Kampanya Bulucu

Engelli Plakası

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 2016 yılında yapılan bir açıklamaya göre Türkiye nüfusunun %12,29’u engelli bireylerden oluşmaktadır. Türkiye’de yaşayan kişilerin neredeyse 80 milyon kişiyi bulduğu düşünüldüğü zaman her sekiz kişiden birinin engelli olduğunu kolay bir şekilde hesap etmiş oluruz. Bu da demek oluyor ki ülkemizde yaşayan 10 milyon kişi engelli bireyler olarak hayatlarını sürdürüyorlar. İnsan doğasına bakıldığı zaman genellikle azınlığın ezildiği, çoğunluğun ise baskın çıktığını görürüz. Konu engelli bireyler olduğunda da bu durum herhangi bir farklılık göstermemektedir. Henüz toplumsal açıdan kendini gerçekleştirme evresine ulaşamayan ve bu sebeple de diğer insanların yoksunluklarını kendi artılarıymış gibi gören kişiler ne yazık ki toplumumuzda da mevcuttur. Bu nedenle de engelli olan bireylerin sıklıkla hor görüldüğüne tanık oluruz. Üstelik belediyeler tarafından yapılan çoğu yolun da engelli bireyler uygun olmadığını fark etmişizdir. Engelli oranları düşük olan bireylerin, ilk bakışta engelli oldukları anlaşılmasa dahi sahip oldukları plaka ya da araç gibi ya da kullandığı çeşitli materyallerden dolayı engelleri belli olmaktadır. Her ne kadar engel oranı az olsa da bu kişilere dahi kötü gözle bakılmaktadır. Bu tür durumlar da engelli bireyleri oldukça olumsuz bir şekilde etkilemekte ve onları hayatın içinden koparıvermektedir.

Bu tür olumsuz tepkilerden dolayı engelli bireyler de kendilerini insanlardan uzaklaştırdıkları için engelli bireyler ve engelsiz bireyler arasında oluşan gerilim giderek artıyor. Bu şekilde olduğunda da her iki taraf karşı tarafın kendilerine olan olumsuz hislerini sadece birbirlerine bakarak dahi görebiliyorlar. Engelli bireylerin teşhir edildiği zamanlarda da durum iyice kötüleşiyor. Zira bu tür durumlar engelli bireyleri oldukça gergin ve stresli bir durumun içine sokuyor. Hali hazırda diğer insanlardan çeşitli konularda eksiklikleri olduğunu kabullenmekte zorluk çeken engelli bireylere bir de bu şekilde kötü davranılması onların gerçekten de kötü hissetmelerine sebep oluyor. Bu bir yana engelli bireylerin teşhir olmasına ve engelli bireyler tarafından oldukça olumsuz yönde tepkiler almasına sebep olan engelli plakalarının uygulanmaya geçilmesindeki asıl amaç engelli bireylere olan ehemmiyetin artmasıydı. Fakat bu durumun faydaları olduğu gibi zararları da oldu. Engelli bireyler bu şekilde kendilerini daha da dışlanmış hissetmeye başladılar. Başkaları tarafından kötü bakışlara maruz kalan engelli bireylerin de hayatın içine adım atması oldukça zorlaştı. Üstelik tüm bu olumsuzluklara rağmen engelli bireylerin araçlarını koymaları için ayrılmış olan yerlere normal araçlarını koyan kişiler, engelli bireyler ayrılmış hakları suistimal eden bireyler ve engelli bireylerin hayatını zorlaştıracak türden davranışlarda bulunan kişilerle birlikte engelli bireyler için hayat çekilmez bir hale gelmişti. Fakat devlet engelli bireylerin sesini duydu ve bu da engelli plakası ile ilgili birtakım değişikliklerin gün yüzüne çıkmasına yol açtı.

Engelli Plakasında Değişiklik

Devletin engelli bireylerin sesini duymasıyla birlikte 9 Eylül 2011 Cuma günü Resmi Gazete’de yayımlanmış olan 28049 sayılı “Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” adlı yönetmelikte yer alan 7. ve 13. maddelerde yapılan değişiklikler ile birlikte artık engelli plakasının üzerinde yer alan amblem kullanılmayacak. Tekerlekli sandalye şekline sahip olan engelli işareti, engelli plakalarında 9 Eylül 2001 tarihine dek kullanılıyordu. Fakat bu engelli bireylerin kendilerini engelsiz olan bireylerden farklı hissetmesine ve bu da engelli bireylerin toplumdan dışlanmış hissetmelerine yol açtığı için bu tür bir değişikliğin getirilmesi uygun görüldü. Gelen bu yenilik ile birlikte engelli bireyler de oldukça mutlu oldu. Yeni gelen bu uygulama ile birlikte artık engelli bireyler de kendilerini toplumun bir parçası olarak hissediyor ve dışlanmış hissetmiyorlar.

Engelli plakasında yapılan bu değişiklik kimi engelli bireyleri özellikle de araç park edecek yer konusunda meydana gelebilecek sorunlardan dolayı endişelendirmiş olsa da devlet bu konu ile ilgili de bir düzenleme yaparak engelli bireylerin mağdur kalmaması için bir yenilik getirmişti. Engelli bireylerin engelli plakası olmayacağı için ortaya çıkabilecek herhangi bir park sıkıntısını önlemek adına tek yapılması gereken şey engelli bireylerin engelli kartlarını araç park yerlerinde yer alan görevli kişilere bırakmaları yeterliydi. Bu da engelli bireyin park yeri olduğu anlamına geliyordu. Böylelikle ortadan kalkan park sorunuyla birlikte engelli bireyler artık kendilerini çok daha iyi hissetmişlerdir.

Araç Park Kartı

Fakat daha sonra ortaya çıkan ve adına araç park kartı verilen kart sayesinde engelli bireyler park konusunda çok daha rahat bir kullanıma geçmiş oldular. Engelli bireyler için ayrılmış olan park yerlerine, araç park kartı kullanarak engelli bireylerin park etmesi artık mümkün. Bunun için eski sisteme göre H sınıfı sürücü belgesi ve yeni sisteme göre A ya da B sürücü belgeleri olan engelli bireylerin, Trafik Denetleme Şube Müdürlüklerine ya da Büro Amirliklerine başvurmaları ile birlikte araç park kartı alabileceklerdir.

Bahsi geçen yönetmelik ile birlikte yeni kayıt yaptıracak olan araçların satın alındığı bayiilere müracaat eden engelli bireylere, engelli bireyler adına elektronik ortam üzerinden tescil işlemi yapılmasına ve araca ait olan trafik ve tescil belgelerinin 15 gün içinde elden teslim edilmesi ya da posta yolu ile gönderilmesine karar verilmiştir. Sürücü ve araç bilgi sisteminde yer alacak olan bu bilgiler, talep edildiği takdirde Bakanlık, kuruluş ve kurumlar tarafından elektronik ortam kullanılarak güncel bir şekilde paylaşılabilecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.