Kampanya Bulucu

Engelli Vergi İndirimi

Ülkemizde yaşayan engelli birey sayısı, nüfusun genel toplamına oranla bakıldığı zaman Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanmış olan son bilgilere göre %12,29 oranındadır. Engelli bireylerin yaşam koşullarının engelsiz bireylere oranla ne kadar zor olduğunu hepimiz gün içinde görebilmekteyiz. Kimi zaman otobüslere binerken zorluk çeken engelli bireyler, kimi zamansa karşıdan karşıya geçmek için asansör olmadığı için köprüyü dahi kullanamıyor. Bir başkasının söylediklerini anlamayan engelli bireyler olduğu gibi, etrafında olup biten hiçbir şeyi göremeyen kişiler de var. Kimileri ise ağır derecede engelli olduğu için neredeyse tüm gününü yatakta geçiriyor. İşte bu tür sebeplerden dolayı devletin, hayatı engelli bireyler için kolaylaştırmak adına engelli bireylerin, engelsiz bireyler ile eşit şartlarda yaşamaları için pozitif ayrımcılık yaptığı görülüyor. Birçok alanda bu gibi iyileştirmeler yapıldığını görsek de bugünkü konumuzda Engelli Vergi İndiriminden bahsedeceğiz.

Türkiye’de Engelli Vergi İndirimi

Engelli vergi indirimi her yıl değişmekte ve yapılan her bir değişiklikte Vergi Dairesi Başkanlığı sitesi üzerinden paylaşılmakta olan bir tür engelli hakkıdır. Engelli vergi indirim konusuna geçmeden önce engel derecelerinden bahsedelim.

Engel Dereceleri

Çalışma gücünün %80 ya da daha fazlasını kaybetmiş olan engelli bireyler birinci dereceden engelli sayılırlar.

Çalışma gücünün %60 ya da daha fazlasını kaybetmiş olan engelli bireyler ikinci dereceden engelli sayılırlar.

Çalışma gücünün %40 ya da daha fazlasını kaybetmiş olan engelli bireyler üçüncü dereceden engelli sayılırlar.

Şimdi engelli vergi indirimi konusunda yapılan indirimlere bir göz atacağız.

Özel Sektörde İşçi Olarak Çalışan Engellilere Uygulanan Vergi İndirimleri

Engelli hizmet erbabı olan ya da bakmakla yükümlü olduğu bir engelli birey olan hizmet erbabları için Maliyet Bakanlığı Merkez Sağlık Kurulu tarafından tespit edilmiş olan çalışma gücü kayıp oranına göre asgari olarak hesaplanmakta olan sakatlık indirimi, çalışan kişilerin ücret matrahı üzerinden indirilerek uygulanmaktadır. Bununla birlikte engelli bireyler için yapılan sakatlık indiriminden yararlanması gereken birden fazla kişi olması durumunda, yukarıda verilmiş olan 2017 rakamları, her biri için ayrı ayrı bir şekilde hesap edilerek, toplu bir şekilde indirim uygulanacaktır.

Kamuda Çalışan Engellilere Uygulanan Vergi İndirimi

Emekli Sandığı üyesi olarak çalışmakta olan bireylerin birinci dereceden sakat olması halinde yıllık 907 TL, ikinci dereceden sakat olması halinde 453 TL ve üçüncü dereceden sakat olması halinde 226 TL yıllık gelir vergisi matrahı üzerinden indirilir.

Hizmet erbabı olarak öncelikli bir yörede yer alan kişiler için bu tutarlar şu şekilde değişiklik gösterecektir;

Birinci dereceden sakatlığa sahip olan engelli bireylerden yıllık 1209 TL,

İkinci dereceden sakatlığa sahip olan engelli bireylerden yıllık 604 TL,

Üçüncü dereceden sakatlığa sahip olan engelli bireylerden yıllık 302 TL yıllık gelir vergisi matrahı üzerinden indirilerek uygulanacaktır.

Kendi İşini Kuran Engellilere Sağlanan Kolaylıklar

Kalkınma önceliğine sahip olmayan bir bölgede faaliyet göstermekte olan ve birinci dereceden sakat bir kişi olan serbest meslek erbabında 707 TL, ikinci dereceden sakat bir kişi olan serbest meslek erbabında 453 TL ve üçüncü dereceden sakat bir kişi olan serbest meslek erbabında 226 TL indirim uygulanacaktır.

Bununla birlikte kalkınma önceliğine sahip olan yörelerde farklı bir fiyat uygulaması yapılmaktadır.

Kalkınma önceliğine sahip olan bir bölgede faaliyet göstermekte olan ve birinci dereceden sakat bir kişi olan serbest meslek erbabında 1209 TL, ikinci dereceden sakat bir kişi olan serbest meslek erbabında 604 TL ve üçüncü dereceden sakat bir kişi olan serbest meslek erbabında 302 TL indirim uygulanacaktır.

Kendi işini kurmuş ve serbest meslek erbabı olmuş bir kişi, eğer bakmakla yükümlü olduğu bir engelli bireye bakıyorsa, yukarıda yazmış olduğumuz tutarlara ek olarak engelli kişi sayısı kadar hesaplanacak olan miktar, yıllık gelir vergisi matrahı üzerinden indirilir.

Engelli Vergi İndirimi İçin Gereken Belgeler

Engelli vergi indiriminden yararlanmak isteyen kişilerin gerekli belgeler ile birlikte Vergi Dairesi Başkanlığı olan şehirlerde yer alan Grup Müdürlüklerine, Vergi Dairesi Başkanlığı olmayan şehirlerde ise Defterdarlıklara bağlı olan Gelir Müdürlüklerine, Bağımsız Vergi Dairesi bulunan ilçelerde olan kişiler Vergi Dairesi Müdürlüğüne ve Vergi Dairesi yer almayan ilçelerdeki kişiler ise Mal Müdürlükleri’ne bir dilekçe ile birlikte başvuru yapmalıdır.

Bu konu ile ilgili olarak görselde görebileceğiniz eklere ulaşmak için sayfanın sonunda yer alan linklere tıklayabilirsiniz.

Engelli Vergi İndirimi Sorgulama

Engelli bireyler, dilerlerse engelli vergi indirimi sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirler. Bunun için öncelikle yapılması gereken şey yazımızın sonunda yer alan linke tıklamak olacaktır. Engelli Vergi İndirimi Sorgulama Servisi adı verilen sayfaya ulaşmanız halinde karşınıza şöyle bir sorgulama ekranı gelecektir.

Görüldüğü üzere burada yapılması gereken işlem oldukça basittir. Tek yapmanız gereken şey TC Kimlik numarası ile birlikte soyadınızı girmek ve “Giriş” butonuna basmak olacaktır.

Bununla birlikte bazı şehirlerde açılmış olan siteler yardımıyla internet üzerinden engelli vergi indirimi sorgulama işlemlerinin yapılması mümkündür. Bu sitelere ulaşmak için yazımızın sonunda yer alan linklerden sizin için uygun olanına tıklayabilirsiniz.

Engelli Vergi İndirimi Sorgulama Servisi Sayfası İçin TIKLAYINIZ!

Kocaeli Engelli Vergi İndirimi Sorgulama Servisi Sayfası İçin TIKLAYINIZ!

İzmir Engelli Vergi İndirimi Sorgulama Servisi Sayfası İçin TIKLAYINIZ!

Ankara Engelli Vergi İndirimi Sorgulama Servisi Sayfası İçin TIKLAYINIZ!

Ek-1 Dosyasını İndirmek İçin TIKLAYINIZ!

Ek-2 Dosyasını İndirmek İçin TIKLAYINIZ!

Ek-3 Dosyasını İndirmek İçin TIKLAYINIZ!

Ek-4 Dosyasını İndirmek İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.