Kampanya Bulucu

FİAT EGEA FİYAT LİSTESİ VE ARAÇ İNCELEMESİ

Fiat 2016 Egea İncelemesi

Dış Donanım ve Tasarımı

Yeni Fiat 2016 Egea aracı tasarlanırken İtalyan çizgileri ve havası esas alınmış. Aracın ön taraf tasarımı incelendiğinde dikkatleri çeken şey burun tasarımı oluyor. Burun tarafı tasarlanırken krom kaplamalar kullanılmış ve İtalyan çizgileriyle yaratıldığı için üç boyutlu şekilde ele alınmış. Aracın kaput tasarımına baktığımızda ise Fiat markasının yine kendine has yaratıcılığını sergilediğini görebiliyoruz. Kaput tarafı biraz bombeli şekilde yer almakta. Araca yandan baktığımızda tavan çizgisinin arkaya doğru azaldığını görebiliyoruz. Tavan çizgisinin arkaya doğru uzanması araca derinlik ve çekicilik katmış durumda. Aracın arka taraftaki tasarımına baktığımızda ise tasarıma uyumlu bir şekilde entegre edilmiş çizgileri görebiliyoruz.

Fiat markası aracı tasarlarken tamamen ulaşılabilir ve iddialı bir araç yaratmaya özen göstermiş durumdalar. Bu özelliklerin yanı sıra krom kaplama kapı kolları, gövde renginde kullanılan tamponlar, yine gövde rengiyle oluşturulmuş yan aynalar, krom kaplama ön panjur, krom cam ve bagaj çıtaları kullanılmış. Kullanılan tüm bu malzeme ve ekipmanlar sayesinden araçtaki İtalyan çizgileri çok daha iyi hissedilirken; aracın kalitesi ve derinliği de artmış bulunmakta. Fiat ailesinin klasiklerinden olan elektrikli, ısıtmalı yan aynalar, elektrikli ön ve arka camlar Fiat 2016 Egea modelinde de yerini almış durumda. Eve kadar takip sistemli farlar ile tam boy stepne bulunan araçta güvenliğiniz için her şey düşünülmüş. Karanlık sensörü, yağmur sensörü, otomatik kararan iç dikiz aynası da yine Fiat ailesinin geleneksel hale gelmiş özelliklerden olarak tasarımda yerini almış.

Tüm bu özelliklerin dışında Fiat markasının hemen hemen her aracında standart olarak sunulan ABS yani kilitlenme karşıtı frenleme sistemi, EBD (elektronik fren güç dağılımı sistemi), BAS (panik fren destek sistemi), ESP (elektronik stabilite programı) TCS (çekiş kontrol sistemi), TPMS (lastik basıncı izleme sistemi) gibi güvenlik özellik ve önlemleri yine Fiat 2016 Egea modelinde de öne çıkmaktadır. Bunun dışında yangın önleme sistemi, ISOFIX ile bağlantılı çocuk koltuğu, gündüz sürüşleri için oluşturulmuş farlar, viraj içi aydınlatmalı olarak sunulan ön sis farları ile geri dönüş kamerası da aracın tasarımına kusursuz bir şekilde entegre edilmiştir. Aracın tasarımında bulunan 16″ jantlar ve jant kapakları ise yine sizlere standart olarak sunulmaktadır.

İç Donanım ve Tasarımı

Fiat Egea iç tasarımı

Fiat 2016 Egea modelinin iç tasarımını incelediğimizde; arka tarafın bir hayli geniş olduğunu görebiliyoruz. Öyle ki arka tarafta üç yetişkin yolcunun sıkışmadan oturabileceği kadar alan mevcut. Sürücünün ve yolcuların rahatının fazlasıyla düşünüldüğü tasarımda baş mesafesi de yeteri kadar uygun durumda. Arka taraftaki koltukların orta kısmında bulunan bir mekanizma sayesinde iki adet bardaklık açılabilir pozisyonda tasarıma eklenmiş. Yükseklik ayarlı emniyet kemeri ile city fonksiyonlu elektrikli direksiyon sayesinde artık şehir içi trafikleri dert olmaktan çıkıyor. Bunun dışında aracın iç tasarımında manuel ve otomatik klima seçenekleri mevcut. Derinlik ve yükseklik ayarlı direksiyon ile uzaktan kumandalı merkezi kilit sistemi ile güvenliğiniz yine kontrol altında olacak. Ön emniyet kemerleri yükseklik ayarı yine tasarımda standart olarak verilmiş durumda. Araçta bulunan yükseklik ayarlı sürücü koltuğu, üçüncü arka kafalık, hız sabitleme sistemi ile yolculuklarınız artık daha güvenli ve eğlenceli olacak.

Aracın iç tasarımında bulunan TFT yol bilgisayarı ekranı, asimetrik katlanabilen arka koltuklar, sürücü koltuğu elektrikli bel destek ayarı yine standart olarak sunulmaktadır. Kokpit sistemi kullanmaya elverişli şekilde tasarıma entegre edilmiştir. U connect ekran dokunmatik özelliğe sahiptir. Bu ekran sayesinde navigasyon haritasına bağlanabilirsiniz. Aracın tasarımında direksiyonu yumuşatmaya ve bagaj kapağını açamaya yarayan düğmeler yine söz konusu ve standart olarak sunulmakta. Aracın iç tasarımında bulunan kolçak altı gözü bir hayli derin durumda. Bu sayede küçük eşyalarınızı bu kolçak altı gözüne rahatlıkla sığdırabilirsiniz. Fiat ailesinin yine klasikleşmiş özelliklerinden olan sürücü ve yolcular için ön hava yastıkları, yan hava yastıkları, perde hava yastıkları bu tasarımda da bulunmaktadır. Tasarıma uygun şekilde entegre edilmiş VP2 Radio ve MP3 çalar özellikli, 5″ dokunmatik ekran, bluetooth bağlantısı, USB ve AUX-in soketleri ve bunun yanı sıra dört ya da altı adet hoparlör standart olarak sunulmaktadır.

Teknik Özellikleri

Fiat 2016 Egea modelinin teknik özellikleri yine iç ve dış tasarımı kadar göz doldurmakta.

  • Aracın motor özelliklerine baktığımızda; yakıt tipi Dizel (EN590), Silindir sayısı 4, Valf sayısı 16, Ekzantrik Tipi DOHC, Çap x Strok 79.5 x 80.5, Silindir Hacmi(cc) 1598, Sıkıştırma Oranı 16,5:1, Maksimum Güç (hp/dd) 75 / 4000, Maksimum tork (Nm/dd) 120(88)/3750, Emisyon Sınıfı ise 120(88)/3750 şeklindedir.
  • Fiat 2016 Egea modelinin direksiyon sistemine baktığımızda; Direksiyon tipi Elektrikli Dualdrive ve Dönüş çapı (m) ise 10.9 şeklinde tasarımda yer almaktadır.
  • Aracın fren özelliklerine baktığımızda ise; Ön (Çap / Tip) 257×22 / Disk, Arka (Çap / Tip) ise 251×10/ Disk şeklindedir.
  • Aracın süspansiyon sistemi özelliklerine baktığımızda; ön tarafta Mac Pharson ve arka tarafta ise yarı bağımsız şekilde oluştuğunu görebiliyoruz.
  • Aracın aktarma özelliklerine bakarsak; Çekiş önden, vites tipi manuel, vites sayısı 6 İleri+1 Geri şeklindedir. Bu özelliklerinin haricinde aracın ölçüler ve ağırlık sistemlerine baktığımızda ise; Dingil mesafesi (mm) 2637, Ön / Arka iz genişliği (mm) 1542/1543, Uzunluk / Genişlik / Yükseklik (mm) 4532 / 1792 / 1497, Bagaj kapasitesi (L) 520 şeklindedir. Boş ağırlık DIN (kg) 1270 ve yakıt deposu ise 45 litredir.
  • Aracın performans özellikleri ise şu şekilde: Azami hız (km/s) 199 ve 0-100 km/s hızlanma (sn) 9.7’dir.
  • Yakıt tüketimi ve emisyon değerlerine baktığımızda; Şehir içi Tüketim 5,2, Şehir dışı Tüketim 3,6, Ortalama Tüketim ise 4,2 şeklindedir. Bunun yanı sıra Karma CO2 Emisyon Değeri (g/km) ise 110’dur.

Sürüş Dinamikleri

Fiat 2016 Egea sürüş dinamikleri

Fiat 2016 Egea modelinde Multijetll motor ve 120 beygir güç olduğundan tork üretmesi rahattır. Aracın motorunun gayet sağlam ve yeterli olması yakıt tüketimini de etki etmiş  durumda. Sınıfında bulunan araçlara göre bu otomobil çok daha iyi yakıt tüketimi sağlar; böylece sizi ve bütçenizi ekonomik olarak çok zorlamaz. Fiat 2016 Egea modelini ister düz yol koşullarında isterseniz de toprak ve çakıllı yollarda çok rahatlıkla kullanabilirsiniz. Araçta bulunan güvenlik sistemleri sayesinde herhangi bir kayma ya da sarsıntı kesinlikle hissetmezsiniz. Vites geçişlerinin rahat olmasına tasarımda bilhassa dikkat edilmiş durumda. Direksiyonun yumuşak ve kolay kullanımı sayesinde çok fazla güç çaba sarf etmeden aracı rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Aracın tasarımında İtalyan çizgileri dikkate alındığından çok spor değil daha şık ve klasik bir araç olarak sunulmakta. Yine de aile kullanımına uygundur. Süspansiyon sistemi iyi derecede sağlandığından geniş ve dar virajlarda herhangi bir sorun söz konusu değildir. Süspansiyon sisteminin rahatlığı ve yol tutuş biçimi iyi ayarlanmış durumda. Stabilize yollarda bile sizlere çok sessiz ve kusursuz bir yol sürüşü sağlar. Yine süspansiyonların çalışma yeteneğine bağlı olarak araçtaki konforunuz kesinlikle ön planda olacaktır. Aracın amartisör ve yaylarında sınıfından daha ileride bir teknoloji kullanılmıştır. O nedenle çok bozuk yol koşullarında bile sessizliğinden ve konforundan asla ödün vermez. En bozuk yol zeminlerinde dahi araç kendi kontrolünü kaybetmez ve sizin güvenliğinizi riske atmaz. Fiat 2016 Egea modeliyle yalnızca şehir içi trafiğinde ya da bozuk yol yüzeylerinde değil; aynı zamanda otoban yol koşullarında da yine rahatlıkla ilerleyebilirsiniz.

Şimdi siz de Fiat ailesine katılmak istiyor; fakat nereden başlayacağınıza karar veremiyorsanız,

Fiat 2016 Egea Fiyat listesi için TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.