Kampanya Bulucu

Eşi Emekli Olan 65 Yaş Aylığı Alabilir mi?

Güçsüz ve kimsesiz olarak kabul edilen, 65 yaş ya da üzeri olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlara ödenen yaşlılık parası, devlet tarafından sağlanan bir çeşit yardım parası olmasının yanı sıra aynı zamanda bir tür sağlık güvencesi olarak da kabul edilir. Öncesinde üç ayda bir verilen ve Ağustos 2019’da her ay ödenmesine yönelik hakkında karar çıkartılan 65 yaş aylıkları, hiçbir sosyal güvencesi ve devamlı geliri olmayıp sosyal güvencenin sunmuş olduğu imkanlardan yararlanamayacak durumda bulunan 65 yaş ve üstünde olan Türk vatandaşları adına sunulan bir sosyal destektir.

Önceden yaşlılık aylığı başvuruları değerlendirilirken bu aylıktan faydalanmak isteyen vatandaşların yanında kalan çocuklar ya da torunlar da değerlendirme kapsamında tutuluyordu. Fakat yapılan düzenlemeler ile beraber yaşlılık parasından faydalanmak isteyen 65 yaş ve üzeri vatandaşlar, birlikte yaşadıkları aile fertlerinden ayrı olmak koşuluyla değerlendirilmeye başlandılar. Bu sayede daha çok yaşlı vatandaşın 65 yaş aylıklarından yararlanmasının da önü açılmış oldu. Bu sosyal yardım uygulamasıyla beraber ileri yaşta olan vatandaşlar hem çevrelerine ekonomik bakımdan yük olmaktan kurtuldu hem de belli ihtiyaçlarını kendi ceplerinden karşılayıp sağlık güvencesinden yararlanmaya başladılar. Tüm bunlara ek olarak her yılın başında yaşlılar için verilen yardım parasına da belli oranda zam uygulanıyor.

65 Yaş Aylığı Şartları Nelerdir?

Devletin 65 yaş ve üstünde olanlar için sunmuş olduğu yaşlılık aylığından yararlanabilmek için en temel şart vatandaşların herhangi bir sosyal güvencesinin bulunmuyor olmasıdır.

Yaşlılık parası için başvuru yapanların aşağıdaki özelliklere uygun olması gerekir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • 65 yaşında veya daha yaşlı olmak
 • Kanuni olarak bakmakla yükümlü herhangi birine sahip olmamak
 • Devamlı geliri bulunmamak
 • Hiçbir sosyal güvenlik kurumuna prim ödemesi yapmamak
 • Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan hiçbir şekilde aylık ya da maaş adı altında ödenek almamak
 • Muhtaçlık sınırının altında gelire sahip olmak
 • Valilik veya kaymakamlığın belirlemiş olduğu vatandaşlar arasında yer almak

Yaşlılık Maaşı Alanların Sağlık Güvencesi Var mıdır?

Yaşı 65 ya da daha büyük olan ve hiçbir sosyal güvencesi bulunmayan vatandaşlar için sağlanan yaşlılık maaşı bir çeşit sağlık güvencesi olarak da değerlendirilebilir. Eşi emekli olmayan, vefat eden eşinin emekli aylığını almayan ya da herhangi bir işte sigorta güvencesi altında çalışmayan yaşlı vatandaşlar bir yandan yaşlılık parası alırken bir yandan da sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkına sahip olurlar.

Yaşlılık aylığı almaya hak kazanan vatandaşlar aylık olarak belli bir miktarda yardım desteği alırken bir taraftan da tıpkı BAĞ-KUR, SSK ve Emekli Sandığı mensubu çalışanlar ve emekliler gibi sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabilmektedirler.

Eşi Emekli Olanın 65 Yaş Aylığı Alması Mümkün müdür?

Yaşlılık parası için en önemli şart herhangi bir sosyal güvencenin olmamasıdır. Dolayısıyla eşi emekli olan vatandaşların hanesine düzenli olarak bir gelir girmiş olur ve emeklilik sayesinde sağlık imkanlarından da yararlanabilir. Bu yüzden emekli eşi olan kişilerin yaşlılık parası alması mümkün değildir.

Evi Olan 65 Yaş Maaşı Alabilir mi?

Ev sahibi olmak ya da kira ödemek gelir incelemesi kapsamında bir kıstas olmaktan çıkartıldı. Bu sayede kendi üzerine evi olan vatandaşlar için yaşlılık parası almak mümkün hale geldi. Fakat birden çok evi olup düzenli kira geliri olan vatandaşlar muhtaçlık sınırının altında olmadıkları müddetçe yaşlılık parası alamazlar.

Dul Maaşı Alan Yaşlılık Maaşı Alabilir mi?

Eşi vefat eden kişiler dul aylığından faydalandıkları için 2022 kapsamında verilen 65 yaş aylığı alamazlar.

Yaşlılık Parası İçin Nasıl Başvuru Yapılır?

Yukarıda belirtilen şartlara uygun olan vatandaşlar 65 yaş aylığı almak için başvuru yaparken şu aşamaları takip etmelidirler:

 • Valilik veya kaymakamlıklara bağlı olan defterdarlara ya da mal müdürlüklerine gidilerek başvuru için gerekli evraklar alınmalıdır.
 • İl veya ilçelerdeki idare kurullarının çıkarmış olduğu muhtaçlık belgesi temin edilmelidir.
 • Temin edilen belgeler ve başvuru formu doldurulduktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu müdürlüklerine teslim edilmelidir.
 • 65 yaş aylığı için başvuruyu vatandaşın yerine bir yakını gerçekleştirecekse mahkemeden vasilik kararı alınmalıdır.
 • Evraklar Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından incelenir ve sonrasında kişinin maaş almaya uygun olup olmadığına yönelik değerlendirme gerçekleştirilir.
 • Eğer kişi maaş almaya hak kazanırsa birinci aylık Ziraat Bankası şubelerine, diğer aylıkların tümü ise PTT şubelerine yatırılır.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.