Kampanya Bulucu

Findeks Notu Neden Düşer

Bu yazımızda Findeks Kredi Notu’nun düşük olmasının veya sonradan düşmesinin nedenlerinden bahsedeceğiz. Şimdi bu nedenleri genel hatlarıyla tek tek inceleyelim:

1-) Kredi Kartı Ödemelerinin Geciktirilmesi

Findeks kredi puanını oluşturan birçok etmen olsa da bunlardan en önemlileri kredi ve kredi kartı ödemelerinin düzenli ödenip ödenmemesidir. Kredi kartlarının aylık olarak ekstresi çıkmaktadır. Çıkan bu ekstrenin ödenmesi gereken toplam tutarı ile asgari tutarı bulunmaktadır. Bu ödemelerin düzenli yapılmaması Findeks kredi puanının düşmesinde önemli derecede rol oynar. Mümkünse aylık borcun tamamının ödenmesi gerekir. Mümkün değilse asgari tutar mutlaka ödenmelidir. Aksi takdirde Findeks kredi notu mutlaka düşecektir. Bunun dışında yalnızca asgari tutarı ödemek de uzun vadede kredi notunun düşmesine sebep olacaktır. Ayrıca kredi kartlarının aylık ödemelerinin de belirtilen ödeme tarihleri arasında ödenmesi gerekir.

2-) Kredi Ödemelerinin Geciktirilmesi

Bankalardan kullanılan kredilerin ödemeleri, Findeks puanının belirlenmesinde en büyük rolü oynamaktadır. Kredinin miktarı yükseldikçe kredi puanı üzerindeki değişiklik de aynı oranda yükselmektedir. Bu yüzden kredi ödemelerini düzenli yapmak oldukça mühimdir. Aylık ödenmesi gereken tutarın masraflar dahil tamamının ödenmesi gerekir. Ödeme tarihinden itibaren yapılan 1 günlük gecikme dahi Findeks kredi puanını düşürebilir.

3-) Kefil olmak

Herhangi bir kişiye veya kuruma herhangi bir sebepten dolayı finansal işlemlerde kefil olmak, Findeks kredi puanını düşüren etmenler arasındadır. Ayrıca kefil olunan şahsın veya kurumun banka karşısındaki ödeme tutumu da sizin karnenize yansıyacaktır. Bu yüzden mümkün mertebe kefil işlemlerinden kaçınmak Findeks kredi puanı için önem arz eder.

4-) Fazla Kredi Başvurusu ve Kullanımı

Gereğinden fazla kredi kullanımı Findeks kredi puanının düşmesine sebep olmaktadır. İhtiyaç olmadıkça fazla kredi kullanımından veya başvurusundan kaçınmak gerekir. Ayrıca yapılan kredi başvurularının reddedilmesi de Findeks notunu düşürmektedir.  Bu sebepten aynı ay içerisinde birden fazla kredi başvurusu yapmamaya özen gösterilmelidir.

5-) Vadeli ve Vadesiz Hesapların Kullanılmaması

Findeks kredi puanı, finansal anlamda hareketlilik sağlanması ile yükselen bir puan sistemine sahiptir. Bu durumda bir kişiye ait vadeli veya vadesiz hesapların uzun bir süre kullanılmaması Findeks kredi notunu düşürmektedir. Bu düşüşün olmaması için bu hesapların düzenli olarak kullanılması ve aktif tutulması gerekir. Aktif tutulamayan hesapların da kapatılması kişilerin yararına olacaktır.

Findeks kredi notu düşen kişilerin tekrar nasıl yükselteceklerini anlatan “Findeks Notu Yükseltme”  başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.