Kampanya Bulucu

Engelli Raporu İtiraz

Engelli bireyler hem dünyada hem de Türkiye’de oldukça geniş bir nüfus yoğunluğuna sahiptir. Türkiye’de bu oran Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 2016 yılında yapılan açıklamaya göre %12,29 iken dünya genelinde %15 civarındadır. Engelli bireyler dünyanın en geniş azınlığını oluşturmaktadır. İnsanlar doğuştan engelli olabildikleri gibi sonradan da engelli olabilmektedir. Doğuştan engelli olan bireyler ya doğum öncesinde anne ya da baba tarafından geçmiş olan çeşitli zararlı maddelerden dolayı ya da hamilelik sırasında annenin başına gelen fiziksel ya da ruhsal bir olaydan dolayı meydana gelmiş olabilir. Bununla birlikte doğum sırasında meydana gelen zorluklar sebebiyle de bireylerin engelli kalabildikleri bilinmektedir. Ayrıca doğumdan çok sonra dahi bireylerin geçirmiş oldukları kaza ya da hastalık gibi sebeplerden dolayı engelli kalması da karşılaşılan bir şeydir. Her bireyin engel oranı da sahip olduğu engel sayısına ve çeşidine göre değişiklik göstermektedir. Bireylerin engelli oranlarını tespit edebilmeleri için kullanabilecekleri iki farklı yol bulunmaktadır. Bunlardan ilki engelli oranları biliniyorsa internet üzerinde yer alan engelli oranı hesaplama araçları iken diğeri esas anlamda yapılması gereken ve bir resmiyet sunması açısından gerekli olan engelli raporu almaktır. Fakat bireyler kimi zamana aldıkları engelli raporlarında karşılaştıkları sonuçlardan hoşlanmaz ya da bu sonuçları doğru bulmazlar. İşte bu gibi durumlarda engelli raporu itirazı gün yüzüne çıkmaktadır.

Engelli Raporu Nasıl Alınır?

Engelli raporu birçok farklı açıdan önem arz etmektedir. Bunların en başında engelli bireyler için devlet ya da özel sektör tarafından tanınan hak veya indirimler gelmektedir. Bu hak ve indirimden yararlanmak isteyen engelli bireylerin de ellerinde mutlaka engelli sağlık raporunun bulunması gerekmektedir. Engelli sağlık raporu üzerinde bireylerin sahip olduğu engel oranları, sakatlık dereceleri ve engelli raporunun kullanılacağı yerlere göre değişkenlik gösteren çeşitli bilgiler bulunmaktadır. Engelli bireylerin engelli sağlık raporunu alabilmeleri için bu konu ile ilgili olarak yetkilendirilmiş olan sağlık kuruluşlarına gitmeleri gerekmektedir. Dilerseniz yetkili sağlık kuruluşlarına yazımızın sonunda yer alan linkten ulaşabilirsiniz. Bununla birlikte engeli sağlık raporu almak isteyen kişilerin yanlarında çeşitli belgeler götürmesi de gerekecektir.

Engelli Raporu İçin Gereken Evraklar

Yetkili sağlık kuruluşlarına giderek engelli raporu almak isteyen engelli bireylerin yanlarında götürmesi gereken çeşitli belgeler bulunmaktadır. Bunlardan ilki yetkili sağlık kuruluşu tarafından verilecektir. Bu formu engelli bireyin ya da engelli bireye bakmakla yükümlü olan kişinin doldurması gerekmektedir. Bu bir yana engelli bireylerin kimlik ve kimlik fotokopisi ile en az 2 adet fotoğraflarının da yanlarında bulunması gerekir. kimi hastaneler ikiden fazla fotoğraf isteyebildikleri için engelli bireylerin yanlarında daha fazla fotoğraf bulundurması yararlarına olacaktır.

Engelli Raporu Onay Aşamaları

Engelli sağlık raporu başvurusunu gerçekleştiren engelli birey ya da engelli bireye bakmakla yükümlü olan kişiye, doktora götürmesi için bir belge verilecektir. Bu belgeye tüm doktorların görüş ve onayları yazılacaktır. Bu işlemin ardından engelli birey muayeneden geçirileceği bir heyete gönderilir. Bu aşamanın ardından da engelli bireylerin sahip olduğu engel oranı tüm doktorlar tarafından tespit edilecektir.

Engelli Oranı Nasıl Hesaplanır?

Engelli bireylerin sahip olduğu engel oranının hesap edilebilmesi için bir formülün kullanılması gerekmektedir. Tek bir engel söz konusu olan durumlarda bu formüle ihtiyaç duyulmasa da birden fazla engele sahip olan kişilerin engelli oranlarının hesap edilmesinde kullanılması gereken bir formül bulunur. Bu formüle ise Balthazard formülü adı verilmiştir. Bu formül yardımıyla birden fazla engele sahip olan kişilerin engel oranları da kolay bir şekilde hesaplanabilmektedir. Bu formül kullanılırken şu adımlar takip edilir;

  • Balthazard formülünün ilk adımında engelli bireyin sahip olduğu engeller ve bu engellerin oranları birbirinden farklı ve sıralı bir şekilde yazılır.
  • İkinci aşamada ise engelli bireyin sahip olduğu engeller, oranlarına göre büyükten küçüğe doğru sıralanır.
  • Bir sonraki adımda yapılması gereken şey listenin en tepesinde yer alan engelin, engel oranı ile %100’ün farkını almak olacaktır.
  • Son olarak yapılması gereken işlem, listenin en tepesinde yer alan ikinci engel ile bulunan soncunu çarpılması olacaktır. Ardından da bulunan sonuç 100 sayısına bölünür ve engelli bireyin sahip olduğu birden fazla engelin, tek bir engel oranı olarak yazılması mümkün hale gelir.
  • Ayrıca 60 yaşının geçmiş olan kişilerin engel oranı hesap edilirken ek olarak %10 engel oranı da ilave edilir.

Her ne kadar sistematik bir şekilde hesap edilse de engelli bireylerin engelli raporu itirazını gerçekleştirmek istediği anlar olacaktır. Engelli raporu itirazını merak eden kişiler yazımızın devamını okuyabilirler.

Engelli Raporu İtirazı

Engelli raporu itirazı birçok engelli tarafından merak edilen bir husustur. Zira engelli sağlık raporu alan kişilerin aldıkları raporlar her daim kullanıma uygun olarak verilmediği için ortaya tekrar tekrar engelli raporu alma zorluğu çıkarmaktadır. Engelli raporu itirazını gerçekleştirmek isteyen ve bir kez daha engelli raporu başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin hangi durumlarda engelli raporu itirazını gerçekleştirebileceği ve engelli raporu itirazı sırasında dikkat etmesi gereken şeyler bulunmaktadır.

Engelli Raporuna Hangi Durumlarda İtiraz Edilir?

  • Engelli rapor oranının hastalık ya da farklı sebeplerden dolayı değiştiğini düşünen kişiler tekrar başvuruda bulunarak engelli raporu almak isteyebilirler.
  • Engelli raporunda yer alan hafif engelli ve ağır engelli gibi terimler, engelli haklarından yararlanma konusunda oldukça büyük bir öneme sahip olan ifadelerdir. Bir örnek vermek gerekirse bakım parasından faydalanmak isteyen kişilerin engelli sağlık raporlarında ağır engelli ibaresi bulunmak zorundadır. Bu tür durumlarda engelli raporu itirazı gerçekleştirilebilir.
  • Engelli raporunda çalışma durumu ile ilgili belirtilmiş olan ifadeler bulunur. Bu tür bir ifadeye ihtiyacınız olan bir durum söz konusu olduğu ya da bu tür ifadenin bulunduğu durumlarda engelli raporu itirazı gerçekleştirilebilir. Burada bahsi geçen ifadeler “…işlerde çalışamaz.” ya da “…işlerde çalışabilir.” gibi ifadelerdir.
  • Engelli ya da vakıf maaşına başvuru yapmak isteyen kişilerin, raporları eski olduğu takdirde yeniden başvuru yapmaları mümkündür.
  • Engelli sağlık raporu eksik düzenlenmiş olan kişiler engelli raporu itirazında bulunabilirler.

Engelli Sağlık Raporu İtirazı Nereye Yapılır?

Yukarıda yer alan şartları yerine getiren ya da çeşitli sebeplerden dolayı engelli bireyler ya da engelli bireylerin vasileri engeli raporu itirazı başvurusunda bulunabilirler. Bununla birlikte engelli raporu itiraz hakkı ayrıca engelli raporu talebinde bulunan kuruluşlara da verilmiştir.

Engelli raporu itirazında bulunmak isteyen kişilerin sahip oldukları engelli sağlık raporunun tasdik edilmiş bir örneğini yanlarında bulundurarak yaşadıkları şehrin Sağlık Müdürlüğüne başvurmaları gerekir. Başvurulan İl Sağlık Müdürlüğü tarafından engelli bireylere verilecek olan dilekçe örneğinin doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulması ve özellikle de engelli raporu itirazı sebebi açık bir şekilde ifade edilmesi gerekmektedir.

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından en yakın yetkili sağlık kuruluşuna sevk edilen bireylerin, itiraz ettiği hastaneye değil bir başka hastaneye gönderilecektir. İkinci hastane tarafından da aynı oranda engelli sağlık raporu sunulduğu vakit bu rapor kesinlik kazanır.

Fakat İl Sağlık Müdürlüğünün göndermiş olduğu 2. sağlık kuruluşu tarafından farklı bir rapor düzenlenirse, hakem heyeti yer alan hastaneler devreye girerek bu durumu çözer. İl Sağlık Müdürlüğü bu gibi durumlarda engelli bireyleri ikamet ettiği adrese göre en yakın hakem heyetine sevk ederek engelli oranının kesinleşmesini ister. Hakem hastaneler tarafından hazırlanan raporlar ise kesindir.

Engelli Raporu Vermeye Yetkili Olan Hastane Listesini İndirmek İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.