Kampanya Bulucu

Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır

Esnaf Kredi kefalet Kooperatifi Kredisi almak isteyenler için Esnaf Kefalet Kredisi nasıl alınır başlıklı bir yazı hazırladık. Yazımızda kredi sürecinin işleyişi ile ilgili bilgiler bulacaksınız.

Esnaf Kefalet Kredisi Nedir?

Esnaf odaları ve benzeri kurumlar devlet politikası gereği esnafı güçlendirmek ve korumak için kurulmuşlardır. Esnaflar belli bir aidat karşılığında bu kurumlara üye olurlar. Kurumlar ise belli şartlara haiz olmak kaydıyla esnafa kredi dağıtabilirler. Esnaf kredilerinin avantajı ticari kredilere oranla daha düşük faizli olmasıdır. Aradaki farkı yani sıradan bir vatandaşın çekeceği kredi ile bir esnafın çekeceği kredi arasındaki faiz farkını devlet ödemektedir. Bunun için bir süreç işler

Esnaf Kefalet Kredisi alımı basamakları

 1. Basamak Kredi Başvurusu

Bu basamakta esnaf çekmek istediği kredi miktarını belirler ve dilekçe ile esnaf kredi kooperatifine başvurur

 1. Basamak Esnaf Kredi kooperatifinin İstihbarat çalışması

Bu aşamada başvuruda bulunan esnafın kayıtları incelenir. Daha önce aldığı kredi var mı, varsa ödemiş mi? Üyelik şartlarını yerine getirmiş mi? Gibi sorulara esnafın kredisinin uygun olup olmadığına bakılır.

 1. Basamak Yönetim Kurulu Onayı

Bu aşmada istihbarattan olumlu sonuç alan kredi başvurusu yönetim kurulu tarafından onaylanır. Dosya ilgili banka şubesine yollanır. İlgili banka Halk Bankası’dır.

 1. Basamak Banka İstihbaratı

Bu aşamada ise banka istihbaratı başlar. Esnaf Kredi kooperatifi istihbaratına göre uygun olabilir ancak Banka kişisel olarak esnafın tüm finansal durumunu analiz eder ve ondan sonra olumsuz ise kredi verilmez. Olumlu olursa kredi çıkar ve esnaf halk bankası şubesinden esnaf kredisini kullanabilir.

Esnaf Kefalet Kredisi Kullanım Şartları

 • Esnaflık veya sanatkârlık yapmak ve sicili kaydını yaptırmış olmak,
 • Çalıştığı bölgenin kooperatifin siciline kayıtlı olmak, ( Adana’daki esnaf Sakarya’dan kredi çekemez)
 • İkinci bir kooperatife üye olmamak,
 • Mali durumun ve kredi geçmişinin hem kefalet kooperatifinin istihbaratına hem de bankanın istihbaratına uygun olması,
 • Kredi haddinin uygun olması, ( esnaf yaptığı işe göre yüksek rakamlar istiyorsa bu kredi onaylanmaz ya da aldığı krediyi henüz ödememişse sıkıntı yaşayabilir)

ETİKETLER: ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. DİLEK ŞİMŞEK dedi ki:

  merhabalar ben bir bayan olarak yağlama yıkama yeri açtım ve eşimin bankalarla pıroblemi var ben 3 çocuğuma bakıyorum hem çalışıyorum onun sicili bana yansırmı