Kampanya Bulucu

FİNDEKS KREDİ NOTU TÜRKİYE ORTALAMASI

Findeks Kredi Notu Türkiye Ortalaması

Findeks Kredi Notu

Findeks, KKB olarak bilinen kredi kayıt bürosu tarafından kurulmuş olan ve kişilerin kredi notlarının ya da kredi puanlarının yer aldığı bir platform sistemi olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra bankacılık sektöründe yer edinmiş ve iddialı dokuz tane bankanın ortaklaşa yürüttüğü bir çalışma ile kurulmuştur. Kişilerin bu zamana kadar kredi ve kredi kartı ödeme planlarına uyup uymadığı, ödemelerini ve borçlarını zamanında yapıp yapmadığına bağlı olarak, bankalarla ya da diğer finansal kurum ve kuruluşlarla arasındaki mali ilişkiyi anlatan finansal bir değerlendirme sistemidir diyebiliriz. Aslında findeks ülkemizde en önemli ve güven veren bir finansal ve mali hizmet kurumu olarak görev yapmaktadır.

Bunun yanı sıra tüm bireylere kredi ya da kredi kartı istediklerinde, geri ödeme performanslarına bağlı olarak bir kredi notu belirlemektedir. Kredi notu, kişilerin almış olduğu kredi ya da kredi kartı ödeme performansına bağlı olarak belirlenen sayısal bir değerdir diyebiliriz. Bireysel müşterilerin kredi notunu belirleyen findeks sistemine üye olan bankalara ya da finansal nitelikteki kurum ve kuruluşlara belirli bir ücret karşılığında, müşterileriyle ilgili bilgi ve belge paylaşımında bulunmaktadır. Findeks sistemi aslında internet üzerinden gerçekleşen bir üye kaydı ile başlamaktadır. Findeks sistemi, kişinin üyeliği için herhangi bir ücret almamaktadır. Fakat kişi üyeliğini gerçekleştirdikten sonra kredi notunu ya da kredi skorunu öğrenmek istediğinde dört lira değerinde ücret almaktadır.

Ayrıca Findeks kredi notu ya da kredi puanı kişinin bankalardan ya da diğer finansal kurum ve kuruluşlardan kullanmış olduğu kişisel anlamda tüm kredi ve kredi kartı hesaplarının geçmiş verilerin üzerinden oluşturulmaktadır. Bunun yanı sıra Findeks kredi notu, banka sektöründe yer alan kredi ödeme alışkanlıklarına yönelik olarak oluşturulmuş olan risk raporunun kısa bir özetidir diyebiliriz. Böylece bankalar ya da diğer finansal ve mali nitelikteki kurum ve kuruluşlar kişinin kredi notuna ve risk raporuna bakıp bireyin ödeme yapma alışkanlığı ile ilgili bilgi sahibi olabilir. Findeks sisteminde yer alan kredi notu şu bilgilerden oluşmaktadır: Kişisel kredi ve kredi kartı taksitlerinin asgari ödeme tutarlarının zamanında ödenip ödenmediği, kişinin çekmiş olduğu konut, taşıt, bireysel ihtiyaç kredileri gibi her türlü kredi çeşidinin kapanıp kapanmadığı, teminatlı ya da teminatsız biçimde oluşturulan ve mevcut olan borç tutarları ve aynı zamanda limitler bulunmaktadır.

Tüm bunların yanı sıra findeks sisteminde yer alan kredi notu ya da kredi puanı yalnızca bu bilgilerden elde edilmemektedir. Aynı zamanda kişinin yakın geçmiş zamanda aldığı krediler de yine sistemde yer almaktadır. Bunun yanı sıra kredi ya da kredi kartı kullanan ve düzenli bir biçimde ödeme planına sahip olan bir bireyin bilgileri de yine Findeks sistemi üzerinde yer alan kredi notunu oluşturmaktadır. Eğer kişi bahsettiğimiz durumlara dikkat etmeyip borç ve ödemelerini vaktinde gerçekleştirmez ve aksatır ise kredi notu ya da kredi puanı oldukça düşük olacaktır.

Bunun yanı sıra kredi notunun düşmesiyle beraber bankalara ya da finansal kuruluşlara yapacağı kredi ya da kredi kartı başvuruları ne yazık ki olumsuz bir şekilde cevaplanacaktır. Ayrıca çekeceği kredi ise daha yüksek faizden verilecektir. Hem bankalar hem de diğer finansal nitelikteki kurum ve kuruluşlar bu kredi puanına oldukça önem vermektedir. Bankalar ya da diğer finansal kuruluşlar kişiye kredi ya da kredi kartı vermeden  önce kredi kayıt bürosunda yer alan kredi notu ya da kredi puanına göre karar verirler. Ayrıca bu kurum ve kuruluşlar kredi notu rapor analizlerini de incelerler. Böylece kişinin risk durum analizini elde etmiş olurlar. Bankaların çıkartmış olduğu risk analizine göre kredi ya da kredi kartı gibi finansal taleplerin değerlendirmeye alınıp alınmaması aşamasında karar veren sistemler kurarlar. Bu kurulan sistemler aracılığıyla bankalar kredi ya da kredi kartı vermeyecekleri kişileri hiçbir şekilde değerlendirmeye almazlar.

Findeks Kredi Notu Türkiye Ortalaması

Türkiye kredi notu ortalaması

Findeks sisteminde yer alan kredi notu ya da kredi puanının ne olduğundan bahsettik. Bu bağlamda kredi notunun hayatımızın önemli bir kısmında yer aldığını söylemek mümkün. Dokuz adet bankanın ortaklaşa gerçekleştirdiği bir çalışma sonucunda oluşan findeks sistemi kişilerin kredi notlarını kayıt altına almaktadır. Ayrıca kredi kayıt bürosu kredi kullanım verilerini de yine düzenli biçimde tutmaktadır. Her ay bankalar tarafından bu bilgiler güncellenmektedir. Kredi notu kişilerin mali ve finansal politikalarına göre değişmektedir. Kredi notu 0 puan ile 1900 puan arasında değişen sayısal bir değerdir. Gruplar çok riskli grup ile başlamakta olup en az riskli grup olarak sistemde yer almaktadır. Puan aralıkları da buna göre değişiklik sağlamaktadır.

Kişinin geçmiş zaman zarflarında yapmış olduğu kredi ve kredi kartı borç ödeme planları, gerçekleştirmiş olduğu finansal ve mali davranışlarına bağlı olarak kredi notu belirlenmektedir. Findeks kredi notu Türkiye ortalamasına baktığımızda ise bu puanın 1450-1500 olduğunu söyleyebiliriz. Ülkemizde yer alan tüketiciler ve banka müşterileri üzerinde Findeks sistemini oluşturan dokuz bankanın yine beraber yürüttüğü bir proje ile findeks kredi notu Türkiye ortalaması belirlenmiştir. 1450 puanın Türkiye için ne anlama geldiğine bakarsak ve risk gruplarını değerlendirmeye alırsak bu sonuç daha iyi anlaşılacaktır. Bu bağlamda;

  • Puanı 1 ile 699 arasında olanlar en riskli grup,
  • Puanı 700 ile 1099 arasında olanlar orta riskli grup,
  • Puanı 1100 ile 1499 arasında olanlar az riskli grup,
  • Puanı 1500 ile 1699 arasında olanlar iyi durumda olan grup,
  • Puanı 1700 ile 1900 arasında olanlar ise çok iyi durumda olan gruplar arasında yer almaktadırlar.

Bu bilgiler ışığında Türkiye, findeks kredi notu derecelendirme sistemine göre iyi durumda olan grupta yer almaktadır. 1450-1500 olan puan aslında hemen hemen her bankadan ya da diğer finansal nitelikte oluşturulmuş olan kurum ve kuruluşlardan kredi ya da kredi kartı kullanmak için yeterli bir puan olarak karşımıza çıkmakta. Çünkü çoğu banka kredi ya da kredi kartı verirken, başvuruda bulunan müşterilerin en azından 1400 puan ve üzeri bir kredi notuna sahip olmalarını beklemektedir. Bazı bankalarda beklenen alt sınır daha düşük ya da daha yüksek de olabilmektedir fakat esas olarak alınan kredi notu 1400 puan olarak karşımıza çıkmakta.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.