Kampanya Bulucu

Findeks Notu En Az Kaç Olmalı

Findeks kredi notu, kişilerin bankalar ve çeşitli finansal kuruluşlar ile yapmış olduğu tüm ekonomik ilişkileri temsil eden bir karnedir. Kişilerin, finansal kuruluşlar tarafından sunulan çeşitli hizmetlerden yararlanıp yararlanamayacakları bu kredi notu vasıtası ile belirlenmektedir.  Ayrıca bu kuruluşların dışında günümüzde pek çok firma sunmuş olduğu hizmetlerde müşterilerinin kredi puanını değerlendirmektedir.

Örneğin; Turkcell, Avea ve Vodafone gibi GSM operatörleri müşterilerine cihaz kampanyasında mobil cihazların satışını gerçekleştirmektedir. Bu satış esnasında cihazın ilgili müşteriye vadeli olarak verilebilmesi için söz konusu müşterinin Findeks kredi puanının yeterli olması gerekir. Bunun gibi birçok durumda Findeks kredi puanı kişilerin karşısına çıkan önemli bir finansal karnedir.

Findeks Kredi Puan Limitleri Nelerdir?

Findeks puanı, 0 ile başlar ve maksimum 1900 skora kadar ulaşabilen bir değerdir. Bu değer arasında her kuruluşun farklı hizmetlerine belirlemiş olduğu çeşitli puan limitleri bulunmaktadır. Bu puan limitlerinin altında puana sahip kişiler söz konusu hizmetten yararlanamazlar.  Bu sunulan hizmetlerin en önemlisi şüphesiz bankaların sunmuş olduğu kredi çeşitleridir.

Findeks kredi puanı: En riskli, orta riskli, az riskli, iyi, çok iyi olmak üzere 5 dereceye bölünmüştür.  Bu derecelerin anlamını öğrenmek ve detaylı bilgi sahip olmak için “Findeks Notu Aralıkları Nelerdir, Ne Anlama Gelir?” adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Kredi Kullanabilmek için Findeks Notu En Az Kaç Olmalıdır?

Herhangi bir bankadan veya finansal kuruluştan kredi kullanabilmek için belirlenmiş bir kredi puanı bulunmamaktadır. Çünkü bankalar, müşterilerinin kredi taleplerinde yalnızca Findeks kredi puanını incelememektedirler. Findeks kredi puanının yanında risk raporu, kişiye ait taşınmaz mal varlığı, kişinin maddi geliri, kişinin borçları vb. birçok etmen kişi ve kurumların kredi almasında önemli derecede rol oynamaktadır.

Ayrıca bir kişinin geçmiş dönemlerde ilgili bankanın müşterisi olması da kredi alımını kolaylaştırır. Fakat bunun için söz konusu kişinin ilgili banka ile finansal ilişkilerinin olumlu olması gerekir. Bu yüzden yeni kredi kullanmak isteyen kişilere, daha önce kredi kullanmış oldukları bankalara başvurmaları tavsiye edilir.

0 ile 1900 arasında değişmekte olan Findeks kredi puanı belirli derecelere bölünmüştür. Buna göre 900 ve aşağısında Findeks kredi puanına sahip olan kişiler, hiçbir şekilde bankalardan kredi alamamaktadırlar. Bu durumda kişilerin mal varlıkları ve maddi gelirlerine bakılmaksızın yapılan başvurular olumsuz sonuçlanmaktadır. Bu yüzden kredi kullanabilmek için Findeks puanının mutlaka 900’ün üzerinde bulunması gerekir.

900 ile 1150 arasında puana sahip olan kişiler ise normal şartlarda kredi kullanamazlarken bankalar tarafından yapılan dönemsel kampanyalar ile kredi kullanma şansını elde edebilirler. Fakat verilen kredi oldukça cüzi rakamlardan oluşmaktadır.

Bu dereceler dışında 1150 puan ve üstüne sahip olan kişi ve kurumlar belirli şartların sağlanması ile bankalardan kredi alabilmektedirler. Fakat burada banka tarafından müşteriye verilecek kredinin miktarı, daha çok söz konusu müşterinin mal varlığına ve maddi gelirine bağlıdır. Ayrıca bu kişilerin kefil göstermesi de kredi alımını kolaylaştırmaktadır.

Daha önce bankalara ait bir ilişiği bulunmayan yani Findeks kredi puanı hesaplanamayan kişilerin kredi alımına dair herhangi bir kıstas bulunmamaktadır. Bu kişilerin kredi alımları maddi gelirlerine, mevcut borçlarına ve taşınmaz mal varlıklarına bağlıdır. Fakat bu kişilerin yüksek meblağlarda kredi kullanmaları pek mümkün değildir.

Bankalar tarafından müşterilere kredi kartı verilmesinde kredi kartının limitine göre aranan şartlar değişmektedir. 300 – 500 TL gibi minimum değerde limitlere sahip kredi kartları ise öğrenciler ve ev hanımları dahil olmak üzere birçok kişiye verilebilmektedir.

Konu hakkında daha ayrıntılı bilgiye sahip olmak için hazırladığımız dosyayı inceleyebilirsiniz: ”Hangi Findeks Notu Ne Anlama Gelir”

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.