Kampanya Bulucu

FİAT LİNEA FİYAT LİSTESİ VE ARAÇ İNCELEMESİ

Fiat Linea İncelemesi

Dış Donanım ve Tasarımı

Fiat markası 2015 yılında amaçladığı satış oranlarına ulaşmış durumda. 2016 yılında da bu amacını gerçekleştirebilmek adına yeni Linea ile yeniden araç piyasasında boy göstermiş bulunmakta. Fiat markasının prensiplerinden olan kaliteyi ucuza satma geleneği Fiat 2016 Linea ile devam ediyor. Fiat 2016 Linea modeli daha önceki yıllara ve araç modellerine göre çok daha hoş ve çarpıcı bir şekilde tasarlanmış. Dış ve iç dizayn tasarlanırken önceki alışılmış görünüm tamamen değiştirilmiş. Tasarımda öne çıkarılmak istenen konfor ise olabildiğince verilmiş durumda. Fiat 2016 Linea’nın dış tasarımına baktığımızda çok fazla radikal değişiklikler olmamakla beraber; bir önceki modelinden daha taze bir görünüme kavuşmuş olduğunu görebiliyoruz.

Fiat markası 2016 Linea’yı tasarlarken onun İtalyan hat ve şekilleriyle oluşturmaya özen göstermişler. Fiat 2016 Linea şık ve zarif tasarımıyla sizi ve sevdiklerinizi görür görmez etkisi altına alacak. Araçtaki değişikliklerden birisi olan ve yenilenmiş tasarımda öne çıkan ön ve arka tamponlar aracın zarifliğine tamamen uyum sağlamaktadır. Araçta krom detaylarla oluşturulmuş ön radyatör koruyucu çerçeve ve ön tampon üzerinde bulunan krom süs çıtası bulunmaktadır. Tasarımın estetikliğini bozmamak adına elektrik kumandalı ve ısıtmalı dış dikiz aynaları gövde renginde oluşturulmuştur. Tasarımdaki elektrikli ön ve arka camlar sayesinde araca binmeden aracınızı istediğiniz kadar havalandırabilirsiniz. Bu özellik bilhassa sıcak yaz aylarında sürücüler tarafından çok aranan bir özelliktir.

Fiat markası 2016 Linea’yı tasarlarken ABS ve ASR özelliklerinin olmasına dikkat etmiştir. ABS yani kilitlenmeyi önleyen fren sistemi ve ve ASR yani patinaj önleme sistemi beraberinde ESP sistemini oluşturur. ESP sistemi sürücünün araçtan istediklerini ve aracın hangi durumda nasıl davrandığını kontrol eder. Eğer bu iki durum arasında bir dengesizlik söz konusuysa araçta bulunan ESP sistemi devreye girer. Yani, ESP sistemi aslında tasarımın iç planında devamlı aktif bir durumdadır. Fakat her zaman değil, gerekli olan durumlarda devreye girmektedir. Örneğin, hızlı bir biçimde ilerlerken önünüze herhangi bir engel çıktığında ya da olabildiğince sert bir viraja girerseniz aracın ön tarafı düz bir biçimde kaymaya başlar ve direksiyonu çevirseniz de araba istediğiniz yöne doğru gitmeyecektir. Bu durumda ESP sistemi anında devreye girer. Sistemde bulunan teker hız algılayıcıları, ön tekerde bir sorun olduğunu ve onun kontrolden çıktığını anlayıp tekerlere ESP fren uygular. Bu sayede siz de aracınızı tekrar istediğiniz doğrultuda sürmeye devam edersiniz. Bunun dışında tasarımda bulunan motor fren tork düzenlemesi olarak da bilinen MSR sayesinde özellikle buzlu, karlı yani kaygan zeminlerde, sürücü kayma gibi istenmeyen bir durumla karşı karşıya kaldığında bu sistem devreye girer. Bu kaymayı motor torkunu kullanarak önlemeye çalışır.

İç Donanım ve Tasarımı

fiat linea iç tasarımı

Fiat 2016 Linea’nın iç tasarımı oluşturulurken önem verilen ilk konu iç hacminin makro ve yaygın olmasıdır. Kullanışlı ve elverişli koltukları sayesinde arka koltukta yolculuk yapan bireyler için en uzun diz aralığını sağlar. Böylece hem siz hem de sevdikleriniz konforlu ve rahat bir şekilde yolculuk yapabilirsiniz. İç tasarımının sadeliğini renklendiren çift renkli ön konsol bulunmaktadır. Direksiyonun yükseklik ve derinlik ayarlarını ise istediğiniz düzeyde oluşturabilirsiniz. Araçta bulunan yol bilgisayarı sayesinde araç hızınızı görebilir; güvenliğinizi sağlayabilirsiniz. Tasarımda yüksekliği ayarlanabilir sürücü koltuğu bulunmaktadır. Bu sayede koltuğu istediğiniz düzeye getirip çok daha rahat yolculuklar yapabilirsiniz. Tüm bu özelliklerin yanı sıra uzaktan kumandalı merkezi kilit, sürücü hava yastığı, yolcu hava yastığı, yan ve tavan hava yastıkları, bebek koltuğu Isofix bağlantıları ile Fiat 2016 Linea hayatınızı çok kolaylaştıracak.

Aracın iç tasarımı oluşturulurken koltuk ve kapılarda kumaş zeminlerde koruyucu bir katman(anti-stain) oluşturulmuştur. Bu koruyucu katman sayesinde araçta kullanılan kumaşın yeni gibi olan görüntüsü çok daha uzun zaman muhafaza edilir. Kumaş koruma sisteminin kir itici özelliği bulunmaktadır. Bu sayede kumaşınız uzun zaman hijyenik ve nezih olarak kalır. Araçta oluşabilecek ve istenmeyen durumlardan olan yağ ve su gibi sıvı maddelerin kumaşa dökülmesi durumunda kumaş sistemi bunu önler ve leke tutmaz. Potansiyel olarak oluşabilecek diğer lekeler ise kumaştan çok rahatlıkla çıkar. Tüm bu özelliklerin yanı sıra aracın tasarımında bulunan CD-MP3 okuyuculu radyo ile, 5” dokunmatik ekranlı multimedia sistemi ve SD Kart, USB, AUX Bağlantı girişleri ile istediğiniz her şeyi dinleyebilir; keyifli yolculuklar yapabilirsiniz. Multimedia sistemine uyum sağlamış ve Türkiye haritalı navigasyon sistemi sayesinde gideceğiniz yeri çok kolay ve rahat bir şekilde bulabilir; böylece vakit kaybetmezsiniz.

Teknik Özellikleri

Fiat 2016 Linea’nın teknik özellikleri de en az tasarımı kadar göz doldurmakta.

  • Motor özellikleri; toplam silindir adedi 4, sıralı çapraz ön olarak tasarlanmıştır.Çap x Strok ise 72.0 x 84.0’dır.  Silindir Hacmi ise 1368 cc’dir. Sıkıştırma Oranı 11,1:1 olarak tasarlanmıştır. Maksimum güç CE: KW (HP) devir/dakika 57 (77) 6000, Maksimum tork CE: Nm (kgm) devir/dakika 115 (11,7) 3000’dir.
  • Vites mekanizması özelliklerine baktığımızda ise; Çekiş ön, vites sayısı 5 ileri+ geridir. Lastikler 185/65 R15, dingil 2603 mm, Ön / Arka iz genişliği (mm) 1467 / 1482,  Uzunluk / Genişlik / Yükseklik (mm) 4596 / 1730 / 1494,
  • Bagaj kapasitesi VDA (dm3) 500 ve Arka koltuk yatırıldığında bagaj kapasitesi VDA (dm3) 870’tir.
  • Ağırlık kısmına baktığımızda; boş ağırlık 1160 kg, Frensiz / frenli römork çekme kapasitesi 500/1200 kg ve Yakıt deposu kapasitesi 45 litredir.
  • Aracın performans özelliklerine baktığımızda ise Maksimum hız (km/saat) 165, Hızlanma (sn) 0-100 km/s 14,6’dır.
  • Yakıt tüketimi özellikleri ise şu şekilde: Şehir içi (l/100 km) 8,3, Şehir dışı (l/100 km) 5,2, Ortalama devir (l/100 km) 6,3, CO2 emisyonu (g/km) 148’dir.

Sürüş Dinamikleri

fiat linea arkadan görünüm

Fiat 2016 Linea’nın yol üzerindeki yetenekleri yine sizi ilk görüşte etkileyecek olan özelliklerden bir tanesi. Aracın motor sessizliği tasarımda had safhaya çıkmış durumda. Gaz pedalının hassas olması, yakıt tüketiminin az olması, frenlerin yol üzerinde sürücüyü fazla sarsmaması, bunun dışında tasarımda kullanılan uygun ebatlı lastikler sayesinde aracın içinde kesinlikle güvendesiniz. Araç hareket halindeyken en küçük bir savrulma ya da yoldan çıkma eğiliminin olmaması size rahatlık ve konfor sağlayacak. Direksiyonda bulunan hissiz yapı sizlere aslında ne kadar rahat bir yolculuk yapacağınızın garantisini verir nitelikte. Araçla beraber yüksek hız yapsanız bile düz gidişlerde hiçbir sorun yaşamayacağınız aşikar. Tasarımda klasik Fiat markası özelliğinden olmayan ve yeni eklenmiş olan A sütunu bulunmakta. Fakat bu sütun ön çapraz görüşü engeller nitelikte değil. Aracın yüksek arka bölümü park manevralarında kolaylık sağlar durumda. Fiat 2016 Linea’nın süspansiyon sistemi aracın sınıfı düşünüldüğünde fazlasıyla yeterli özellikte. Direksiyonun yeterince hafif olması sayesinde sert kalkışlarda direksiyonu toplamaktan ziyade bir tarafa çevirmeye çalışmaktan oluşan negatif kaslar gibi bir zorluk söz konusu değil. Aynı şekilde ikinci viteste gaza çok sert bir şekilde yüklenildiğinde turbo devreye girmekte. Böylece direksiyon kararsız duruma gelmez. Aracın vitesi değiştirmeniz gereken zamanlarında bu rahatlıkla ayarlanır. Böylece vitesi değiştirirken gereksiz şekilde güç harcamazsınız. Aracın tasarımında bulunan ve yine Fiat markasının sevilen özelliklerinden olan 1.3 litrelik dizel motor 5 kademeli manuel şanzımanla bir bütünlük ve uyum halindedir.

Satış sonrası hizmetleri de herkes tarafından kabul edilmiş Fiat markasının Fiat 2016 Linea modeline siz de sahip olabilirsiniz.

Fiat 2016 Linea Fiyat listesi için TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.