Kampanya Bulucu

Findeks Kredi Notu Nasıl Hesaplanır

Findeks’in En yüksek kredi notu 1900’dür. Bu nota sahip kişiler en az riskli gruba girerler yani çok iyi bir kredi puanına sahiptirler demektir. Ancak 1700 ve 1900 arası bir puana sahip olanlar, aynı yoruma tabi tutulurlar. Bu yorum “Çok İyi” dir.

Çok iyi bir kredi notuna sahip olanlar yani 1700 ve 1900 puan arasındakiler için kredi almak oldukça kolaydır. Çünkü riskleri yoktur veya çok azdır. Daha önce aldıkları kredileri ödemişlerdir. Kredi kartı ödemelerini zamanında yapmışlardır. Bankalar tarafından bilinen ve güvenilir olarak kabul edilen müşterilerdir. Bu müşterilere birçok banka ekstra faiz indirimi yaparlar. Bazı bankalar ise sadece Findeks puanı yüksek olanlar için kampanyalar düzenler.

Findeks kredi notunun hesaplamasında kullanılan bileşenler nelerdir?

Findeks kredi notunun hesaplanmasında kullanılan faktörleri beş ana başlıkta toplamamız mümkün. Şimdi gelin bu faktörleri tek tek inceleyelim.

1-) Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Alışkanlıkları: %30

Aldığınız bireysel krediler ve kullandığınız kredi kartlarının ödemelerini zamanında yapıp yapmadığınız, kredi kartı borcunuzun en azından asgarisini ödeyip ödemediğiniz gibi bilgiler Findeks kredi notunuzun %30’unu etkilemektedir.

2-) Mevcut Hesap ve Borç Durumu: %25

Kapatılmış kedileriniz, teminatlı ya da teminatsız borçlarınız, kapanmış ya da mevcut borçlarınız Findeks kredi notunuzun %25’ini etkilemektedir.

3-) Yeni Kredi Arayışı: %20

Kredi arayışlarınız, yeni kredi başvurularınız, yeni çektiğiniz krediler kredi puanınızı düşüren unsurlardır. Bu unsurlar Findeks Kredi notunuzun % 20’sini etkiler.

Özellikle de online kredi başvurusu yaparken bazen ipin ucunu kaçırıp çok fazla bankaya aynı anda başvuru yapabiliyoruz. Kredi çekme arefesindeyken bu yanlışa kesinlikle düşmeyiniz.

4-) Kredi Kullanım Yoğunluğu: %15

Kredi kullanımı yoğun olan, aldığı kredileri zamanında ödeyen kişilerin puanı, kredi kullanmayanlara göre daha yüksek çıkmaktadır.

Ömrünüz boyunca sadece bir adet kredi çekmişseniz, durmadan kredi çeken ve ödeyen birine göre Findeks kredi notunuz daha düşük çıkacaktır.

5-) Diğer: %10

Düzenli ödenmesi gereken elektrik ve su faturaları, vergi ödemeleriniz, ödeme tarihlerini takip edip etmemeniz, tasarruf hesaplarınız, bireysel emeklilikleriniz vb hesaplarınız Findeks kredi notunuzun % 10’unu etkilemektedir.

Son olarak; Findeks kredi notu aralıkları hakkında bilgi verdiğimiz ”Hangi Findeks Notu Ne Anlama Gelir” adlı yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.