Kampanya Bulucu

Ev Almak İçin En Uygun Zaman

Ev almak için en doğru zaman, aslında sizin için en uygun olan zamandır. Ancak bazı kriterlere dikkat etmek tabi ki önemlidir. Biz, yazımızda bu kriterlerin neler olduğuna ve ev alma kararsızlığı yaşayanlara bu kararsızlığı nasıl atlatacaklarına dair yol göstermeye çalışacağız.  Konut almak için eğer nakit paranız varsa işiniz çok daha kolay oluyor.

Ancak kredi çekecekseniz zaten zor olan ev arama süreci daha da zorlu hale geliyor.  Kriz zamanlarında ev fiyatları her zaman düşmüştür. Ancak kriz zamanında sizin de nakit sıkıntısı yaşayabileceğinizi unutmayınız. Ev almak için en uygun zaman paranızı denkleştirdiğiniz zamandır. Fakat ev fiyatlarını artıran bir takım etkenler vardır. Bu etkenleri minimize etmek sizin elinizde.

Ne Zaman Ev Almalıyız?

Yaz ayları ev alım satımlarının çok hareketli olduğu bir dönemdir. Bu dönemde alım satım arttığı için ev fiyatları da bir miktar yükselir. Bu yükselişten etkilenmek istemiyorsanız kış aylarında ev aramanız daha doğru bir yöntem olacaktır.  Başka bir yöntem ise acele etmemektir. Eğer çok acil değilse evi almadan önce bekleyiniz. Gerek internetten gerek fiziki olarak alabilme ihtimaliniz olan evleri takip ediniz. Bu evlerin fiyatlarının düşmesini bekleyiniz. Eğer evler satılmazsa mutlaka sahipleri fiyatını düşürecektir. Bu yüzden bu evleri takip etmek size milyarlar kazandırabilir. Konu ile ilgili şu haberimiz ilginizi çekebilir:

Krediyle Ev Almak Mantıklı Mı

Alacağınız Ev Hakkında Bilgiler Toplayın:

Her fırsatı fırsat zannetmeyin. Evet fırsatlar çabuk kaçar ancak fırsat yakaladım sandığınız bir anda aslında hayatınızın hatasını yapıyor olabilirsiniz. Çünkü bir mal fiyatından çok aşağıda satılıyorsa söylenmeyen bir kusuru olabilir. Bu nedenle alacağınız evin tapu kayıtlarını araştırın, tek tapu olarak üstünüze alıp alamayacağınızı kontrol edin, ihtilaflı olup olmadığını araştırın. Hem belediyeden hem tapu dairelerinden hem de çevredeki komşulardan ev konusunda bilgiler alın.

Konut Kredilerini Takip Edin:

Konut kredilerini de mutlaka izleyin konut kredilerinin 0,80’in altına düştüğü zamanlar oldu ancak günümüz şartlarında 0,85 altındaki faiz oranları ev almak için ideal bir oran olarak kabul edilebilir.  Konut kredisi kullanırken de dikkat etmeniz gereken en önemli faktör yıllık maliyet oranıdır. (YMO) Çünkü bu gösterge kredi geri ödemesinde yapacağınız tüm maliyetleri kapsar.

Konut Kredisi Nasıl Çekilir, Hangi Belgeler Gerekir

Konut Kredileri Faiz Oranları:

2015 Nisan ayı itibariyle Konut kredisi faiz oranları aylık 0,85 ila 0,90 arasında seyrediyor. Bu rakamın Ocak ayında 0,83 civarında olduğunu belirtmemiz gerekli. Konut kredileri ile ev fiyatları sanki ters orantılı gibi hareket ediyor. Konut kredileri faiz oranları yükseldiğinde ev fiyatları düşüyor. Ev fiyatları düştüğünde konut kredileri faiz oranı yükseliyor. Bu bakımdan iyi bir denge yakalamak çok önemli hale geliyor.

ev kredisi almak için doğru zamanKonut kredileriyle ilgili haberimizi mutlaka okumalısınız:

Mortgage Kredisi Nedir, Avantajları Nelerdir?

Ne Kadarlık Ev Almalıyım?

Ev almanın belirli bir zamanı ya da belli bir fiyatı olamaz.  Önemli olan sizin bütçenize ve aradığınız standartlara uyup uymadığıdır. Ancak ev almadan önce alacağınız evin en az %25’ini biriktirebilirseniz, daha rahat ev alırsınız. Hatta mümkün olduğu kadar peşin almaya çalışmak en doğru karardır. Çünkü 5 yıl belki de 10 yıl boyunca kredi ödeyeceksiniz. Elinizde peşinatınız yoksa bir de tüketici kredisi çekmeniz gerekecek bu yüzden ilk 3 yıl çok zor şartlarda yaşamaya çalışacaksınız. Bu nedenle yeni memur olmuş ya da yeni işyeri açmış birisi nasıl olsa düzenli gelirim var! Diyerek, evin tamamına kredi çekip ev almamalıdır. Bu yöntem çoğunlukla ters teper, alınan evler geri satılmak zorunda kalınır. 2 Çocuğunuz varken 1+1 eve sığmanız mümkün değildir. Ancak paranız o eve yetiyorsa düşünmeden o evi alın. En azından kirasını oturduğunuz 3+1 eve vermek için kullanırsınız. Birkaç yıl sonra da evi satıp daha geniş bir ev alırsınız. Böylece riskiniz daha az olur. Yeni riskleri elinizden geldiğince en aza indirmeye çalışmalısınız.

Uzun Vadeli Konut Kredisi Çekerek Ev Almak Avantajlı Mı

Yatırım İçin Evi Ne Zaman Almalıyım?

Eğer evinizi yatırım yapmak için alacaksanız. En çok dikkat etmeniz gereken husus kira çarpanı ve evin yıllar sonra prim yapma ihtimalinin yüksek olmasıdır. Bu yüzden bu iki etkene dikkat etmek gerekir.

Kira Çarpanı Hesaplaması:

Bir evin kira çarpanını bulmak için şu soruyu sorarız. Bu evi kaç aylık kira ile satın alabilirim? Yani evin aylık kirası 500 lira ise evin kendisi 100 bin lira ise kira çarpanı 200’dür.

 Formül: (ev fiyatı/aylık kira= kira çarpanı) şeklindedir

100.000/500=200

200 Rakamı sınır kabul edilir.  Kira çarpanının ne olması gerektiği şehre, konuma ülkenin durumuna ve makro ekonomik göstergelere göre değişir. Ancak kira çarpanı 200’ün altına indikçe o evin getirisi de artacaktır. O nedenle kira çarpanı düşük evler cazip evlerdir.

Değişecek Bölge Şartlarını Hesaba Katın:

Bir başka faktör de henüz gelişimini tamamlamamış bölgelerden ev almaktır. Bunun için bölgedeki, gelişmeleri iyi takip etmeniz gerekir. O bölgeye hangi hizmetin ne zaman geleceğini bilmelisiniz. Bölgeye yapılacak konut projeleri var mı, bölgeye, hastane, okul, adliye binası, metro, metrobüs, tramvay, havaalanı vb yapılar kurulacak mı? Bütün bu soruların yanıtlarını iyi öğrenirseniz ve o bölgede fiyatlar yükselmeden ev alırsanız 5 yıl içinde paranızı ikiye katlayabilirsiniz. Bu durum İstanbul için böyleyken, Kırşehir, Osmaniye, Burdur gibi küçük iller için aynı olmayabilir. Bu tür küçük yerlerde fiyatlar daha yavaş yükselir. Yani İstanbul’dan ev alıp 3 yıl sonra % 40 kar yaptıysanız bu kar az olabilir. Ama Osmaniye’de 3 yıl sonra %20 kar yaptıysanız. İyi bir yatırım yapmış olabilirsiniz. Çünkü bölgelerin şartları oldukça farklıdır.

Yatırım İçin Alınacak Evi Gelişme Akslarından, Henüz Kıymetini Tamamlamamış Yerlerden Seçmelisiniz:

Beklentisi karşılanmış yerlerden alacağınız evler de zarar etmez. Ancak bu bölgeden uygun rakamlara ev alamazsınız. Ya eski bir ev alacaksınız ya da çok yüksek rakamlar ödeyeceksiniz. Bunun için kararınızı iyi vermeniz lazım. Merkezi konumda eski bir ev mi? Yoksa merkezi olmayan bir yerde yeni bir ev mi? Bu karar kişilerin karakterine, yaşam tarzına göre değişiklik gösterecektir. İki yaklaşıma da yanlış demek doğru olmaz.

ETİKETLER: , , , ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.