Kampanya Bulucu

Findeks Nasıl Bir Kuruluştur

Findeks 9 büyük bankanın kurduğu Kredi Kayıt Bürosu (KKB)’nun bir oluşumudur. Findeks, bireylere, tüzel kişilere ve şirketlere hizmet verir. Findeks bankaların verilerinden elde ettiği dataları müşterilerin kredi risklerini hesaplamak ve onları puana çevirmek için kullanır.

Her müşteriye kredi risk puanı çıkarılır. Puanlar 0 ila 1900 arasındadır. En iyi puan 1900 puandır. Bunun dışında müşterilerin finans durumlarını kontrol etmelerine yardımcı olur. Yapılan hataları gösterir. Daha iyi bir finans yönetimi yapılması konusunda müşterilerine danışmanlık sunar.

Findeks’i hangi bankalar kurdu?

Findeks’i 9 büyük banka kurmuştur. Ancak şu an 200’ün üzerinde finansal kuruluş KKB’ye dolayısıyla Findeks’e üyedir. Bu 200 kuruluş verilerini paylaşır ve Findeks verilerindan faydalanır. Bu yüzden “ülkemizdeki tüm finans kuruluşları Findeks’e bilgi vermektedir” diyebiliriz

Findeks Nasıl bir Kuruluştur?

Findeks KKB Kredi Kayıt Bürosu tarafından kurulmuş bir şirkettir. Findeks’in yaptığı işlemler önceleri bankalar arasında yapılıyordu. Yani siz bankaya gittiğinizde bankalar, KKB bünyesinden sizin kredi durumunuzu inceliyordu. 1995 yılından itibaren bankalar bu şekilde çalışmaya başladılar.

Ancak 2005 sonrasında kredi hacimlerindeki artış çok yüksek olunca, reel sektör ve gerçek kişiler için de hizmet verme kararı alındı. 2013 yılından itibaren ise Findeks oluşturuldu ve insanlara ve firmalara kredi risklerini ne olduğu söylenmeye başlandı. Üstelik cüzi miktarlar ödeyerek insanların finansal durumlarını daha iyi yönetmelerine yardımcı olmaya başladılar.

Findeks oldukça güvenilir bir kuruluştur. Bankalar bu verilere dayanarak hareket ederler. Findeks sadece kredi notunuzu belirlemez. Aynı zamanda çek raporu, kişisel finansal danışmanlıklar gibi ek hizmetler de sunmaktadır. Findeks bir nevi sadece bankaların faydalandığı kredi puanlarına halkın da ulaşması anlamına gelmektedir.

  1. Findeks Nedir, Ne İşe Yarar

  2. Findeks Kredi Notu Nasıl Hesaplanır

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.