Kampanya Bulucu

Findeks Notu Öğrenme

Findeks kredi notu, bankaların ve çeşitli finansal kuruluşların kişilerin kredi geçmişlerini incelemek amacıyla başvurmuş oldukları bir sayısal değerler bütünüdür. Findeks kredi notu, ilgili kişinin geçmişinde herhangi bir finansal kuruluş ile yaptığı tüm ekonomik ilişkilerin kayıt altına alınması ve çeşitli yazılımlar tarafından analiz edilmesi sonucu elde edilir. Bunun sonucunda kişinin bir nevi kredi karnesi oluşturulur.

Findeks Kredi Notunu Hangi Kurumlar Kullanıyor?

Findeks kredi notu, kişilerin finansal geçmişlerini temsil eden bir karne olduğundan günümüzde birçok kurum tarafından talep edilebilmektedir. Bankalar ise bir kişi üzerinden yapacağı hemen hemen her işlemle Findeks kredi notunu göz önünde bulundurmaktadır. Bankalar dışında çeşitli finansal kuruluşlar, gayrimenkul şirketleri ve vade ile ürün satışı yapan satıcı firmalar da Findeks kredi notunu talep edebilmektedirler.

Findeks Notu Neye Göre Belirlenir?

Findeks Notunu etkileyen bir çok farklı etken vardır. Bu yazımızda bunlara kısaca değineceğiz. Daha ayrıntılı bilgi edinmek için ilgili şu yazımızı okuyabilirsiniz: ”Findeks Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?”

  1. Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Alışkanlıkları %30

Bankalardan kredi kullanan kişilerin söz konusu kredilerinin aylık taksitleri ve mevcut kredi kartı kullanımında ödenmesi gereken asgari tutarın ödenmesi Findeks notunu oluşturan önemli unsurlardandır. Bu ödemelerin ödenmemesi veya gecikmeli ödenmesi Findeks kredi notunun düşmesine sebep olur.

  1. Yeni Kredi Arayışı %20

Kişilerin yeni kredi arayışına girerek bankalardan kredi talep etmesi Findeks notunu etkileyebilen etkenler arasındadır. Fakat bu sürecin üzerinden zaman geçmesi ile Findeks notu tekrardan yükselebilir.

  1. Mevcut Hesap ve Borç Durumu %25

Kişinin geçmişinde kullanmış olduğu krediler ve mevcut kullanmakta olduğu krediler Findeks notu analizinde hesaba katılmaktadır.

  1. Kredi Kullanım Yoğunluğu %15

Bankalardan ve finansal kuruluşlardan kullanılan kredilerin fazlalığı Findeks notunu etkilemektedir. Öyle ki kredi kullanım yoğunluğu fazla olan kişilerin Findeks kredi notları, kullanım yoğunluğu az olan kişilere göre daha düşüktür.

Findeks Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Findeks kredi notunun öğrenilebilmesi için birkaç yol bulunmaktadır. Bu yollardan bazıları ücretli olabildiği gibi ücretsiz olanları da vardır. Findeks Kredi Notunuzu ücretsiz olarak nasıl öğrenebileceğiniz hususunda şu yazımızı okuyabilirsiniz: ”Findeks Notu Ücretsiz Öğrenme”

  1. Findeks Aracılığı ile Kredi Notu Öğrenme

Findeks notunu öğrenebilmek için https://www.findeks.com adresinin ziyaret edilmesi gerekir. Siteye erişimin sağlanması sonrası findeks notunun öğrenilebilmesi için sitede bulunan “hemen satın al” butonuna basılması yeterlidir. Fakat bundan önce findeks notunun satın alınabilmesi için siteye kayıt olunması zorunludur. Siteye yapılan kayıt sonrasında site üzerinde bulunan mevcut paketler satın alınabilir. Bu paketler ticari ve bireysel olmak üzere iki farklı kategoride toplanır. Her paketin kendisine özel birtakım ek bilgileri de bulunmaktadır. Ayrıca bu site üzerinden findeks kredi notunun yanı sıra risk raporu, not danışmanı, çek endeksi, çek raporu, teminat durumu mektubu sorgulama vb. hizmetler de satın alınabilir.

Daha ayrıntılı bilgi ve anlatım için lütfen ilgili haberimizi inceleyiniz: ”Findeks Kredi Notu Nasıl Öğrenilir”

  1. Akbank Direkt Mobil ile Findeks Kredi Notu Öğrenme

Hemen hemen birçok banka bu hizmeti çeşitli yollarla vermektedir. Biz örnek olarak Akbank’tan bahsedeceğiz.

Findeks kredi notu, Findeks sitesi üzerinden öğrenilebildiği gibi Akbank Direkt Mobil uygulaması aracılığı ile de öğrenilebilir. Öncelikle uygulamanın uygulama ile uyumlu bir cep telefonuna indirilmesi gerekmektedir. Daha sonra uygulama içerisinde bulunan “başvuru ve nakit ihtiyaçlarım” menüsüne girilir. Bu bölümde bulunan “risk raporu” butonuna tıklanması ile Findeks kredi notu öğrenilebilir. Bu hizmet kimi zaman ücretli olabildiği gibi dönemlik yapılan kampanyalar ile de ücretsiz olarak sunulabilmektedir.

  1. Turkcell SMS Aracılığı ile Findeks Kredi Notu Öğrenme

Turkcell’in kendi müşterilerine sunmuş olduğu yeni bir hizmet olan bu servis ile Findeks kredi notu öğrenilebilmektedir. TC kimlik numarası ve doğum yılı arasında bir boşluk bırakılarak 1122’ye SMS gönderilmesi ise Findeks kredi notu öğrenilebilir.

Cep telefonunuzdan kısa mesaj ile Findeks Kredi Notunuzu nasıl öğrenebileceğiniz konusunda ayrıntılı bilgi sahibi olmak istiyorsanız şu yazımızı okuyabilirsiniz: ”SMS ile Findeks Kredi Notu Öğrenme”

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. AHMET YAĞCI dedi ki:

    KREDİ NOTU ÖĞRENME