Kampanya Bulucu

Fiat Doblo 1.6 Multijet Premio Plus

Fiat Doblo, üretildiği günden beri her dönem ticari araçlar kategorisinde ön plana çıkmayı başarabilen bir araç olmuştu. Gerek kullanışlı oluşu gerekse de uygun fiyatları ile fazlasıyla tercih edilen Doblo 4. nesil tasarımı ile karşınızda!

Tasarım Özellikleri

Araç, yenilenen dizaynı ile bizleri daha tok bir görünüm ile karşılıyor. Karartılmış jantları gizemli bir hava katarken aracın ön bölümünde bulunan ızgaraların ikiye bölünmesi de tasarımda dinamik çizgilerin varlığını kanıtlıyor. Doblo’nun farları ise önceki tasarımlara göre daha geriye alınarak araca estetik bir hava katıyor. Ayrıca aracın aynaları da otomatik çalışma özelliğine sahip.

Fiat Doblo; 4406 mm uzunluğa, 1832 mm genişliğe ve 1845 mm yüksekliğe sahip. Ayrıca aracın aks mesafesi de 2755 mm ölçülerinde. Aracın boyutlarına baktığımızda önceki modellerden çok da farklı olmadığını yalnızca 160 mm daha uzun olduğunu görebiliyoruz.

İç Mekân ve Donanım

Fiat Doblo’nun iç mekânı oldukça ferah olacak şekilde dizay edilmiş. Öyle ki hem sürücünün hem de misafirlerin araç içerisinde rahat hareket edebilmesi için yeterli ölçüde alan mevcut. Fakat ne yazık ki eşya gözü Doblo’da sınırlı tutulmuş. Öte yandan iç mekânın tasarımında önceki tasarımlara nazaran çok fazla değişiklik göremiyoruz. Yalnızca büyük değişiklik direksiyonda gözümüze çarpıyor. Bunun yanında gösterge paneli ve müzik sistemi biraz değişikliğe uğramış. Özellikle müzik sisteminin dokunmatikleştirilmesi ve daha güçlü hale getirilmesi aracın fonksiyonelliğini artırmış. Fiat Doblo’da otomatik klima yer alıyor fakat çift bölme özelliği ne yazık ki bulunmuyor.

Doblo, 790 litre bagaj hacmine sahip. Ayrıca koltuklar yatırıldığında bu bagaj alanı 3200 litrelik bir alana kavuşuyor.

Motor Performansı ve Yakıt Tüketimi

105 HP güç ve 290 Nm tork değerine sunan Fiat Doblo’nun motoru 1589 cc dizel üniteye sahip. Bu değerlerin, bu tip bir araçtan beklenir düzeyde ölçülere sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Fiat Doblo’nun maksimum hız değeri 164 km/s iken; 100 km/s hıza ulaşması 13,4 saniye sürüyor. Aracın ortalama yakıt tüketimi ise 5,2 litre. Performanslı kullanımlarda ise bu değer ortalama 7,5 litreye ulaşıyor.

Yol Tutuşu ve Güvenlik

Fiat Doblo 1.6 Multijet Premio Plus

Fiat Doblo’da kullanılan süspansiyonlar orta sertlikte tutulmuş. Bu da sürüş konforunu artıran özelliklerden. Öte yandan süspansiyonların sert olmayışı da araç hakimiyetini ne yazık ki azaltıyor. Fakat aracın performansı zorlanmadığı sürece süspansiyon konusunda herhangi bir zorluk yaşamak pek mümkün değil. Ayrıca araçta bulunan ESP sistemi de güvenliği maksimum seviyeye çıkartıyor.

Aracın dış ses yalıtımını tatmini edici bulmadığımızı söylemeliyim. Fakat motor yalıtımı ise dış yalıtıma nazaran fazlasıyla başarılı.

Fiat Doblo’nun çıkan son modeli henüz herhangi bir çarpışma testine girmiş bulunmuyor. Fakat 2004 model Fiat Doblo’nun bu testlerden 3 yıldız alarak ayrıldığını belirtelim.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.