Kampanya Bulucu

Engellilere Kredi

Son zamanlarda yapılan sayımlara göre ülkemizde yaşayan kişi sayısı 80 milyona dayandı. Bununla birlikte Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan son açıklamaya göre ülkemizde yaşayan nüfusa oranla engelli birey sayısı %12,29 oranında. Bu da neredeyse her sekiz kişiden birinin engelli olduğu anlamına geliyor. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de engelli bireylere, onları hayata kazandırılması amacıyla birçok hak tanınmış bulunmaktadır. Her geçen yıl engelli bireyler için sunulan hizmetlere bir yenisi katılırken, engelli bireylere tanınmış olan haklar aracılığıyla çeşitli alanlarda engelli indirimleri de uygulanmaya devam etmektedir. Böylelikle engelli bireylerde her an bir kopukluk hissettikleri sosyal hayata kendilerini daha iyi adapte etme fırsatını bulurlar. Yapılan yardımların yanında engellilere kredi de verilmektedir. Bu yazımızda engellilere kredi veren bankalardan bahsedeceğiz.

Engelli Kredisi Şartları

Engelli bireylere kredi vermekte olan birçok banka bulunmaktadır. Esasında bu krediler ihtiyaç kredisi olarak geçmekte olup genellikle bankalar tarafından sunulan şartları yerine getiren kişilere verilmektedir. Engelli bireylerin de kredi alabilmeleri için yerine getirmeleri gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Zira bankalar karşılığını alamayacakları hiç kimseye kredi vermezler. Bu nedenle de engelli bireyler kredi almak istiyorlarsa mutlaka gelire sahip olmalıdır. Bununla birlikte en az 6 ay boyunca sigortalarının yatmış olması ve beyan edebilecekleri bir iş tanımları ile birlikte belgeleyebildikleri bir iş gelirine sahip olması gerekir. Bununla birlikte kredi almak isteyen engelli bireylerin de banka kredi notlarının yüksek olması gerekmektedir. Banka kredi notu düşük olan kişilerin kredi kartı ya da kredi borçlarını ödemedikleri, otomatik ödemede olan faturalarını geciktirdikleri ya da diğer ödemelerini geç yaptıkları görülmüştür. Bununla birlikte engelli bireylerin belgeleyebildikleri maaşlarına haciz gelmemiş olması gerekirken, ruhsal yönden bir engele sahip olan kişilere de kredi verilmemektedir. Zihinsel bir engele sahip olan ya da ölüm süreci çeşitli doktor raporları ile belgelenmiş olan kişilerin de kredi alması oldukça olanaksızdır. Zira bankalar kısa bir süre sonra ölecek olan kişilere, karşılığını alamayacakları için kredi vermek istemezler.

Engelli Kredisi Veren Bankalar

Günümüzde engelli bireylere, diğer bireylere olduğu gibi bankalar tarafından kredi verilse de bu konuda en çok öne çıkan ve doğrudan doğru engelli bireyler için bir destek paketi sunan banka Ziraat Bankası’dır.

Ziraat Bankası Engelsiz Destek Paketi

Ziraat Bankası engelli bireylerin ticari faaliyetlerini desteklemek, finansal ihtiyaçlarını karşılamak ve onların ülke ekonomisine daha fazla katılmalarını sağlamak amacı ile oldukça uygun faizli ve masrafsız krediler ile birlikte çeşitli bankacılık ürünlerinde engelli bireylere özel indirimlerden sigorta ve bireysel emeklilik sistemi çözümlerine kadar oldukça geniş çaplı ve avantajlı bankacılık ürünlerini içinde barındıran “Engelsiz Destek Paketi” engelli bireylerin banka sektöründe yapılmış en geniş pakettir.

Bununla birlikte engelli bireylere iş imkanı tanımış olan şirketler de bu paketten yararlanabilmektedir.

En az iki adet otomatik ödeme talimatı ve İnternet Bankacılığı’nı kullanmakta olan engelli bireyleri istihdam eden ya da bu bireyler ile ortak olan firmalara özel Engelsiz Destek Paketi kapsamında çeşitli avantajlar sunulmaktadır. Bu konu hakkında daha fazla bilgi almak için yazımızın sonunda yer alan linke tıklayabilirsiniz. Ayrıca bu paketten faydalanma şartları ve paket ile ilgili en geniş çaplı bilgiye ulaşmak için size en yakın Ziraat Bankası şubesini ziyaret edebilirsiniz. Engelsiz Destek Paketi’nin sunmuş olduğu avantajlar:

  • Uygun faizli krediler ile 60 aya kadar varan vadeler
  • Bankacılık işlemlerinde oldukça özel indirimler,
  • Engelli bireyin kendisinin, eşinin ve 18 yaşının üzerinde olan çocuklarının katılabileceği birbirinden özel ve farklı Bireysel Emeklilik plan teklifleri
  • Ziraat bankası tarafından sunulan sigorta güvencesi ile sektörde meydana gelebilecek olan riskler göz önünde bulundurularak teminatı yapılmış olan avantajlı Sigorta Hizmeti gibi birçok Ziraat Finans Grubu tarafından sunulan avantaj ve ayrıcalıklardan faydalanma fırsatı tamamen sizin elinizde.

Ziraat Bankası tarafından sunulan engelsiz destek paketi haricinde doğrudan doğruya engelli bireyler için sunulmakta olan kredi fırsatı bulunmamaktadır. Bununla birlikte birçok banka engelli bireyler için çeşitli fırsat, imkan ve avantajlar sunarak bu bireylerin hayatlarını kolaylaştırmaya çalışmaktadır. Ziraat Bankası haricinde Yapı Kredi ve Koç Finans’ın da engelli bireyler için sunduğu engelsiz avantajlar bulunmaktadır.

Yapı Kredi Engelsiz Bankacılık

Yapı Kredi Bankası tarafından engelli bireylerin günlük hayatlarında bankacılık sektöründe karşılaştıkları zorlukları gidermek amacı ile daha çağdaş ve kolay bir hizmet sunma doğrultusunda 2008 yılında “Hizmette Sınır Yoktur” anlayışı kapsamında sunulmuş olan Engelsiz Bankacılık Programı diğer bankalar tarafından da örnek alınarak uygulanmaya başlanmıştır.

Engelsiz Bankacılık Programı ile birlikte bankacılık sektöründe bir ilke imza atan Yapı Kredi Bankası, engelli bireyleri sosyal hayata katabilmek ve onların kendilerini toplumun bir parçası olarak görmeleri ve yaşadıkları sıkıntıları en aza indirmeyi amaçlayarak ortaya çıkmış bir hizmettir.

Koç Finans Engelsiz Kredi

Engellilere kredi sunan bankalardan biri de Koç Finans’tır. Engelli bireyler, engelsiz kredi başvurularını müşteri hizmetleri yetkilileri ya da yetkili satıcılar aracılığı ile başlatabilirler. Ardından engelsiz kredi başvurusunun Koç Finans’a ulaşması ile birlikte bu başvuruya öncelik verilerek 10 dakika gibi kısa bir süre içinde değerlendirme işlemi tamamlanır. Engelli bireylerin yapmış olduğu başvuruya onay verilmesi halinde ise kredi sözleşmesi yetkili satıcı aracılığı ya da talep edilen noktaya ulaştırılacak olan belgeler doğrultusunda imzalanarak kredi işlemleri “Engelsiz Kredi” avantajı ile birlikte tamamlanabilir. Bununla birlikte talep edilmesi halinde engelli bireyler için Braille Alfabesi ile hazırlanmış olan geri ödeme planı ve sözleşme bilgileri de engelli bireylere iletilecektir.

Bu konu hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için Koç Finans Müşteri Hizmetleri Hattı olan 0216 556 03 03 numarasını arayabilirsiniz.

KOSGEB Engelli Kredisi

KOSGEB ve Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı işbirliği ile birlikte engelli bireylere Kosgeb Yeni Girişimci Desteği kapsamında verilecek olan 100.000 TL’lik kredi ile birlikte kendi işinin patronu olmak isteyen engelli girişimcilerin yapması gereken tek şey projeye bulundukları ilden başvurmak ve Ankara, İzmir ve İstanbul illerinde yer alan eğitim merkezlerine giderek eğitim geçmek olacaktır. Böylece engelli bireyler 70.000 TL’si hibe 30.000 TL’si geri ödemeli krediden yararlanabilirler. Detaylı bilgiler için KOSGEB resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Ziraat Bankası Engelsiz Destek Paketi Hakkında Daha Fazla Bilgi İçin TIKLAYINIZ!

Yapı Kredi Engelsiz Bankacılık Hakkında Daha Fazla Bilgiye Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ!

KOSGEB Resmi İnternet Sitesine Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.