Kampanya Bulucu

Engelli Araç Alımında Hangi Marka Araçlar Alınabiliyor?

Engelli vatandaşların dış dünya ile iletişimlerini sağlamlaştırmaları ve ihtiyaçlarını daha kolay karşılayabilmeleri için yürürlüğe alınan sosyal destek uygulamalarından birisi de engelliler için ÖTV indirimli araç alımı imkanıdır. Engel durumuna göre tamamen ya da kısmi olarak ÖTV’den muaf bir şekilde araç satın alabilen engelli vatandaşların bu sayede topluma kazandırılmaları yolundaki engellerden birisi daha aşılmış olur.

ÖTV indirimli araç satın alınırken vergi indiriminin hangi oranda olacağını belirleyen temel faktör; engel seviyesidir. Genelde %90 ve üzeri engele sahip olan vatandaşlar için ÖTV hiç ödenmezken diğer durumlarda belli bir oranda ÖTV ödemesi yapılması gerekebiliyor.

ÖTV oranları;

  • 70 bin TL’ye kadar olan araçlarda yüzde 45,
  • 70-120 bin TL arası araçlarda yüzde 50,
  • 120 bin TL ve 170 bin TL arası olan araçlarda yüzde 60,
  • 170 bin TL ve üstündeki araçlarda ise yüzde 110 oranındadır.
  • İndirimler bu oranlar baz alınarak yapılır.

Engelli İndirimiyle Alınabilecek Araçlar

ÖTV indirimiyle satın alınacak engelli araç markaları konusunda herhangi bir sınırlandırma bulunmuyor. Bununla birlikte engelli araç fiyat listesi kurdaki hareketlilik ve diğer şartlar kapsamında dönem dönem değişiklik gösterebiliyor. Engelli vatandaş, aracı kendisi kullanacaksa özel tertibata uygun bir araba satın alması gerekirken, aracı başka birisi kullanacaksa böyle bir duruma gerek yoktur.

1. Honda Civic Sedan

honda civic sedan

Engelli vatandaşlar için son derece konforlu ve lüks bir sürüş deneyimi yaşatacak olan Honda Civic Sedan, kolay sürüş deneyimi ile ön plana çıkan araçlar arasında yer alıyor. Engelli bir insanın rahat ve kolay bir şekilde sürebileceği araç hem görüntüsü hem de özellikleri ile iyi bir sürüş deneyimi yaşatıyor.

Normal satış fiyatı 116.000 TL olan Honda Civic Sedan’ı ÖTV’den muaf olarak 58.000 TL’ye almak mümkündür.

2. Fiat Egea Hatchback

fiat egea hb

Engelliler için konforlu ve uygun sürüş deneyimi sunan bir diğer model ise Fiat Egea Hatchback’tir. Türkiye’de oldukça fazla tercih edilen bu modelin fiyatları 100.000 TL’den başlıyor.

ÖTV indirimiyle birlikte bu aracı engelli vatandaşlar 50.000 Türk Lirası’ndan başlayan fiyatlarla satın alabilirler.

3. Ford Fiesta

ford fiesta

Küçük motoruyla daha az yakıt tüketen bir araç olan Ford Fiesta, ekonomik olmasıyla da dikkat çeker. 2018 model Ford Fiesta modelleri 100.000 TL’den başlayan fiyatlarla satılıyor.

Bu da ÖTV indirimiyle engelli vatandaşların aracı 50.000 TL’den başlayan fiyatlarla almasının mümkün olduğunu gösterir.

4. Mercedes Benz A 180

mercedes a180

Engelli vatandaşlar için lüks ve konforlu bir sürüş deneyimi sağlayacak olan Mercedes Benz’in A180 modeli araçları ÖTV indirimi sayesinde normal fiyatına kıyasla çok daha uygun bir ücrete satın alınabiliyor. %60 ÖTV oranı ile satılan Mercedes Benz’in yeni A180 serisinde fiyatlar 244.000 TL seviyesinden başlıyor.

Bu da ÖTV indirimiyle  bu aracın 97.600 TL’den başlayan fiyatlarla alınabileceğini gösterir.

5. Volkswagen Polo

volkswagen polo

Engelli vatandaşlar için cazip araçlardan birisi olan Volkswagen Polo modeli 106.000 TL’den başlayan fiyatlar ile satışa sunuluyor.

Yüzde 50 ÖTV ile satılan bu araçları engelli vatandaşlar ÖTV’den muaf olarak 53.000 TL’den başlayan fiyatlarla satın alabilirler.

6. Renault Megane Sedane

renault megane sedane

Türkiye’de en çok tercih edilen araç markalarından birisi olan Renault’un Megane Sedane modeli araçları 114.000 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.

Engelli bir vatandaş adına bu aracın alınması halinde ise yüzde 50 oranında ÖTV indirimi uygulamaya girecek ve arabanın otomotiv satış bayisinden alım fiyatı 57.000 Türk Lirası’na kadar düşecektir.

7. Hyundai i20

hyundai i20

Engelliler adına alınacak uygun fiyatlı araç modellerinden birisi de Hyundai i20’dir. 2018 model yeni i20’ler 1.2 MPI ve benzinli jump modelleri ile 96.200 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.

Kalite, güvenlik ve konforu bir araya getiren yeni Hyundai i20 araçların engelli adına ÖTV indirimi ile alınması halinde uygulanacak olan yüzde 50’lik indirimle beraber yeni fiyatı 48.100 Türk Lirası’na kadar gerileyecektir.

8. Dacia Sandero

dacia sandero

Engelli raporu ile ÖTV’den muaf olarak alınabilecek Dacia’nın Sandero marka arabaları ise 86.450 Türk Lirası’ndan başlayan fiyatlarla satılıyor.

Yüzde 50’lik ÖTV indirimi uygulanması halinde Dacia Sandero model taşıtın engelli vatandaşlara özel satış fiyatı 43.225 Türk Lirası olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.