Fatura Üzerine Telefon Almak | Kampanya Bulucu

Fatura Üzerine Telefon Almak

Fatura Üzerine Telefon Almak

Fatura Üzerine Telefon Almak: Günümüzde Turkcell, Vodafone, Avea-Türk Telekom gibi mobil GSM şirketleri, çeşitli cihaz kampanyaları yaparak faturalı müşterilerine taksitli bir şekilde cep telefonu, tablet vb. cihazlar satmaktadır. Bu yöntemle mobil şirket müşterileri aydan aya ödeme yaparak cep telefonu sahibi olurlar.

Fatura üzerine cep telefonu alabilmek için şirketlerin çeşitli koşulları vardır. Bu koşullar satın alınacak cihaza ve yapılan kampanyaya göre değişiklik göstermektedir. Fakat genel olarak mobil GSM şirketleri fatura üzerinden telefon almak isteyen kişilere 2 farklı yöntem sunar: Bunlardan 1.si, faturalı hatta sahip olup bu hat üzerinden cep telefonu alınması; diğeri ise, findeks puanı vasıtası ile kredi yöntemiyle faturanın oluşturulması ve cep telefonunun alınmasıdır.


Fatura üzerine telefon almadan önce şu konu başlığımızı okumanız faydanıza olacaktır: “Tarifeye Ek Cep Telefonu Almak Avantajlı mı”

Fatura Üzerinden Nasıl Cep Telefonu Satın Alınır?

Fatura üzerinden cep telefonu satın alabilmek için öncelikle satın almak isteyen kişinin bir süredir faturalı hattı kullanıyor olması gereklidir. Bu süre şirketten şirkete göre değişiklik gösterse de ortalama 6 aydır. Bu 6 aylık süre zarfında faturalı hat kullanan ve aylık fatura ödemelerini geciktirmeyen kişiler faturaları üzerinden cep telefonu satın alabilirler. Bunun için tüm GSM operatörlerinin farklı cep telefonu modelleri için oluşturmuş oldukları kampanyaları vardır. Bu kampanyalar sürekli güncellenir.

Yapılan kampanyada bir fiyat paketi oluşturulur. Bu pakette faturanın özellikleri, faturaya ek cihaz ödemesi ve vade sayısı belirlenir. Oluşturulan her paketin kendi içinde ayrı özellikleri vardır. Örneğin, aylık 20 TL ödemesi olan bir pakete ek 25 TL cihaz fiyatı eklenir ve 24 aylık taahhüt yapılır ve cihaz müşteriye teslim edilir. Bundan sonra taahhüt süresi boyunca cihazı alan kişi ödemelerini gerçekleştirir. Bu ödemelerin düzenli olması oldukça önemlidir.

Şu konu başlığımızı mutlaka okumalısınız. Fatura üzerine Cep telefonu almaktan daha avantajlıdır: “Kredi Kartsız Taksitli Telefon Nasıl ve Nereden Alınır”

Findeks Puanı ile Cep Telefonu Nasıl Satın Alınır?

Faturalı bir hat kullanmayan veya fatura süresi cep telefonu almak için yeterli olmayan kişiler de yeni bir fatura çıkartarak cep telefonu satın alabilirler. Fakat bunun olabilmesi için kişi adına bir bankadan kredi açılır. Bu kredinin açılabilmesi için ise de kişinin findeks puanının yeterli olması gerekir.

Öncelikle faturalı hattı olmayıp da fatura üzerinden taksitle cep telefonu almak isteyen kişiler findeks puanını kontrol ettirmelidir. Bu kontrol işlemi herhangi bir GSM operatöründen ücretsiz olarak yapılabilir.

Satın alınacak her cihaz için talep edilen findeks puanı ayrıdır. Bu yüzden şubede satın alınmak istenilen cihaza özel findeks sorgulaması yaptırılmalıdır. Findeks sorgulaması sonucu kişinin puanı ilgili cep telefonunu satın almaya yetiyorsa kişinin onayı ile kişi adına fatura oluşturulur ve kişiye faturalı bir hat açılır. Bundan sonra kişi mevcut paketlerden istediğini seçerek cihaz kampanyasını kullanmaya başlayabilir.

Aylık Fatura Ödemesi Ödenmezse Ne Olur?

Fatura üzerinden satın alınan cihazlar için her ay bir fatura çıkar ve bunun belirli bir ödeme süresi vardır bu süre içerisinde çıkan faturaların her ay düzenli ödenmesi gerekir. Ödenmeyen faturalar için gecikme faizi uygulanır ve kişinin fatura içeriğinde bulunan hakları kısıtlanır. Eğer kişi 3 ay boyunca çıkan 3 faturayı da üst üste ödemezse kişinin hattı çift yönlü olarak kısıtlanır. Bu durumda kişi arama yapamaz, SMS atamaz ve internet paketini kullanamaz. Ayrıca karşı yönden gelen aramalara da telefonu kapatılır. 3 fatura sonunda 4. Faturanın da çıkma tarihinin gelmesi ile kişi ile GSM operatörü arasında imzalanan anlaşma fes olur. Anlaşmanın iptal olmasıyla cihazın indirim bedelleri iptal edilir ve cihazın tüm satış bedelinin kişi tarafından peşin olarak ödenmesi gerekir.  Bu ödeme yapılmaz ise kişi hakkında yasal süreç başlatılır.

Yapılan Taahhüt İptal Edilebilir mi?

Fatura üzerine cep telefonu alımlarında genel olarak 12 veya 24 aylık taahhüt yapılır. Taahhüt, müşteri için bir bağlılık sözüdür. Bu süre boyunca kişi fatura bedelini her ay olmak sureti ile ödemek zorundadır. Ve yapılan bu taahhütün normal şartlarda iptali söz konusu değildir. Fakat bu taahhütnamenin imzalanması sırasında belgelerde yazılan maddeler taahhütün geçerliliğini ifade eder. Eğer ki söz konusu GSM operatörü kullanıma sunmuş olduğu hizmeti belgelerde yazıldığı gibi gerçekleştirmezse bu durumda taahhüt iptal edilebilir. Fakat bu durum daha çok tüketici hakları vasıtası ile gerçekleşmektedir.

Taahhüt Ödemeleri Toptan Yapılabilir mi?

Taahhüt yolu ile cep telefonu alımlarında taahhüt gereği GSM operatörüne her ay yapılması gereken ödemeler vardır. Bu ödemeleri müşteri istediği takdirde önceden toplu olarak tek seferde gerçekleştirebilir ve taahhütü bitirebilir. Fakat taahhüte belirtilen toplam bedelin tek seferde ödenmesi gerekir. Bunun dışında 3 aylık fatura ödemeleri gibi birkaç faturanın aynı anda önceden yatırılması mümkün değildir.

Taahhüt Ödemeleri Sabit midir?

Taahhüt ile cep telefonu satın alımlarında aylık belirtilen ödeme miktarları genel olarak sabittir. Fakat kişi aylık ödemesini geciktirirse, ödenecek miktara gecikme faiz bedeli eklenir.

Son olarak: Bu saydığımız koşullarda taksitle telefon almak istemiyorsanız senetle telefon almayı düşünebilirsiniz: “Senetle Telefon Alma”


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ