Kampanya Bulucu

Faizsiz Kredi Nedir Nasıl Olur

Faizsiz kredi, banka ya da finans şirketlerinden alınan kredileri aynı miktarda faiz işletilmeden ödemek demektir. Ancak hiçbir banka arkadaşına borç para veriyor gibi faizsiz kredi vermez! Tüm bankalar faizsiz kredi adı altında kampanyalar düzenleyebilir. Kredinin adı faizsiz olabilir. Hatta bazı bankalar kredi çekene nakit veriyoruz, çeyrek altın veriyoruz üstelik faizsiz dediler! Ancak tüm bunlar kelime oyunundan ibaret!

Bankaların kurulma amacı paradan para kazanmaktır. Bir kredi faizsiz ise masrafı yüksektir. Komisyon kesiliyordur. Sigortayı bankanın şirketinden yaptırmak zorundasınızdır. Aynı zamanda bu sigortaya yüksek rakamlar ödersiniz. Ya da faizsiz kredi ile size hesap açtırmak ve o hesaptan her ay kesinti yapmak niyetindedirler.

Faizsiz Kredi aldatmacasına düşmemek için ne yapmalısınız?

Faizsiz kredi kulağa hoş geliyor. Ancak aldatılmamak için dikkat etmeniz gereken birtakım hususlar var. Bunlar;

  • Kredinin yıllık maliyet oranını net bir şekilde öğrenin 2015 Ekim ayı için %15’e yakın maliyet oranları çok iyidir % 20 üzeri ise çok kötüdür. YMO düştükçe kredi ucuzlamış demektir.
  • Ödeyeceğiniz masrafları kalem kalem sorun. Krediyi öderken ek ödeme çıkacak mı, kredi kullanırken açılacak olan hesap için aylık hesap işletim ücreti ödeyecek misiniz? Bu soruları sorun; net yanıtlar, yazılı evraklar isteyin.
  • Sigorta ve ödenecek masrafları öğrenin bunları diğer bankalarla karşılaştırın.
  • 000 Lira çekecekseniz elinize ne geçecek, ne kadar ödeyeceksiniz bunu belirleyin tüm kredileri böyle karşılaştırın.

Masum Faizsiz Kredi yok mu?

Bütün faizsiz krediler kötüdür diyemeyiz. Özellikle son dönemlerde kredi kartı satmak amaçlı yapılan “kredi kartı alana 1000 lira faizsiz kredi” gibi kampanyalar yapılıyor. Burada amaç müşteri sadakati sağlamak, kredi kartı satmak! Zaten kredi kartınızı değiştirmeniz banka için çok büyük bir kazanç oluyor. Ancak bu kredilerde de maalesef masraf alınıyor 1000 liradan 40 ila 100 lira arasında masraf çekim esnasında ya da peyder pey alınıyor. Ayda 8 lira alsalar bir yılda 96 lira yapar bu rakam da az bir rakam değildir.

Kısacası Kredi çekecekseniz adının ne olduğuna bakmadan istediğiniz rakama ve vadeye uygun kredileri karşılaştırmalı, ardından kararınızı vermelisiniz. Şu konu başlığımız ilginizi çekebilir: “Kredi Çekerken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekir”

ETİKETLER: , ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.