Kampanya Bulucu

Findeks Kredi Notu Yükseltme Yöntemleri

Findeks Kredi notu, banka müşterilerinin finansal durumlarını puanlayan bir sistemdir. Bu sistemde birçok banka müşterilerin finansal durumlarıyla ilgili dataları ortak bir havuzda toplarlar. Böylece tüm bankalar müşterilerin diğer bankalardaki hareketlerini, riskli ya da güvenilir olan durumlarını görebilirler.

Findeks Kredi notu oldukça önemlidir. Çünkü bankalar kredi notu düşük olan müşterilerine kredi vermek istemezler. Bankalar için riskli müşteri demek geri dönmeyen kredi demektir. Bankalar riski yüksek müşteriye kredi satarak karlılığını riske atmak istemez.

Tüketici açısından baktığımızda ise düşük kredi notu demek kredi çekememek demektir. Aslında Kredi notu bir nevi itibar notudur. İtibarınızı ise maddi gücünüz belirler. Eğer daha önce çektiğiniz kredileri ödemediyseniz ya da zamanında ödemediyseniz kredi notunuz düşecektir. Kredi kartı borcunuz arttığında riskiniz de artar. Kredi kartınızın geciktiği her gün her ay için, notunuzun eksiye düştüğünü unutmayınız.

Her ay için Findeks datasına veri gider. Bu veriler notunuzu her gün değiştirir ve aşağı yada yukarı doğru çeker. Findeks notunuz düştükçe kredi alabilme olasılığınız da düşecektir. O yüzden Findeks Kredi notunuzu yükseltmeniz gerekir. Findeks Kredi puanı yükseltme yöntemleri hakkında bilgi vermeden önce Kredi notunu düşüren faktörler nelerdir onlara bir göz atalım:

Findeks Kredi Notunu Düşüren etkenler

1-) Çekilen kredilerin zamanında ödenmemesi ya da hiç ödenmemesi

2-) Kredi kartı borçlarının ödenmemesi ya da aksatılması

3-) Elektrik, su telefon gibi sabit giderlerin zamanında ödenmemesi ya da hiç ödenmemesi

4-) Çok sayıda kredi başvurusunda bulunmak

5-) Faktöring ya da Leasing şirketlerindeki gecikmiş ödemeleriniz

6-) Ticari hareketlerinizde ortaya çıkan riskler ve gecikmiş ödemeler

Findeks Kredi Notu Yükseltme Yöntemleri

1-) Ödenmemiş kredileriniz varsa hemen kapatın, gecikmiş kredi borçlarınızı kapatın. Bundan sonraki kredi borçlarınızı zamanında ödeyin.

2-) Kredi kartı borcunuz varsa ve kredi çekme arefesindeyseniz kredi kartınızın borçlarını kapatın en azından yarısından fazlasını kapatın. Notunuz çok düşükse bankaların kredi kartı borcu yapılandırma servisinden faydalanın iki ay sonra düzenli olarak ödeme yaptığınız için Findeks kredi notunuz yükselecektir.

3-) Elektrik ve su faturalarınız da Findeks kredi notu hesaplamasına dahil edildiğinden bu faturaları mutlaka zamanında ödeyin. Faturalar kredi borcuna göre çok daha kolay ödendiğinden bu ödemeleri kolaylıkla yaparsınız. Böylece kredi notunuz yükselir.

4-) Küçük de olsa bir tasarruf ya da yatırım hesabı açın bu hesap da sizin findeks kredi notunuzun yükselmesini sağlayacaktır.

Son olarak; Bütün bu uyarılara dikkat ettikten ve önerilenleri yaptıktan sonra artık Findeks kredi notunuzun güncellenmesini beklemelisiniz. Findeks kredi notunun ne zaman güncellendiğine dair bilgi için şu haberimizi inceleyebilirsiniz:

Findeks Notu Ne Zaman Güncellenir

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.