Kampanya Bulucu

FİAT 500L FİYAT LİSTESİ VE ARAÇ İNCELEMESİ

Fiat 500L İncelemesi

Dış Donanım ve Tasarımı

Araç piyasasının önde gelen ve artık kendi kalitesini kabul ettirmiş ve ülke çapında da tanınmış firmalardan olan Fiat markası, mpv sınıfı bazında tasarlanan yeni aracı Fiat 2016 500L modelini sunmuş bulunmakta. Aslında baktığımızda tasarlanan otomobilin sınıfı mini mpv olarak geçmekte. Fakat piyasa içinde Fiat 2016 500L tam olarak mpv sınıfının bir elemanı olarak görülmekte. Tasarım olarak Fiat 2016 500L aslında Fiat 500’ün bir uzantısı şeklinde. Fiat markasının kendine has özelliklerini koruyarak tasarladığı Fiat 2016 500L 414 cm uzunluğu, 178 cm genişliği ve 166 cm yüksekliğiyle öne çıkmakta. Bu özellikleriyle kullanışlı ve yolculuk yapmaya elverişli bir araç olarak gündemde. Her ne kadar yüksek ve spor bir araba olursa olsun şehir ve otoyol trafikleriyle baş edecek kadar kabiliyete sahip durumda.

Fiat 2016 500L genel hat itibariyle baktığımızda yuvarlak biçim özelliklerine sahip. Tasarım her yerde ve her araçta görebileceğimiz bir tasarım olmadığından dikkat çekici. Aracın tasarımında bulunan opsiyonel olarak sunulan çift renk tercihi isteyenler için göz önünde bulundurulmuş. Aracın tasarımında tam dokuz adet birbirinden farklı dış renk tercihi sunulmakta. Fiat markası sadece bununla da kalmayıp üç farklı tavan tercihi sunmakta. Fiat 2016 500L tasarlanırken dikkat edilen unsurlardan birisi panoramik cam tavan olmuş durumda. Aracın tüm çevresini saran makro ve yaygın camları ayrıca cam tavan bazında bir hayli büyük olan 1.5 m2’lik tavan sayesinde, gezme tutkunları için ideal bir araç. Bu özellikleri sayesinde Fiat 2016 500L ile gideceğiniz yerlerde her şeyi görebilirsiniz. Adeta güneş ve havanın içinize işlemesi için tasarlanmış Fiat 2016 500L’nin tavanı iki farklı şekilde sunuluyor. İlk olarak panoramik cam tavan ve ikinci olarak ise elektrikli şekilde olan ve kolay açılabilir Skydome. Tüm bunlara ek olarak firma aksesuar tercihlerini ya da opsiyonel olarak bulunan ve aracı şahsi ve bireysel kılan ayrıntıları da sizler için sunuyor.

Fiat 500L tasarımında bulunan biçim, şekil, tutku ve özgürlük hissi firma tarafından özellikle verilmek istenmiş. Fiat 2016 500L’nin Fiat 500 modelinden tasarım açısından tamamen ayrıldığını söylemek zor. Dış tasarım olarak farklılaşmış durumda ama radikal değişikliklere gidilmemiş. Örneğin, Fiat 2016 500L’nin ön yüzünde bulunan ve oval formda oluşturulmuş gündüz farları ve asıl far takımı ayrı bir biçimde yerleştirilmiş. Tasarım açısından eskiye dönük olarak hava girişi küçük ve dar tutulmuş. Hava girişinin ortasında Fiat markasının amblemi bulunmakta. Bu ambleme çift kanatlı bir krom kaplama eşlik etmiş durumda. Yine klasikleşmiş olan özelliklerden bir tanesine yani alt hava girişine baktığımızda mat siyah bir plastik kaplama söz konusunun olduğunu görüyoruz.

İç Donanım ve Tasarımı

Fiat 500L iç tasarım

Fiat 2016 500L’nin iç donanım ve tasarımına baktığımızda yine 500L modelinden bazı yerlerde farklılaştığını çok rahatlıkla görebiliyoruz. Aracın tasarımında bulunan A sütunu görüş açısını daha da arttırmak için iki parçadan oluşmuş durumda. Bu durumu bilinçli şekilde tasarlayan Fiat aslında iç hacmi bu sayede büyütmeyi amaçlamış. Fiat 2016 500L’de kendinizi tamamen bağımsız hissedeceksiniz. İç hacminin genişliği sayesinde aracınızın içinden çıkmak istemeyeceksiniz. Fiat 2016 500L’nin iç tasarımının makro, yaygın ve geniş olması gözlerden kaçacak gibi değil. Buna ek olarak mükemmel bir fonksiyonellik, elverişlilik rahatlıkla entegre edilmiş durumda. Camların panoramik olması iç dizaynda da bize yarar sağlayacak. Bu camlar sayesinde kusursuz bir görüş açısı elde edebilirsiniz. Yine tüm kumanda ve araç kontrollerinin uygun yerlere yerleştirilmesiyle özel olarak ilgilenen Fiat markası ergonomik açıdan kendini geliştirmiş durumda. Fiat 2016 500L’nin iç hacmi beş adet yolcuyu alabilecek düzeydedir. Bu sayede sevdiklerinizden ayrı kalmadan istediğiniz yere rahatlıkla ve eğlenceli bir biçimde seyahat edebilirsiniz. Ayrıca bunun yanı sıra aracın bagaj tasarımında bulunan 412 litrelik bagaj kısmında tüm ailenin valizlerine yer vardır. Bagaj bölümünde sunulan bir diğer işe yarar özellik ise valizlerinizi üç değişik şekilde ayarlayabilmenizdir. Bu sayede eşyalarınızın büyüklük, kalınlık vb. durumlarına bakarak onları zarar görmeden yerleştirebilirsiniz.

Bu özellikler dışında yine iç tasarımda bulunan Bluetooth, USB ve AUX IN çıkışlı müzik sistemi sayesinde seyahat ederken istediğiniz her türlü müziği dinleyebilirsiniz. Fiat 2016 500L’nin 5″ dokunmatik ekranlı olarak bulunan müzik sistemi sayesinde telefon görüşmelerinizi ses tanıma sistemi ve direksiyondaki kumanda tuşları aracılığıyla rahatlıkla yapabilirsiniz. Fiat 2016 500L’nin tüm bu özelliklerinin yanı sıra şehir içinde, trafikteki gidiş geliş yeteneklerinin artmasını sağlayan çok önemli bir elemanı daha bulunmaktadır. Ön ve arka tampon saçaklarındaki kısalık bu görev için bulunmakta. Yine klasik Fiat özelliklerinden birisi olan ve Fiat 500’de de bulunan krom kaplama kapı kolları Fiat 2016 500L’de de kendini göstermektedir. Her araçta bulamayacağınız özelliklerden olan çok fonksiyonlu ve kullanışlı deri direksiyon simidi Fiat 2016 500L’de bulunmaktadır. Aynı zamanda start-stop özelliği, çift bölgeli şekilde tasarlanmış otomatik klima, yükseltilmiş süspansiyon özellikleri de tasarımda bulunur. Yine klasik Fiat markası özelliklerinden olan sistemler de tasarımda vardır: ESP, ASR, MSR, ERM, DST, FPS gibi destek özelliklerin üzerine çok düşülmüştür.

Teknik Özellikleri

Fiat 2016 500L’nin teknik özellikler kısımlarına baktığımızda ise; tıpkı aracın iç tasarımında ve dış tasarımında olduğu gibi kendine has, özgün ve kaliteli özellikler barındırdığını görebiliyoruz.

  • Motor özellikleri; Silindir / Valf Sayısı 4/16, Çap x Strok 72 x 84, Silindir Hacmi (cc) 1368, Sıkıştırma Oranı 11:1, Maksimum Güç (bg(kW)/dd) 95(70) / 6000, Maksimum Tork (Nm/dd) 127 / 4500, Yakıt Besleme Dizel, Multijet 2 ortak yollu direkt enjeksiyon, turbo, Emisyon Seviyesi Euro 6 şeklindedir.
  • Aracın direksiyon sistemi özelliklerine baktığımızda ise; Direksiyon Sistemi elektrikli, Dönüş Çapı (m) 10.7 şeklindedir.
  • Araç tasarımının fren özelliklerine bakarsak; Ön (Çap / Tip) 284 mm / Kendinden soğutmalı disk, Arka (Çap/Tip) 251 mm / Kampana, Arka (Çap/Tip) 251 mm / Disk şeklindedir. Fiat 2016 500L’nin süspansiyon sistemi ise; ön MacPherson tipi bağımsız tekerlekler, arka Tork çubuğu ile bağlantılı tekerleklerden oluşur.
  • Boyut özelliklerine baktığımızda ise; Dingil Mesafesi (mm) 2612, Ön / Arka İz Genişliği (mm) 1522/1519, Uzunluk / Genişlik/Yükseklik* (mm) 4147 / 1784 / 1665, Bagaj Kapasitesi(L) 412/1480 şeklinde olduğunu görüyoruz.
  • Aracın performans özelliklerine baktığımızda; Azami Hız (km/s) 178, 0-100 km/s Hızlanma (sn) 12.8’dir.
  • Aracın yakıt tüketimi ve emisyonu ise şu şekilde: Şehir içi/Şehir dışı/Ort. Tüketim (L/100km) 8.1/5.0/6.1, Karma CO2 Emisyon Değeri (g/km) 143 şeklindedir.

Sürüş Dinamikleri

Fiat 500L sürüş dinamikleri

Fiat 2016 500L’nin sürüş dinamiklerine ve yol tutuşlarına baktığımızda en az aracın tasarımı kadar yine kendine has özellikleri olduğunu görebiliyoruz. İlk olarak araç özelliği 1.3 olduğundan düşük performans sergileneceği önyargısı oluşabilir. Fakat hem düz ve kuru-ıslak zeminde, hem de rampalı ve virajlı yollarda performansından kesinlikle ödün vermez. Aracı kullanırken yeterli düzeyde devir verildiğinde motordan alınan performans had safhaya çıkar. Yalnızca düz ve rampalı yollarda değil, aynı zamanda bozuk sayılabilecek taşlı ve topraklı yollarda da iyi bir süspansiyon dinamiği olduğundan yine çok iyi bir performans sağlar, araca gelen darbeleri etkisiz hale getirmeyi başarır. Aracın tüm bu tasarım özelliklerine ek olarak; araçta bulunan ESP yani denge programı aracılığıyla otomobilin sürüş dinamiklerinin geçici olarak kaybolduğu zamanlarda sürücünün araç hakimiyetini kaybetmemek adına ESP denge programı otomatik olarak hemen devreye girmektedir.

Siz de bu mükemmel ve kusursuz araca sahip olmak ve ayrıntılı fiyat listesine sahip olmak için TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.