Kampanya Bulucu

Evde Bakım Maaşı Almak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Yaşlandığı için bakıma muhtaç hale gelenler ya da herhangi bir hastalığa ya da sakatlığa bağlı olarak kendine bakamaz durumda olanlar için evde bakım hizmetlerinin daha kolay sağlanması adına devlet tarafından evde bakım maaşı ödenir. Yaşlı bakım parası olarak da bilinen evde bakım ödenekleri, uygun şartları taşıyan bakıma muhtaç vatandaşlara ya da onların adına yakınlarına verilen bir çeşit sosyal destektir.

Evde Bakım Maaşı Kimlere Verilir?

Devlet tarafından özel bakıma ihtiyaç duyan vatandaşlar için her ay düzenli bir şekilde ödenen evde bakım paraları sosyal destek amaçlı olarak verilen bir çeşit maaştır. Bu bakım paralarının verilmesindeki amaç, maddi durumu yetersiz olduğu için evde bakım hizmetlerinden yararlanamayan vatandaşların maaş sayesinde kişisel ihtiyaçlarını daha kolay bir şekilde karşılamalarıdır. Ayrıca maaş herkese koşulsuz şartsız olarak verilmez, belirli kriterlerin uygun olması beklenir.

Evde Bakım Maaşı Şartları Nelerdir?

Hastalığın derecesi ne olursa olsun kendi kendine bakamayan her vatandaş için evde bakım maaşı ödenmez. Bunun için vatandaşların bazı koşullar dahilinde yaşaması gerekir.

Evde bakım ödeneğinden faydalanabilmek için nüfus kayıtlarında aynı aile içerisinde ikamet ettiği görülen her kişi başına düşen ortalama gelire bakılır. Sosyal Güvenlik Kurumu, engelli evde bakım maaşı hangi durumlarda kesilir konusunun ekonomik gelir ile alakalı alt başlığı için üçte iki şartı getirmiştir. Hane içerisindeki kişi başına düşen gelir asgari ücretin üçte ikisinden fazlaysa o ailede yaşayan yaşlı ya da engelli birey için evde bakım ödemesi yapılmaz. Güncel duruma göre bir örnek hesaplama yapmak gerekirse:

 • İki kişilik bir ailede toplam aylık gelir 1694.34 TL‘den
 • Üç kişilik bir ailede toplam aylık gelir 2541,51 TL‘den fazlaysa bu ailedeki bir kişi için evde bakım ödeneği sağlanmaz.

Gelir dışında aranan bir diğer şart ise hastanın bakıma muhtaç olduğunu ispatlayan bir raporun bulunmasıdır. Her engelli, bakıma muhtaç olarak kabul edilmez. Zira bazı engelliler engellerine rağmen kendilerinin bakımını sağlayacak güçte olabilirler. Bu yüzden günlük işlevlerini yerine getirmekte zorlanan, yani tuvalet ve banyo gibi ihtiyaçlarını tek başına gideremeyen, yeme ve içmede tek başına zorluk çeken kişiler için sağlık kurulu raporu alınması gerekir. Alınacak raporda kişinin en az yüzde 50 oranında engelli olması ya da raporda “ağır özürlüdür” ibaresinin yer alması beklenir.

Evde Bakım Maaşı Başvuru Belgeleri Nelerdir?

Evde bakım parasının alınabilmesi için gerekli başvurular Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından belirlenen merkezlere yapılır. Her ne kadar merkeze gidildiğinde başvuru için gerekli olan belgelerin yer aldığı bir form alınacak olsa da hazırlıklı olmak açısından aşağıdaki belgelerin önceden hazırlanmasında fayda var.

 • Müracaat eden kişinin dilekçesi
 • T.C. kimlik numarasının beyanı (engelli kişi ve ona bakanın kimlik belgesinin fotokopisi)
 • Talep formu
 • Muhtarlıktan alınacak hane halkı kimlik bildirim formu
 • Gelir durumunu gösteren beyan belgesi
 • Engelli kişiye ait 2 tane vesikalık fotoğraf
 • Engelli kişinin eğer varsa eğitim durumunu gösteren bir belge
 • Engelli kişinin annesi ile babası boşandıysa bu duruma ilişkin bir karar belgesi
 • Engelli kişinin bir vasisi bulunuyorsa vasilik ataması hakkında mahkeme kararı
 • Yatılı bakım için özel ya da resmi bir bakım merkezine yerleşecek olan;
  • 18 yaşını bitirmemiş bakıma muhtaç engelli kişi için ilgili mahkeme tarafından verilecek, koruma altına alınacak ya da bir bakım merkezine yerleştirilmesi kararı ile vesayet altına alınması ile vasi atanması kararı
  • 18’ini doldurmuş ve akıl sağlığı yerinde olmayan ya da akıl zayıflığı yüzünden işlerini göremeyip korunması ya da bakımı için kendisine daimi yardım gerekmesi veya diğerlerinin güvenliğini riske sokması sebebiyle kısıtlanması gereken bakıma muhtaç engelli için ilgili mahkemenin vereceği, velayet altında değilse vesayet altına alınıp vasi atanmasına ilişkin mahkeme kararı

Evde bakım maaşı başvuru dilekçesi örneğini incelemek için TIKLAYINIZ!

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar?

Yukarıda verilen şartları sağlayan kişiler için sağlanan evde bakım ödenekleri 2019 yılı itibarıyla 1085 Türk Lirası tutarındadır.

Evde Bakım Maaşı Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Evde bakım maaşlarına ilişkin başvuru kapsamında kuruma iletilen evraklarda herhangi bir eksikliğin ya da hatanın söz konusu olmaması halinde en geç 2-3 aylık süreçte başvurunun onaylanması beklenir. Fakat bu süre şehirden şehre ve memurların yoğunluğuna göre değişiklik gösterebilir. Genel olarak küçük şehirlerde büyük şehirlere kıyasla başvurular daha erken sonuçlanır. Başvuru olumlu sonuçlandığı halde evde bakım parası kontrolleri belirli aralıklarla sağlanır. Bu durum hastanın koşullarına özel olarak değişiklik gösterebileceği için bakanlık tarafından özel olarak bildirilecektir.

Yaşlı Bakım Parası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Evde bakım parasına ilişkin sorgulamalar Turkiye.gov.tr adresi üzerinden hizmetlerini sürdüren e-devlet sistemi sayesinde yapılabiliyor.

 • Sorgulama işlemine başlamak için bu bölümün en altında yer alan bağlantıya tıklayarak ilgili sayfayı açın.

 • Bağlantıya tıkladıktan sonra karşınıza çıkan sayfada sisteme giriş yapabilmek için “kimliğimi şimdi doğrula” yazısına tıklatın.

 • Kimlik doğrulama işlemini gerçekleştirmek için açılan sayfadaki ilgili boşluklara T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi bilgilerini doğru bir şekilde yazın ve “sisteme giriş yap” butonuna tıklatın.
 • Eğer henüz e-devlet şifrenizin yazılı olduğu zarfı temin etmediyseniz size yakın olan herhangi bir PTT ofisine gidip veznedeki yetkiliye kimliğinizi göstererek şifrenin yazılı bulunduğu zarfı satın alabilirsiniz.
 • Şifrenizi unutmanız durumunda “şifremi unuttum” butonuna tıklayarak gerekli adımları takip edip cep telefonunuza gelen güvenlik kodunu uygun boşluğa yazdıktan sonra şifrenizi yenilemeniz mümkün olacaktır.
 • Eğer sisteme cep telefonu numaranızı kayıt etmediyseniz bu durumda yeni bir şifre almak adına tekrar size yakın bir PTT ofisine gidip e-devlet şifresinin yazılı olduğu zarfı satın almanız gerekir.
 • E-devlet şifresi dışında alternatif bir yöntemle sisteme giriş yapmak isterseniz üst menüde bulunan internet bankacılığı, mobil imza, T.C. kimlik kartı veya elektronik imza opsiyonlarından herhangi birini de tercih edebilirsiniz.

Eğer evde bakım ödeneğiyle alakalı hakkınızda bir kayıt bulunmuyorsa yukarıdaki ekran görüntüsünde yazılı olan uyarı ile karşılaşırsınız. Ödenek konusunda bir kaydınız bulunuyorsa konuya ilişkin tüm detaylar bu sayfada karşınıza çıkacaktır.

E-devlet sisteminden evde bakım parası sorgulaması yapmak için TIKLAYINIZ

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.