Kampanya Bulucu

Findeks Kredi Notu Sorgulama

Findeks kredi notu, Kredi Kayıt Bürosu tarafından kişi ve kurumların son 5 yıl içerisindeki bankalar ile bulunan ilişiklerini kayıt altına alan bir sistem sonucu hesaplanan mali skordur. Bu sistemin tutmuş olduğu kayıtlara risk raporu denmektedir.

Risk raporu hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için “Kredi Risk Raporu Nedir, Ne Zaman Güncellenir?” adlı yazımızı okuyabilirsiniz. Risk raporunun analizi sonucu kişi ve kurumların Findeks kredi puanları belirlenir. Bu puanların sorgulanması için birkaç yol izlenebilir.

Findeks Kredi Notu Nasıl Sorgulanır?

1-) Findeks Üzerinden Kredi Notu Sorgulama

Findeks’in resmi sitesi olan www.findeks.com sitesi üzerinden Findeks kredi notu kolaylıkla sorgulatılabilir. Ayrıca findeks kredi puanı dışında risk raporu, çek endeksi, çek raporu, teminat mektubu vb. pek çok bilgiye bu site üzerinden ulaşmak mümkündür.

2-) SMS ile Kredi Notu Sorgulama

Turkcell’in yeni servisi olan “Findeks Kredi Notu Öğrenme Servisi” aracılığı ile Findeks kredi puanı sorgulanabilir. Bu hizmetten yalnızca Turkcell müşterileri yararlanabilmektedir. TC kimlik numarası ve doğum yılı arasında boşluk bırakılarak yazılır ve 1122’ye gönderilir. (Ör: 11111111111 1985)Bu işlemin tek seferlik ücreti 9 TL’dir.

Bu konuda ayrıntılı bilgi ve yardım için lütfen ziyaret ediniz: ‘’ SMS ile Findeks Kredi Notu Öğrenme’’

3-) Bankalar Aracılığı ile Sorgulama

Birçok banka bu hizmeti vermektedir. Biz örnek olarak Akbank’tan bahsedeceğiz. Akbank, Findeks ile yapmış olduğu anlaşma sonrası Akbank Direkt Mobil adlı bir uygulama çıkartmıştır. Bu uygulama ile Findeks kredi puanı, risk raporu gibi bilgilere ulaşabilmek oldukça kolay. Tek yapılması gereken uygulama ile uyumlu cep telefonuna uygulamanın indirilmesi ve uygulama içerisinde bulunan “başvuru ve nakit ihtiyaçlarım” menüsünde bulunan “risk raporu” butonuna tıklanmasıdır.

4-) GSM Operatörleri Aracılığı ile Sorgulama

Turkcell, Avea ve Vodafone gibi GSM operatörleri vade yolu ile cihaz satışı gerçekleştirmektedir. Bu gerçekleştirilen cihaz satışları operatörlerin kendi faturaları müşterilerine olduğu gibi müşterisi olmayan kişilere de bankadan kredi açma yolu ile olabilmektedir. Bunun için söz konusu kişinin findeks kredi puanı sorgulanır. Findeks kredi puanını öğrenmek isteyen kişiler herhangi bir GSM operatörü şubesine giderek ilgili sorgulamayı yaptırabilirler.

Findeks Kredi Puanı Sorgulama Ücretli midir?

Findeks kredi puanı sorgulamanın birçok yolu bulunmaktadır. Yukarıda belirtilen bu yöntemlerden bazıları ücretli olduğu gibi bazıları da ücretsizdir. Bazı sorgulama yöntemleri ise normalde ücretli olmasına rağmen dönemlik yapılan kampanyalar ile ücretsiz olabilmektedir. Bu konu hakkında daha ayrıntılı bilgi sahibi olmak için “Findeks Notu Ücretsiz Öğrenme” adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Findeks Kredi Notu Sorgulamanın Önemi Nedir?

Sorgulama sonucu elde edilen Findeks kredi puanı, kişilerin geçmiş dönemlerindeki bankalar ve finansal kuruluşlar ile olan mali ilişkilerini gösteren bir karne olduğundan oldukça önem arz eder. Bankalar kredi ve kredi ürünlerinin kullanılabilmesi için başvuran kişileri detaylı bir şekilde incelerler. Burada bankalar tarafından dikkat edilen ilk ve en önemli husus kişilerin kredi puanıdır. Bu puan derecelere bölünmüştür ve belirli aralıklarda bulunan kişilere bankalar tarafından kredi verilmemektedir. Bu puan dereceleri hakkında geniş çapta bilgi sahibi olmak istiyorsanız “Findeks Notu Aralıkları Nelerdir, Ne Anlama Gelir?” adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Bankalar dışında vade yolu ile ürün satışı yapan kurumsal mağazalar da müşterilerinin Findeks kredi puanını sorgulamakta ve söz konusu ürünün satışını bu ölçüte göre yapmaktadırlar. Ayrıca emlakçılar dahi emlak işlerinde bu puanı göz önünde bulundurmaktadırlar. Tüm bu sebeplerden dolayı Findeks kredi puanı kişilerin finansal işlemlerinde fazlasıyla önem arz eden bir kıstastır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.