Kampanya Bulucu

FİAT DOBLO FİYAT LİSTESİ VE ARAÇ İNCELEMESİ

Fiat 2016 Doblo İncelemesi

Dış Donanım ve Tasarımı

Fiat ailesinden geniş ailelere özel geniş araba! Fiat 2016 Doblo modeli esasında bakıldığında ticari araç olarak görünse de hafif ticari araç ve kapalı kasa kamyonet olarak geçmekte. Fiat ailesi son nesilde oldukça iddialı bir şekilde araç piyasasında yerini alıyor. Sınıfında tek bir araç olarak bulunan Fiat 2016 Doblo sizlere diğer araçların sunamadığı özellikler sunmakta. Bugün piyasalarda tamamen güncellenmiş olarak bulunan Fiat 2016 Doblo modelinin yenilikleri genelde ön tarafta öne çıkmakta. Eski modellere oranla daha sert ve keskin hatlara sahip olan Fiat 2016 Doblo modelinin far grubu yeniden tasarlanmış. Radyatör ızgarası ise binek otomobilleri andırır şekilde kalmış durumda. Aracın tasarımında ızgaralar ön bölüme yayılmış bir şekilde bulunmakta.

Aracın tasarımına yandan baktığımızda değişmeyen şeylerden bir tanesi değişik ve kübik tasarımın hala devam etmesi. Araca yüksek, geniş ve yaygın bir yükleme alanı yaratmak için çaba sarf edilmiş. Bu da aracın arka tasarımının yüksek ve düz olmasına özen gösterilerek sağlanmış. Aracın arka taraf tasarımlarına baktığımıza çok radikal değişikliklere gidilmemiş olduğunu görüyoruz. Bagaj kapağı dik bir şekilde ve tampona kadar uzanır durumda. Aracın arka tarafındaki en büyük tasarım değişikliği stop lambalarında yaşanmış. Aracın ondan önceki eski modelinde daha yuvarlak ve oval hatlara sahip olan stop lambaları, Fiat 2016 Doblo ile değişmiş durumda. Bu araçta stop lambaları daha köşeli bir hal almış. Aracın tasarımında siyah yan koruma çıtaları opsiyonel olarak rengi değiştirilebilir durumda sunulmuş. Gövde rengindeki ön ve arka tampon aracın tasarımına adeta derinlik katmış. Dış dikiz aynalarının rengi de yine tasarımın özelliğini bozmamak adına gövde rengine entegre edilmiş. Aracın tasarımındaki karartılmış arka camlar yine tasarımın bütünlüğüne uyum sağlamış. Start ve stop lambaları aslında tasarım olarak değişmemiş. Yani araçta hala bulunmakta. Yalnızca tasarımın kübikliğine uyum sağlaması açısından daha dik ve köşeli hale getirilmiş. Fiat markasının hemen hemen tüm araçlarında bulunan artık klasikleşmiş özelliklerinden olan elektrikli ön camlar, uzaktan kumandalı merkezi kilit sistemi, yükseklik ve derinlik ayarlı direksiyon, hidrolik direksiyon gibi sistemler Fiat 2016 Doblo modelinde de kullanılmış. Güvenlik özelliklerinden yine klasikleşmiş hale gelen ABS, EBD, ESP, ASR ve Hillholder Doblo’nun tasarımına eklenmiş. Arka tamponda yer alan sesli park yardım sistemi de tasarıma yine güvenliğiniz için eklenmiş bir şekilde bulunmakta.

İç Donanım ve Tasarımı

Fiat 2016 Doblo İç tasarımı

Fiat 2016 Doblo modelinin iç tasarımı oluşturulurken kullanmaya elverişli olması dikkate alınmış. Araç tasarlanırken eski modelinden bir hayli değişmiş. Öncelikle direksiyon simidi yenilenip güncellenmiş durumda. Fiat 2016 Doblo modelinde bulunan kokpit ise düz bir formdan iki kademeli forma ulaşmış. Tasarımın orta konsolunun en üstünde bulunan dokunmatik ekran yine Fiat markasının klasik olarak nitelendirebileceğimiz özelliklerinden. Bu ekranın tasarımı özellikle küçük bir şekilde ele alınmış. Böylece ekranın kullanışlılığı ön plana çıkarılmış. Havalandırma kapakları ise bu dokunmatik ekranın iki yanında bulunmakta. Kilitli torpido gözü, manuel ve otomatik klima seçenekleri de tasarıma eklenmiş. Ekranın alt tarafına ise klima kumandaları yerleştirilmiş. Ticari araç özelliklerinden birisi olan vites topuzunun orta konsola bitişik şekilde yer alması ise yine Fiat 2016 Doblo modelinde görülen bir özellik olmuş.

Tasarımda aracın ön taraftaki koltuklarında fazla yer olmasına özen gösterilmiş. Arka taraf bir miktar dar olsa da yatay açılan kapılar bu darlığı önemsiz kılıyor ve iniş-binişleri kolaylaştırıyor. 7 koltuk seçeneği ve 3. sıra kelebek cam yedi koltuk paketinin içinde yer almakta. Aracın tasarımında kullanılmış olan yükseklik ve bel ayarlı sürücü koltuğu ve kol dayanağı sistemi ile hız sabitleme sistemi tamamen sizin güvenliğiniz ve konforunuz için tasarlanmıştır. Dış sıcaklık sensörü ile yüksek tavan araçta standart olarak bulunmaktadır. Aracın bagaj özelliklerine baktığımızda ise 790 litrelik bir bagaj hacmi olduğunu görüyoruz. Koltuklar yatırıldığında ise bu bagaj hacmi 3200 litreye kadar yükseliyor. Bu sayede taşınması gereken eşyalarınızı çok rahatlıkla Fiat 2016 Doblo ile taşıyabilirsiniz. Bunun yanı sıra bagaj kısmında 12V priz de bulunmaktadır. Türkçe şekilde oluşturulmuş yol bilgisayarı da yine standart olarak sunulan özellikler arasındadır. Yine follow-me-home refakatçi aydınlatma sistemi (eve kadar takip) ve Fiat CODE sistemi de standart olarak tasarımda yer alır. Arka koltukta üç adet alçaltılabilir baş dayanağı bulunmaktadır. Ön koltuklarda kaza durumunda boynu koruyan aktif kafalık sistem de tamamen güvenliğiniz için yer almaktadır.

Teknik Özellikleri

  • Fiat 2016 Doblo modelinin teknik özelliklerinden motor kısmına baktığımızda; Silindir adedi ve yerleşimi 4, Tek sıra, önde enlemesine şeklindedir. Silindir hacmi (cc) 1598, Emisyon Seviyesi EURO 5+, Sıkıştırma oranı 16,5: 1, Maksimum güç (hp/dd) 90 – 4000, Maksimum tork Nm – d/d 200 – 1500, yakıt euro dizel, ateşleme sıkışmalı, Çap x Strok (mm) 79.5 x 80.5 şeklindedir.
  • Güç aktarımı özellikleri ise şu şekilde: Çekiş Sistemi Önden, Vites Kutusu ise Otomatik; 5+Geridir. Aracın fren özelliklerine baktığımızda ise; Ön: (mm) D 284, Arka: (mm) T 254, Servofren 10″ şeklinde yer almaktadır. Fiat 2016
  • Doblo modelinini süspansiyon özelliklerine baktığımızda ise; Ön tarafta bağımsız MacPherson, arka tarafta ise Bi-link tam bağımsız, helezon yay ve denge çubuğu yer almaktadır.
  • Aracın boyut özellikleri ise şu şekilde: Aks mesafesi (mm) 2755, Uzunluk (mm) 4406, Genişlik (mm) 1832, Yükseklik (mm) (yüksüz) 1844, Bagaj kapasitesi -koltuklar dik şekildeyken- (litre) 790, Bagaj kapasitesi-koltuklar katlandığında (litre) 3200 şeklindedir.
  • Fiat 2016 Doblo modelinin ağırlık özelliklerine baktığımızda ise; Boş ağırlık (kg) 1430, Azami yüklü ağırlık (kg) 2130, İstiap haddi (kg) 4 yolcu + 363 kg, Maximum römork kapasitesi (frenli / frensiz) (kg) 1300 / 500 şeklindedir.
  • Aracın performans özelliklerine baktığımızda ise; Azami hız (km/saat) 158, Hızlanma (s) 0-100 km 15,4 şeklindedir. Son olarak aracın yakıt tüketim özelliklerine baktığımızda;
  • Yakıt Tüketimi (Şehirler arası Şehir içi / Karışık) (lt/100 km) Start & Stop ile 4,7/6,1/5,2, CO2 salınımı (g/km) 133 şeklindedir.

Sürüş Dinamikleri

Fiat 2016 Doblo

Fiat 2016 Doblo modelinde tasarım olarak 1.3 litre doksan beygir, 1.6 beygir 90 ve 105 beygirlik dizel motorlar kullanılmaktadır. Motorların tork değerleri bir hayli yüksek durumda. Motorun gücü kullanılan şanzımanla beraber çok rahatlıkla tekerleklere iletilmekte. Motorun ekonomikliği özellikle uygun yol zeminlerinde ve sakin kullanım koşullarında öne çıkıyor. Aracın yol tutuşu sınıf standartlarının üzerinde. Her ne kadar ticari araç olarak geçse de aslında motorun gücüne bağlı olarak sınıfının üstüne çıkıyor ve en az bir binek araç kadar rahatlıkla yol alıyor.

Bağımsız arka süspansiyon kullanıldığından yol üzerinde ilerlerken kaymalar meydana gelmez. Araçta geniş ve makro yapısıyla bile hız yapıldığında aracın her yerini ve her köşesini kontrol edebilirsiniz. Arkadaki camın düz iner vaziyette bulunması ve ön tamponun fazla bir çıkıntısının olmaması gibi özellikleri sayesinde araçta güvenliğiniz tamamen sağlanmış durumda. Aracın çekişi inanılmaz durumda tasarımda yerini almış bulunmakta. Arka süspansiyonun tıpkı binek araçlar gibi bağımsız olarak tasarlanması sayesinde araçta hız yapmaktan çekinmenize gerek kalmıyor. Motorun çekiş gücüne oranla yakıt tüketimi bir hayli iyi durumda. Bu sayede gitmek istediğiniz yerlere hem rahat ve güvenli hem de ekonomik bir şekilde gidebilme imkanı sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra aracın tasarımında bulunan torklar ve altı ileri şanzıman sayesinde araçtaki yük arttığı zaman bile bu yakıt tüketimi çok ciddi artışlar göstermeyecektir.

Fiat 2016 Doblo Fiyat Listesi İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.