Kampanya Bulucu

Findeks Notu Aralıkları Nelerdir, Ne Anlama Gelir

Findeks kredi puanı, Kredi Kayıt Bürosu(KKB) tarafından tutulan finansal geçmiş sonrası hesaplanan puan sistemidir. Bu puan sistemi 0 ile 1900 arasında bulunmaktadır. Kişilerin ve kurumların sahip olduğu bu Findeks kredi puanına göre bankalar ve çeşitli finansal kuruluşlar mali anlamda hizmetlerini sunarlar. Bu puanlar, söz konusu kişi ve kurumların ilgili hizmetlerden yararlanıp yararlanamayacaklarını veya hangi ölçütte yararlanabileceklerini belirlemektedir.

Bu yüzden Findeks kredi puanı belirli derecelere göre ayrılmıştır. Bu derecelendirme yasal düzenlemeler ile Kredi Kayıt Bürosu Kurumu tarafından belirlenmektedir.

Findeks Kredi Puanı Aralıkları

0 – 799 arasında bulunan Findeks kredi puanı kırmızı renkle nitelendirilmiştir. Buna göre bu derece “çok riskli” manasına gelir. Bu puan aralığında bulunan bir kişi hiçbir koşulda bankaların kredi hizmetlerinden yararlanamaz. Bu puana sahip kişiler genellikle; kredi borcunun büyük kısmını ödeyememiş ya da kullanmış olduğu kredi ve kredi ürünlerinin aylık taksitlerini fazlasıyla geciktirmiş kişilerden oluşmaktadır. Bunların dışında bankaların kredi ürünlerini çok az kullanmış ve üzerinden bir mühlet zaman geçmiş kişilerin de kredi puanları bu aralıkta çıkabilmektedir. Bu durumda olan kişiler düzenli kredi ürünü kullanımı ile kısa sürede puanlarını yükseltebilirler.

800 – 1299 arasında bulunan Findeks kredi puanı turuncu renkle nitelendirilmiştir. Buna göre bu derece “orta riskli” manasına gelir. Bu puan aralığında bulunan kişiler bankaların dönemlik olarak sundukları kredi imkânlarından faydalanabilirler. Bunun için bankaların düzenli takip edilmesi gerekmektedir. Fakat bu puana sahip kişilere verilecek kredi oldukça cüzi rakamlardan oluşmaktadır. Bu kredi puanına sahip olup yüksek miktarlarda kredi kullanmak isteyen kişiler, mal teminatı yaparak veya yüksek gelirli maaş bordrolarını sunarak kredi başvurusunda bulunabilirler. Ayrıca bu kişilerin kefil göstermeleri de onların lehine olmaktadır.

1300 – 1499 arasında bulunan Findeks kredi puanı sarı renkle nitelendirilmiştir. Buna göre bu derece “az riskli” manasına gelir. Bu puan aralığında bulunan kişiler kredi türüne göre değişmekle birlikte bankaların kredi ve kredi ürünlerinden yararlanma hakkına sahiptirler. Fakat bu kişiler de normal şartlarda yüksek meblağlı kredilerden faydalanamazlar.

1500 – 1699 arasında bulunan Findeks kredi puanı açık yeşil renkle nitelendirilmiştir. Buna göre bu derece “iyi” manasına gelir. Bu puan aralığında bulunan kişiler herhangi bir kısıtlama olmaksızın bankaların sunduğu kredi hizmetlerinden faydalanabilirler.

1700 – 1900 arasında bulunan Findeks kredi puanı koyu yeşil renkle nitelendirilmiştir. Buna göre bu derece “çok iyi” manasına gelir. Bu puan aralığında bulunan kişiler, bankaların tüm kredi ve kredi hizmetlerinden yararlanabilirler. Bu kişilerin kredi kullanmasında yasal bir problem yoksa bankalar bu kişileri hiçbir şekilde reddetmezler. Fakat kullanılacak kredinin miktarı, bu kişiler tarafından gösterilen mal teminatının fazlalığına ve kişilerin gelirlerinin yüksekliğine bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Yukarıda belirlenen aralıklar ile kişi ve kurumların kredi ve kredi ürünleri gibi bankacılık hizmetlerinden yararlanıp yararlanamayacakları belirlenir. Belirtilen değerler tahmini olmakla birlikte dönemlik yapılan kampanyalar ile ve çıkan yeni yasal düzenlemeler sonucu değişebilmektedir. Ayrıca her bankanın da kendisine ait belirli koşulları bulunmaktadır. Bu konuda daha detaylı bilgi edinebilmek için ilgili bankalar ile iletişime geçilmesi gerekir.

Hangi puana ne kadar kredinin verilebileceğini öğrenmek için “Hangi Kredi Notuna, Ne Kadar Kredi Verilir?” adlı yazımızı okuyarak ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.