Kampanya Bulucu

FİNDEKS REFERANS NO SORGULAMA

Findeks Referans No Sorgulama

Findeks Referans No Nedir?

Günümüzde ihtiyaçlar, borçlar, ödemeler ya da bazı özel istekler doğrultusunda kişiler birtakım kredi türlerinden ya da kredi kartlarından yararlanmaktadırlar. Bu kredi ya da kredi kartı başvuruları sırasında bankalar ya da diğer finansal kurum ve kuruluşlar tarafından findeks referans numarası istenmektedir. Findeks referans numarası aynı zamanda kredi notu ya da kredi puanı olarak da geçmektedir. Findeks referans no, sorgulama konusunda da yer alan ve bankalar ya da diğer ticari kuruluşlar tarafından dikkat edilen en önemli unsurdur. KKB olarak bilinen kredi kayıt bürosu günümüzde findeks referans no ile ilgilenen ve bu referans numarasının analizini yapan bir kuruluş olarak karşımıza çıkmaktadır. Findeks referans no esasen kişinin kredi ve kredi kartı ödeme planlarına uyup uymadığı, ödemelerini ve borçlarını zamanında yapıp yapmadığına bağlı olarak, bankalarla ya da diğer finansal kuruluşlarla arasındaki mali ilişkiyi anlatan finansal bir değerlendirme notudur diyebiliriz.

Bunun yanı sıra bankalar açısından ise findeks referans no kredi ve kredi kartı verme konusunda en çok dikkat edilen bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Aslında findeks referans no sorgulama işleminde yer alan kredi notu ya da kredi puanı geçmiş zamanlarda yalnızca kredi ve kredi kartı ödemelerinden oluşuyordu diyebiliriz. Fakat şu anda güncellenen sistemle beraber bu sorgulama işlemine bireysel ve kurumsal fatura ödemeleri de dahil edilmiş bulunuyor. Yani bu durumda kişinin findeks referans no için dikkat etmesi gereken unsurlar yalnızca kredi ve kredi kartı ödemeleri, bankalarla olan mali ilişkisi değil. Aynı zamanda internet, elektrik, su ve doğal gaz gibi fatura ödemeleri de dikkate alınmakta. Bu nedenle kişinin findeks referans numarasının sorgulama işlemindeki kredi notunun düşmemesi için bu gibi durumlara da dikkat etmesi gerekmektedir.

Tüm bunların yanı sıra kişinin mevcut kredisi, kredi kartı, kredili mevduat hesabı, kredi notu ya da kredi puanı da dikkate alınmaktadır. Ayrıca son beş yıl içinde kredi borcunu ödemiş olan kişilerin kredi notu ya da kredi puanı bulunmaktadır. Dolayısıyla bu sistem içerisinde değerlendirmeye dahildir. Bunun yanı sıra ise bankacılık sektörünü faal olarak kullanmayan yani bankalarla ya da diğer finansal kurum ve kuruluşlarla hiçbir işlemde bulunmamış olan kişilerin findeks referans no sorgulama aşamasında kredi notu ya da kredi puanı bulunmamaktadır. Bu nedenle de kredi notu değerlendirme sistemi içinde bu kişiler yer almazlar. Dolayısıyla bankacılık sektörünü faal olarak kullanan bireylerin, bankalarla ya da diğer finansal kurum ve kuruluşlarla hiçbir işlem yapmamış olan bireylere kıyasla çok daha avantajlı olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü bankayla mali bir ilişki içinde olan bireyler, bankalar tarafından tanınmışlardır.

Bunların haricinde daha önce de söylediğimiz gibi findeks referans no sorgulama işleminde bulunan kredi notu farklı isimlerle de bilinmektedir. Kredi puanı, kredi skoru ya da referans numarası bu konuya örnek olarak verilebilir. Aslında findeks referans no sorgulamanın amacı kişilerin risk analizlerini yapıp onlar için bir sıralama sistemi oluşturmaktır diyebiliriz. Böylece bu kişiler bankalar tarafından riskli ve risksiz olarak ayrılabilir. Kredi kayıt bürosunda yer alan findeks referans numarası ile bankalar hem zamandan hem maliyetten tasarruf yapmaktadırlar. Findeks referans no sorgulama işleminde bulunan kredi puanı ya da kredi notu aracılığı ile, birey kredi başvurusu yapmak istediğinde kredi alıp alamayacağını kolaylıkla öğrenebilir. Eğer kredi notu düşü ise bu durumu çözmek adına çözümler üretebilir.

Findeks Referans No Sorgulama Ekranı

findeks referans no sorgulama

Findeks referans numarasının ne olduğunu ve ne işe yaradığını açıkladıktan sonra şimdi de bu işlemin nasıl yapıldığını yani findeks referans no sorgulamanın ne olduğundan bahsetmekte fayda vardır. Bankalar ve diğer finansal kuruluşlar tarafından bir hayli önemsenen unsurların başında gelen kredi notu sistemi referans no sorgulama adı altında da karşımıza çıkmaktadır. Kredi notu ya da diğer bir deyişle sorgulama işlemi yapmak için kredi kayıt bürosu yani KKB kuruluşu Findeks adı verilen resmi internet sitesini bu sistem için oluşturmuştur diyebiliriz. Bu site haricinde başka bir platformda kredi notu sorgulama işlemi yapılmamaktadır. Findeks referans no sorgulama işlemleri üye olunarak ya da üye olunmadan iki farklı biçimde yapılabilir. Üye olunmadan kredi notu ya da kredi puanı sorgulama işlemi için yapılması gereken işlem TC kimlik numarası ve cep telefonu numarası ile ilgili bilgileri gerekli alana yazarak üye olunmadan kredi notu ya da başka bir ifadeyle findeks referans no sorgulama işlemi yapılabilir.

Bu özelliklerin yanı sıra üye olunarak da kredi notu ya da findeks referans no sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Bu noktada bu işlem bireysel ve ticari üyelik olarak işi farklı şekilde karşımıza çıkmaktadır. Eğer kişi bireyse üyelik işlemi gerçekleştirecek ise, başvuru formunda karşısına çıkan TC kimlik numarası, doğum tarihi, cep telefon bilgileri, e-posta bilgileri, çalışma şekli ya da durumu, eğitim durumu ve sayfa üzerinde yer alan güvenlik numarası gibi bilgileri doldurmak zorundadır. Bu bilgileri doldurduktan sonra kişinin üyeliği gerçekleşir. Bireysel üyelik işlemi gerçekleştikten sonra TC kimlik numarası ve şifre ile ekrana giriş yapabilir, findeks referans numaranızı öğrenebilirsiniz.

Eğer kişi bireysel üyelik değil de ticari üyelik işlemi gerçekleştirecek ise tıpkı bireysel üyelik sisteminde de olduğu gibi ilk olarak başvuru formunu doldurması gerekmektedir. Bu başvuru formunu doldurduktan sonra giriş yaparak kredi notu sorgulama işlemini kolaylıkla gerçekleştirebilir. Başvuru formunda istenen bilgiler ise; vergi kimlik no, şirket türü, şirket unvanı, kuruluş yılı, adres, adres il ve ilçe, vergi dairesi ili, vergi dairesi, sektör, çalışan sayısı ve sabit telefon numarası bilgilerinden oluşmaktadır. Bu bilgiler ile üye olarak kredi notu sorgulama işlemini yapabilmektedir. Kişi ticari üyelik işlemini gerçekleştirdikten sonra ise ekranda yer alan alanlara kurum vergi kimlik numarası, TC kimlik numarası ve şifresini yazarak giriş yapabilir.

Eğer kredi almak istiyor; findeks referans numaranızdan emin olamıyorsanız, öncelikle gerekli işlemleri gerçekleştirerek kredi notunuzu öğrenmeye çalışın. Bu sayede eğer findeks referans numaranız bankalar tarafından oluşturulmuş olan puan tablosuna göre düşük bir nitelik taşıyor ise kredi başvurunuzu erteleyerek kredi notunuzun düşmesini engelleyebilirsiniz.

 

 

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.