Kampanya Bulucu

Findeks Notu Yükseltme

Bu yazımızda Findeks Kredi Notu yükseltme yöntemlerinden bahsedeceğiz. Findeks notu yükseltmek için yapılması gereken şeyleri madde madde anlatacağız. Findeks puanınızı yükseltmek istiyorsanız yazımızı dikkatlice sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyoruz.

Findeks kredi puanı, Kredi Kayıt Bürosu tarafından hesaplanmakta ve aylık periyotlar halinde güncellenmektedir. Belirli işlemlerin yapılması ile Findeks kredi puanı yükseltilebilir.

Findek notu yükseltme adlı yazımızı okumadan önce ilgili şu yazımızı incelemeniz daha yerinde olacaktır: ”Findeks Notu Neden Düşer”

1-) Kredi Ödemeleri

Kişilerin bankalardan veya çeşitli finansal kuruluşlardan kullanmış oldukları krediler ve bunların ödemeleri, Findeks kredi notunun oluşmasında önemli derecede rol oynar. Bu kredilerin aylık ödemelerinin ödenmemesi veya geciktirilmesi Findeks kredi puanın düşmesine neden olmaktadır. Bu puanın yükseltilebilmesi için kullanılan mevcut kredinin aylık ödemelerinin aksatılmadan ödenmesi gerekir. Findeks notu güncellemeleri de aylık olarak yapılmakta olduğundan kredi vadelerinin düzenli ödenmesi ile kısa sürede Findeks kredi notu yükseltilebilir.

2-) Kredi Kartı Ödemeleri

Kredi kartları birçok kişi tarafından çok fazla önemsenmese de Findeks kredi puanı üzerinde etkilidir. Kredi kartı düşük limitli olsa dahi aylık olarak çıkan ekstrelerin aksatılmadan son ödeme tarihinden önce ödenmesi gerekmektedir. Mevcut ödemenin ödenememesi durumunda en azından asgari tutarın ödenmesi Findeks notunun düşmemesi için önem arz eder.

Findeks kredi puanının hızlı bir şekilde yükseltilebilmesi için mevcut kredi kartları borçlarının tamamının ödenmesi ve limitlerinin en yüksek seviyeye çıkartılması gerekmektedir. Bu işlem üzerinden geçen 1 ay süre sonrasında Findeks kredi puanı güncellenmesi ile kredi puanı yükselmiş olur. Ayrıca farklı bankalardan farklı kredi kartları çıkarttırmak ve bunların borçlarını düzenli ödemek de Findeks kredi puanını artıran etmenler arasındadır. Tüm bunlara ek olarak kredi kartı borcunun aylık ödemelerinin ödeme tarihinin son günü yapılması tavsiye edilir.

3-) Kullanılmayan Vadesiz Hesaplar

Findeks notunun oluşumunda kişilere ait vadesiz hesapların kullanım sıklığı önemlidir. Yani bir hesaba ne kadar nakit giriş-çıkış sağlanırsa Findeks kredi puanı o derece yükselmektedir. Bu durumda kullanılmayan vadesiz hesapların varlığı da Findeks puanı için olumsuzluk ifade eder. Findeks kredi puanının yükseltilebilmesi için boşta duran vadesiz hesapların kapatılması gerekir.

4-) Vadeli Hesap Kullanımı

Vadeli hesapların aktif olarak kullanılması da vadesiz hesaplar gibi Findeks kredi notu üzerinde etkilidir. Eğer ki söz konusu kişinin vadeli hesabı bulunmuyorsa bankasına başvurarak hemen bir vadeli hesap açtırması gerekir. Bu vadeli hesapta küçük de olsa bir miktar para bulundurmak Findeks notu açısından önem arz eder.

5-) Hesapların Aktif Bir Şekilde Kullanılması

Kişilere ait mevcut hesaplardaki hareketlilik önemlidir. Özellikle EFT/Havale gibi para transfer işlemlerinin çokça yapılması Findeks kredi puanını artıran etmenler arasındadır. Buna ek olarak yapılan işlemlerin internet bankacılığı üzerinden yapılması da kişilerin Findeks kredi notuna olumlu olarak yansıyacaktır.

6-) Limit Artırım Talebi

Kullanılan mevcut kredi kartlarının limitlerinin artırılması, Findeks kredi puanının da artmasını sağlamaktadır. Bu durumda tüm kredi kartları için ilgili bankalara limit artırım talebinde bulunulmalıdır. Bankalar tarafından bu talebin kabul edilebilmesi için ise mevcut kredi kartı ödemelerinin düzenli olarak yapılması gerekmektedir.

7-) Ödeme Talimatı

Kredi kartlarından veya vadesiz hesaplardan aylık ödenmesi gereken önemli ödemelere ödeme talimatı vermek Findeks kredi puanı için önem arz eder. Böylelikle ödeme talimatı yolu ile hesaplar ve kredi kartları daha aktif kullanılmış olur.

8–) Minimum Kredi Kullanımı

Findeks kredi puanı analizinde kişilerin kredi kullanım sıklıkları önemli bir rol oynar. Gereğinden fazla kredi kullanımı Findeks kredi puanını düşürdüğü gibi aynı zamanda bireylere ödeme zorluğu da yaşatabilir. Ayrıca yapılan kredi başvurularının onaylanmaması da Findeks notu üzerinde olumsuz etki yaratmaktadır. Bu yüzden yeni kredi arayışına girmekten uzak durulmalıdır. İllâ ki yeni kredi kullanılacaksa mevcut kredinin tüm borçlarının bitmesine ve kredinin kapanmasına dikkat edilmelidir. Daha sonra bir süre beklenmeli ve yeni kredi başvurusu bu süreçlerden sonra yapılmalıdır.

9-) Kredi Masrafları

Kredi kullanımında kredinin faiz oranları ile hesaplanan aylık ödemeleri dışında dosya masrafları ve ek ödemeler de Findeks puanı üzerinde etkilidir. Bu ödemelerin aksatılmadan ödenmesi gerekir.

Tüm bu detaylara dikkat ettikten sonra artık yapmanız gereken şey Findeks notunuzun güncellenmesini beklemektir. Konu hakkında detaylı bilgi için: ”Findeks Notu Ne Zaman Güncellenir”

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.