Kampanya Bulucu

Findeks Notu Ne Zaman Güncellenir

Findeks kişilerin kredibilitesini gösteren bir puanlama ve analiz sistemidir. Türkiye’deki büyük bankalar tarafından oluşturulmuş bir risk puanlama şirketidir. Bu şirkette müşterilerin finansal hareketlerinin kaydını tutarlar. Bankalarla kredi ilişkisi olan herkesin kaydı tutulur. Bu özelliğe sahip tüm müşterilerin kredi notu bulunmaktadır.

Findeks kimlerin Kredi notunu belirler?

Findeks son 5 yıl içinde bankalarda kredi çekmiş ya da kredili mevduat kullanmış yahut kredi kartı almış tüm bireysel ve ticari müşterilerin kaydını tutar. Hem bireysel müşteriler için hem de ticari müşteriler için risk puanı yani kredi notu belirler. Ayrıca Ticari müşteriler için faktöring ve leasing gibi farklı finansal kurumların işlemleri de takip edilmektedir.

Herhangi bir bankadan kredi kartı bile kullandıysanız Findeks notunuz oluşturulmuştur. Sadece banka kartı kullanıyorsanız Findeks notunuz oluşmaz. Findeks notunun oluşması için banka hesabı yeterli değildir. Mutlaka kredili bir ürün kullanılmış olmalıdır. Bu kredi kartı ya da kredi olabilir. 5 yıl öncesinin kayıtları tutulmaz ve puanlamaya katılmaz. Ancak takibe düşmüş borçlarınız varsa 5 yılı aşmış da olsa kredi notunuza etki etmeye devam eder.

Findeks Notu ne zaman Güncellenir?

Findeks notu yılda 12 kez güncellenir. Her ay kredi notunuzda değişiklikler oluşur. Her ayın başında, bir önceki ayda yaptığınız ödemeler, tasarruflar, gecikmiş borçlar vb tüm finansal hareketleriniz Findeks üzerinde puana dönüştürülür ve mevcut kredi notunuza eklenir.

Mesela Kredi notu 1780 olan birinin bu ay içinde kredi kartını ödememesi halinde kredi notu 1750 civarına düşebilir. Bu verdiğimiz rakam örnektir. Herkesin finansal durumu farklı olduğundan puanlar da farklı yansıyacaktır.  Eğer o ay içinde ödemelerinizi düzenli yaptıysanız bir sonraki ay kredi notunuzun bir miktar daha yükseldiğini göreceksiniz.

Şu konu başlığımızın da ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz: Findeks Kredi Notu Nasıl Hesaplanır

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.