir. Bu bankalar Sizin tüm finansal hareketlerinizi bildiği için bu hareketler veri olarak KKB’ye yani kredi kayıt bürosuna aktarılır.

Burada işlenip Findeks üzerinden puanlama yapılır. 0 ile 1900 arasında bir puanlaması vardır. 1900 riski en az, 0 riski en fazla demektir. Findeks Risk Raporu,  hala aktif olan ya da son 5 yılda kapattığınız tüm tüketici, konut, taşıt vb kredilerinizin ödenme düzeni, kalan borçlar, ödeme alışkanlıkları gibi kredilerinizle ilgili tüm detayları size sunan bir rapordur.

Bu konuda daha ayrıntılı bilgi içinFindeks Kredi Notu Kaç Olmalı” adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Findeks Risk Raporu ile mevcut, ödenmiş ve ödenmekte olan kredilerinizi görebilirsiniz. Findeks risk puanından farkı sadece kredilerle ilgili bir rapor olmasıdır. Findeks risk puanınıza etki eden faktörler daha geniştir. O yüzden risk raporu Findeks risk puanının bir parçasıdır diyebiliriz.

Findeks Risk Raporu almak için Findeks.com.tr’ye üye olup küçük bir ödeme yapmanız gerekiyor. Eğer son 5 yılda kredi kullanmışsanız. Ya da daha öncesinden takibata uğramış krediniz varsa Findeks sizin için bir risk raporu oluşturacaktır.

Findeks Risk raporunda bilmediğiniz finans hareketleri, ya da hiç kullanmadığınız krediler çıkarsa. 444 4 552 no’lu telefonu arayıp durumu anlatabilirsiniz. Findeks’i Şikayet etmek için ”Findeks Şikayet” adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.