Kampanya Bulucu

FİAT 500X FİYAT LİSTESİ VE ARAÇ İNCELEMESİ

Fiat 2016 500X İncelemesi

Dış Donanım ve Tasarımı

Fiat markası ailesinin yepyeni tasarımlarından olan Fiat 2016 500X incelemesini sizlerle buluşturuyoruz. Fiat 2016 500X aslında dış tasarım olarak Fiat 2016 500 modeline çok benzemektedir. Tam bir şirinlik abidesi olarak nitelendirebileceğimiz Fiat 2016 500X modelinde, Fiat 2016 500’den farklı olarak yerden yükselmiş bir şekilde bulunmakta. Bunun yanı sıra aracın tasarımında bulunan çamurluklar ve tampon biraz şişirilmiş durumda. Aracın tasarımında mat krom kapı kolları, gövde renginde özel arazi tamponları bulunmaktadır. Özel arazi tamponları sayesinde aracınız bozuk yol koşul ve zeminlerinde bile çok fazla hasar almaz. Yine diğer 500 modellerinde de bulunan ve sürücülerin istediği özelliklerden olan Skydome yani elektrikli açılabilir cam tavan Fiat markasının 500X modelinde de bulunmaktadır. Aracın tasarımında bulunan ve elektrikli park freni sayesinde standart olarak bulunan el freninden boşalan ön koltukların arasına eşyalarınız için daha verimli yerler açılmış olur. Yine tasarımda bulunan hız sabitleme ve sınırlama sistemiyle istediğiniz hızda ilerleyebilir; böylece güvenliğinizi sağlamış olursunuz. Bulunan çift bölgeli otomatik klima ile beraber aracınızda da hava koşullarına tam bir uyum sağlayabilirsiniz. Bu özelliklerin yanı sıra kalorifer sistemi için elektrikli ek ısıtıcı da bulunmaktadır.

Aracın tasarım özellikleri sadece bunlarla sınırlı değildir. Bunların yanında elektrikli, ısıtmalı yan aynalar ve hıza duyarlı elektromekanik direksiyon sistemi ile de yine güvenliğiniz ön planda olacaktır. Aracın tasarımının ön bölümünde ve alt kısmında sis farları bulunmakta. Hemen üstünde ise gündüz farları yerleştirilmiş. Gündüz farları daha yuvarlak ve dairesel bir biçimde yer almakta. Fiat 2016 500X modelinde belirgin ve radikal bir radyatör ızgarası bulunmamakta. Araca yandan baktığımızda uzunluk ve yüksekliğini hissedebiliyoruz. Standart olarak sunulan direksiyon yükseklik ve derinlik ayarı, yol bilgisayarı, elektrikli ön ve arka camlar, eve kadar takip sistemli farlar yine Fiat 2016 500X modelinde de bulunmaktadır. Aracın güvenlik özelliklerine baktığımızda bir hayli göz doldurduğunu görebiliyoruz. Araçta ABS yani kilitlenme karşıtı frenleme sistemi, EBD (Elektronik güven güç dağılımı), BAS (Panik fren destek sistemi), ESP (Elektronik stabilite kontrolü), TCS (Çekiş kontrol sistemi), MSR (Motor freni tork düzenleme sistemi), ERM (Devrilme önleme sistemi), DST (Dinamik geri bildirimli direksiyon sistemi) gibi çok kullanışlı ve güvenliğinize önem veren sistemler bulunmaktadır. Bu özelliklerin yanı sıra Hillholder denilen yokuş kalkış destek sistemi debriyaj kavrama noktasına gelene kadar aracın fren yapmasını sağlar. Bu özellik sayesinde yokuşta kalkış kolaylaşır ve aracın kayması engellenir. Yine Fiat ailesi tarafından standart olarak sunulan FPS yani yangın önleme sistemi Fiat 2016 500X’de de bulunmaktadır. Bu özelliklerin yanı sıra adaptif hız sabitleme sistemi, çarpışma önleme sistemi, kör nokta uyarı sistemi, şerit takip sistemi, geri görüş kamerası ile uzun far asistanı güvenlik paketinin içindeki özelliklerdendir. 

İç Donanım ve Tasarımı

Fiat 500X iç tasarım

Fiat 2016 500X modelinin iç dizaynı ve tasarımı da en az dış tasarımı kadar dikkat çekici. Aracın iç tasarımı oluşturulurken canlı ve dinamik olmasına özen gösterilmiş. Aracın iç tasarımında orta konsolda Uconnect adında bir ekran kullanılmış. Yine Fiat ailesinin klasiklerinden olan ve sevilen özelliklerden olan havalandırma ızgaraları Fiat 2016 500X modelinde de bulunmakta. Aracın iç tasarımında bulunan ve isteğe bağlı olarak sunulan deri koltuklar ise aracın kalitesini yükseltmiş durumda. Fiat 2016 500X modelinin iç tasarımında yer almış olan torpido paneli hem cross plus donanımla hem de mat bir şekilde sunulmuş bulunmakta. Aracın ön tasarımına genel hatlarıyla baktığımızda geniş, yaygın, makro ve konforlu. Aracın arka tasarımında bulunan diz mesafesi ise arka tarafta bulunan yolculara rahat bir diz mesafesi sağlamaktadır. Fiat 2016 500X modelinin bagaj hacim özelliklerine baktığımızda ise; bagaj hacminde yedek lastik bulunmakta. Bunun yanı sıra lastiksiz 350 litre bagaj hacmi tasarıma eklenmiş. Bu özellikler haricinde aracın iç tasarımında güvenliğinizin verimliliğini arttırmak adına sürücü ve yolcu ön hava yastıkları, yan hava yastıkları, perde hava yastıkları, ISOFIX bağlantılı çocuk koltuğu bulunmaktadır. Yine güvenliği arttırmak için tasarlanmış ve konumlandırılmış ön ve arka yolcular için emniyet kemer ikaz sistemi bulunmaktadır. Bunun yanı sıra asimetrik olarak katlanabilen arka koltuklar sayesinde aracınızda ihtiyacınız olduğu kadar yeri sağlayabilirsiniz. Fiat 2016 500X modelinin iç tasarımında bulunan ön yolcu koltuğu da katlanabilmektedir. Fonksiyonel ve kullanışlı deri direksiyon, ön emniyet kemerleri yükseklik ayarı, yükseklik ayarlı sürücü koltuğu ile yükseklik ayarlı ön yolcu koltuğu da aracın tasarımında yer almaktadır.

Aracın tasarım özellikleri bunlarla sınırlı kalmaz. Bunun yanında Fiat Mood Selector isimli sürüş modunu seçebileceğiniz bir özellik bulunmaktadır. Bu özellik sayesinde sürüşleriniz artık daha hassas ve güvenli olacaktır. Aracın ön kolçağının eşya gözlü olması sayesinde yer konusunda herhangi bir sorun yaşamazsınız. Sürücü koltuğu elektrikli bel destek ayarı ile hizmetinize sunulmuş durumdadır. Bunun yanı sıra Fiat 2016 500X modelinde anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemi de bulunmaktadır. Otomatik kararan iç dikiz aynası ve elektrikli katlanabilir yan aynalar da tasarıma uyumlu bir şekilde entegre edilmiştir. Bu özelliklerin yanı sıra isteğe bağlı olarak sunulan sentetik deri/kumaş iç döşeme, aracın kalitesini yükseltmiş durumdadır. Fiat 2016 500X modelinin ses sitemi özellikleri de en az iç ve dış dizaynı kadar mükemmel bir şekilde oluşturulmuştur. VP2 radyo ve mp3 çalar özellikli ve 5” dokunmatik ekran, bluetooth bağlantısı ve sesli komut sistemi ile birlikte bulunan USB & Aux-in soketleri ve altı adet hoparlör sayesinde artık istediğiniz müzikleri çok daha çeşitli ve kaliteli bir şekilde dinleyebilirsiniz. Bu özelliklerin yanında Türkçe haritaya uyum sağlayarak ayarlanmış bir navigasyon sistemi de bulunmaktadır.

Teknik Özellikleri

Fiat 2016 500X modelinin teknik özelliklerine baktığımızda ise yine en az iç ve dış dizayn kadar etkileyici olduğunu görebiliyoruz.

  • Motor özellikleri; Yakıt tipi Dizel(EN590) ve Kurşunsuz benzin (95 oktan), Silindir sayısı 4, Valf sayısı 16, Ekzantrik tipi DOHC, Çap x strok 79,5×80,5, Silindir hacmi(cc) 1598, Sıkıştırma oranı 16,5:1, Maksimum güç (bg (kW) / dd) 120(88) 3.750, Maksimum tork (Nm / dd) 320/1.750, Emisyon seviyesi ise Euro 6 şeklindedir.
  • Aracın direksiyon sistemine baktığımızda ise; Direksiyon tipi Elektrikli Dualdrive ve Dönüş çapı 11,05 m şeklindedir.
  • Fren özellikleri ise şu şekildedir: Ön (çap / tip) 281 mm / hava kanallı disk, Arka (çap / tip) 278 mm / disk.
  • Fiat 2016 500X modelinin süspansiyon sistemine baktığımızda ise; Önde MacPherson tipi, tam bağımsız, teleskopik amortisörlü, arkada ise MacPherson tipi, tam bağımsız, teleskopik amortisörlü bulunmaktadır.
  • Aracın performans özelliklerine baktığımızda; Azami hız (km/s) 186, 0-100 km/s hızlanma (sn) 10.5 şeklindedir.
  • Son olarak yakıt tüketimi ve emisyona bakarsak; Şehir içi tüketim (L/100 km) 4,7, Şehir dışı tüketim (L/100 km) 3,8, Ortalama tüketim (L/100 km) 4,1, Karma CO2 emisyon değeri (g/km) 109 şeklindedir.

Sürüş Dinamikleri

Fiat 500X sürüş dinamikleri

Fiat 2016 500X modelinde yüksek yapıyı dengelemek adına sert şekilli bir süspansiyon kullanılmış. Sadece düz zeminlerde değil bozuk ve engebeli yol koşullarında da maksimum verimlilik sağlayan Fiat 2016 500X’de sarsıntı yaşanmıyor. Direksiyonun elekro hidrolik olması yumuşak bir yapı kazanmasını sağlamış. Bu sayede şehir içindeki trafik sizin için artık dert olmaktan çıkıyor. Fiat 2016 500X modelinde bulunan Cross Plus özelliği sayesinde güç aktarıldığı ön tekerlekler arasında dengeli bir şekilde dağıtılıyor. Bu özelliklerin yanı sıra aracın orta konsolunda bulunan Fiat Mood Selector sistemi ile aracın gaz ve direksiyon olanaklarını ayarlayabilir; daha güvenli, keyifli ve verimli yolculuklar yapabilirsiniz.

Siz de bu benzersiz aracın detaylı fiyat listesine ulaşmak için TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.