Kampanya Bulucu

Engelli Özürlü Raporuyla Alınan Arabanın Satışı Nasıl Olur

Günümüzde engelli raporu ile satın alınmış bir aracın satış işlemleri birkaç prosedür takibi sonrası gerçekleşmektedir.  Engelli kişilere kolaylık sağlamak amacıyla düzenlenen bu raporlara ilişkin satış ve tescil işlemleri, 4 farklı prosesin izlenmesi halinde meydana gelir.

Engelli Raporu ile Alınmış Bir Aracın, Başka Bir Engelli Şahsa Satılması

Öncelikle satış ve tescil işlemleri noterde düzenleneceğinden dolayı tescile ilişkin bir belge düzenlenmesi gerekir. Bu düzenlenen belge geçicidir.  İlgili aracın satış tescili belge ücreti noter tarafından alınır. Araç satımı esnasında kullanılan tescil belgesi, noter tarafından iptal edilerek arşive eklenir.

Tescil işlemlerinin ardından aracı satın alacak engelli kişinin mevcut engeline göre araçta tadilat ve düzenleme işlemleri yapılacaksa tadilat projesi hazırlanır. İlgili araç bu aşamalardan geçtikten sonra, aracı satın alan şahsın ikamet ettiği bölgedeki trafik tescil kuruluşuna başvurulur. Tüm bu evrelerin sonunda araç tescil belgesi oluşturulur.

Engelli Raporu ile Alınmış Bir Aracın, Engelsiz Bir Kişiye Satılması

Engelli raporu aracılığında satın alınmış bir aracın, herhangi bir engeli bulunmayan normal bir kişiye satılması işlemleri, engelli bir kişiye satılması işlemleri ile aynı aşamaları gerektirir. Yalnızca aracın plakasında bulunan engelli işareti, ilgili trafik tescil kuruluşu tarafından kaldırılır.

Engelli Raporu ile Alınmış Bir Aracın, Diplomatik Kurum veya Şahıslara Satılması

Bu satış sürecinde tescil ve noter işlemleri, diğer satış işlemlerindeki aşamalardan oluşmaktadır. Noter tarafından tahsis edilen satış tescili belge ücretinin yanında motorlu araç trafik belge ücreti de noterce alınır.

İzlenecek normal prosedürlere ek olarak Dışişleri Bakanlığı’ndan takrir belgesi alınır ve trafik tescil kuruluşunca ibraz edilir. İlgili araç bu belgeye tescil edilir. Satın alım işlemleri esnasında gerekli muayene ve tadilat işlemleri için de gerekli belgeler oluşturulur. Son olarak aracın plaka işlemleri, ilgili trafik tescil kurumu tarafından düzenlenir.

Engelli Raporu ile Alınmış Bir Aracın, Yabancı Uyruklu Bir Kişiye veya Şirkete Satılması

Engelli raporu ile alınmış bir aracın yabancı bir kişiye veya bir şirkete satılması sırasında izlenecek prosedürler, aracın normal bir kişiye satılması esnasındaki prosedürler ile aynıdır. Ayrıyeten, aracın bir şirkete veya kuruluşa ait olduğunu belirtmek adına plakalarda ilgili trafik tescil kurumu tarafından düzenleme yapılabilir.

Engelli Raporu ile Alınmış Araçların Satım Süresi

Engelli raporu ile alınmış araçlar, bakanlar kurulunca düzenlenmiş belirli yasalar çerçevesinde satılabilmektedir. Uygulanacak olan prosedürlerin yanı sıra engelli araçların satılabilme şartlarından birisi de aracın trafiğe çıkış tarihinden itibaren geçen süredir.

Engelli raporu ile satın alınmış bir aracın başka bir engelli şahsa satılabilmesi için aracın üretim yılı üzerinden 3 yıl geçmesi şartı uygulanıyordu. Son çıkan yasal düzenlemelere göre bu şart ortadan kaldırılmıştır. Buna göre engelli raporu ile alınmış bir araç, herhangi bir süre zorunluluğu aranmaksızın başka bir engelli kişiye satılabilecektir. Fakat bu son yasal değişiklikler araçların yalnızca engelli kişilere satımını kapsamaktadır.

Özürlü raporu ile alınmış araçların normal şahıslara satımında ise süre prosedürü uygulanmaktadır. Buna göre; engelli araçlarının normal vatandaşlara satılabilmesi için aracın trafiğe çıkış tarihinden itibaren 10 sene geçmiş olmalıdır. Bu 10 yıl içerisinde aracın satımı, devri veya hibesi yapılamamaktadır. Ancak aracın gümrük vergisinin ödenmesi halinde engelli araçları, normal bir vatandaşa satılabilir.

Engelli Kişinin Vefatı Sonrası Araç Satımı Nasıl Gerçekleşir?

Engelli raporu ile satın alınmış aracın sahibinin vefat etmesi durumunda satılabilmesi veya devredilebilmesi için aracın trafiğe çıkış tarihinden itibaren 5 senenin geçmiş olması gerekmektedir. Aracın bu süre içerisinde satılabilmesi için gümrük vergilerinin ödenmesi zorunludur.

Konu ile alakalı şu başlıklar da ilginizi çekecektir:

1. Araç Alırken Özürlü Engelli İndirimi Nasıl Hesaplanır

2. Engelli Özürlü Raporu İle Araç Nasıl Alınır

3. Özürlü Araç Alımı İçin Rapor Oranı Kaç Olmalı

4. Özürlü Raporuyla Araç Alımı

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 31 YORUM
 1. baki kilic dedi ki:

  Özürlü raporu ile alınmış araçların normal şahıslara satımında ise süre prosedürü uygulanmaktadır. Buna göre; engelli araçlarının normal vatandaşlara satılabilmesi için aracın trafiğe çıkış tarihinden itibaren 10 sene geçmiş olmalıdır. Bu 10 yıl içerisinde aracın satımı, devri veya hibesi yapılamamaktadır.
  Benim ozurlu bi abim var ve %90 üstünde raporu var şimdi ben bu araci beş sene içinde satmak istesem satmazmiyim aldığımızda satabilirsiniz demişlerdi bu konuda bilgi vermenizi rica ederim tsk ler…

 2. hasan kal dedi ki:

  sayın baki kılıç ” engelli araçlarının normal vatandaşlara satılabilmesi için aracın trafiğe çıkış tarihinden itibaren 10 sene geçmiş olmalıdır. Bu 10 yıl içerisinde aracın satımı, devri veya hibesi yapılamamaktadır.” bilgisine nereden ulaştınız…bu durum bir resmi bir belgede mi geçiyor? zira ben böyle bir bilgiye ulaşamadım….tşk..

 3. Ömer Bajar dedi ki:

  28/12/2012 tarihinde Yurt içinden sıfır Toyota plazadan aldım. Yani Gömrük vesair durumu olmayan özel tertibatlı bir araç aldım. H sınıfı ehliyetim mevcuttur. Aracı alırken Trafiğe çıkış tarihinden itibaren 5 yıl geçmesi halinde özürlü olmayan birine satabileceğime dair bilgi verilmişti. Yukarıda okuduğum kadarıyla bu süre 10 yıldır.
  Burda bir yanlışlık olabilir mi? 5 yıl geçtikten sonra bu aracı özürlü olmayan birine satabilirmiyim ? Veya bu süreden herhangi bir değişiklik oldu mu ? Bu sürenin 3 yıla düşürüldüğü ile ilgili haberler doğru mu?
  Konu hakkında detaylı bir şekilde bilgilendirebilirseniz memnun olurum.

  1. Recep Bozkurt dedi ki:

   Benim oglum adina aracim var 2013 model ruhsatta 5 yıl satilamaz yazı yor 10 yil nedir anlayamadim

 4. Adil uzun dedi ki:

  HAKLAR / SOSYAL HAYAT
  Engelliye Araç Alımı – ÖTV Avantajı
  TARAFINDAN ENGELLİ BLOG · OCAK 17, 2015

  Engelli_ÖTV_AvantajıEngel Durumuna Göre Tüm Vücut Fonksiyon Kaybı Oranı (Engellilik Derecesi) %90 Veya Daha Yüksek Olanlarda ÖTV İstisnası

  Özel Tüketim Vergisi Kanununa göre, engel derecesi %90’ı aşanların herhangi bir mekanik ilave veya tadilat yapılması şartı olmaksızın satıl aldıkları taşıt araçlarından ÖTV tahsil edilmeyecektir. Engel sebebinin önemi bulunmamaktadır. Görme, işitme, konuşma veya ortopedik olabileceği gibi zihinsel engelliler de yasadan yararlanabilmektedir. Yukarıda sözü edilen araçların engellilik derecesi % 90 veya daha fazla olan malul ve engelliler tarafından ilk tescilinde ÖTV istisnası uygulanması için, bu kişilerin araçları kullanması şartı aranılmamakta
  ve özel tertibat yaptırılmasına da gerek bulunmamaktadır.

  İstisna uygulamasında, : aracın ilk iktisabını yapacak olan kişinin engellilik derecesinin % 90 veya daha fazla olduğuna dair Engellilere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmeliğe göre yetkili sağlık kuruluşlarından alınacak sağlık kurulu raporu aslı veya noter onaylı örneğinin, araçların ilk iktisabının yapılacağı motorlu araç ticareti yapanlar tarafından söz konusu araca ait 2A numaralı ÖTV beyannamesinin verildiği gün vergi dairesine verilmesi yeterlidir. ÖTV istisnası uygulanan araçlar için istisnadan yararlanan kişi adına düzenlenecek faturalarda ÖTV gösterilmeyecektir.

  Hangi Araçlar ÖTV Avantajı Dahilindedir?

  ÖTV Kanununun 7 nci maddesinin 2 numaralı fıkrasına göre Kanuna ekli (II) sayılı listede (Ek) yer alan kayıt ve tescile tâbi mallardan;
  a. 87.03 (motor silindir hacmi 1.600 cm³ü aşanlar hariç), 87.04 (motor
  silindir hacmi 2.800 cm³ü aşanlar hariç) ve 87.11 G.T.İ.P. numaralarında yer alanların, engellilik derecesi %90 veya daha fazla olan malûl ve engelliler tarafından,
  b. 87.03 (motor silindir hacmi 1.600 cm³ü aşanlar hariç), 87.04 (motor
  silindir hacmi 2.800 cm³ü aşanlar hariç) ve 87.11 G.T.İ.P. numaralarında yer alanların, bizzat kullanma amacıyla engelliliğine uygun hareket ettirici özel tertibat yaptıran malûl ve engelliler tarafından,
  c. 87.03 (motor silindir hacmi 1.600 cm³ü aşanlar hariç), 87.04 (motor
  silindir hacmi 2.800 cm³ü aşanlar hariç) ve 87.11 G.T.İ.P. numaralarında yer alanların, bu bendin (a) ve (b) alt bentlerinde belirtilen malûl ve engelliler tarafından ilk iktisabından sonra deprem, heyelan, sel, yangın veya kaza sonucu kullanılamaz hale gelmesi nedeniyle hurdaya çıkarılmasında, bu G.T.İ.P. numaralarında yer alan malları hurdaya çıkaran malûl ve engelliler tarafından, Beş yılda bir defa olmak üzere ilk olarak satın alınması Özel Tüketim Vergisinden (ÖTV) istisnadır.

  Kanun ilk çıktığında ÖTV indirimi ile alınan araçlara 5 sene boyunca Motorlu taşılar vergisinden muafiyet sağlanması söz konusu idi bu kanun 30/03/2012 tarihli 28249 nolu resmi gazeteye göre süresiz olarak değiştirilmiştir.
  İlk Satın Alımda ÖTV’den İstisna Taşıt Araçları

  Malul ve engellilerin özel tertibat yapılma şartı olsun veya olmasın ÖTV ödemeden tescil edebilecekleri taşıt araçları şunlardır:
  · Motor silindir hacmi 1600 cm3’ü aşmayan binek otomobilleri ve esas itibariyle insan taşımak üzere imal edilmiş diğer motorlu taşıtlar (steyşın vagon, arazi taşıtı ve jeepler dahil),
  · Motor silindir hacmi 2800 cm3’ü aşmayan eşya taşımaya mahsus taşıtlar,
  · Motosikletler, mopedler ve bir yardımcı motoru bulunan tekerlekli taşıtlar,

  Buna göre, Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli (II) sayılı listede bulunan taşıt araçlarından motor silindir hacmi 1.600 cm³’ü aşmayan binek otomobilleri, motor silindir hacmi 2.800 cm³’ü aşmayan açık kasalı kamyonet, pikap veya tek sıra koltuklu kapalı kasalı eşya taşımaya mahsus taşıt araçları ile motosikletlerin “engel durumuna göre tüm vücut fonksiyon kaybı oranı (engellilik derecesi) %90 veya daha fazla” olan malul ve engelliler veya bizzat kullanmak amacıyla engelliliğine uygun hareket ettirici özel tertibat yaptıran malul ve engelliler tarafından, “beş yılda bir defaya mahsus olmak üzere” motorlu araç ticareti yapanlardan satın alınmasında ÖTV tahsil edilmeyecektir.

 5. semih güngör dedi ki:

  s.a iyi günler % 90 engelli raporuyla araç almayı düşünüyorum aklıma takılan bir sorun var.Aracı aldıktan sonra ilk 5 yıl satış yapılamadıgını biliyorum 5 yıl sonra aracı satmak istediğim zaman kendim bi hak talep edebilecekmiyim araç benım üzerime olmayacak eşimin kardeşi üzerine olacak eşimin ailesiyle bir sorun cıktıgı zaman bir sıkıntı yaşarmıyım yada ben satmak istemediğim zaman satmak isterlermi ?

 6. davut mazlum dedi ki:

  ben cocugumun adına almış oldugum aracı satmak istiyorum 5 yılım doldu raporum%90 ve arac cocugumun adına bu aracı satarken hangi yolu izlemem gerekiyo birde 2. el arac almak istiyorum bu aracıda onun adına yapabilirmiyim yaparsam da mtv vergisi ödeyecekmiyim kullandıgım müddetce şimdiden tesekkür ederim

 7. erdi akbulut dedi ki:

  Benim Kaynanam özürlü ve %90 raporu var ben onun adına aldığım arabayı kullana biliyormuyum

  1. gokhan moroğlu dedi ki:

   3.derece yakınına kadar kullanılır

  2. ali dedi ki:

   kullanabilirsiniz

 8. burak tanrıverdi dedi ki:

  2013 yılında 0 araç aldım engelli arabası olarak ve bunu simdi satmak istiyorum nasıl satabilirim?

 9. Orcun dedi ki:

  10 yıl bilgisi yanlış. Daha doğrusu yurtdışından getirilen araçlar için geçerli. Yurtiçinden alınan araçlarda süre 5 sene.

  1. Hıdır Kedik dedi ki:

   Yurt içi araçlarda ÖTV’siz satış 5 sene , engelliden engelliye ise satış 3 sene olarak biliyorum. Bu yasa ile ilgili değişiklik yapıldı mı ?
   Ayrıca diyelim 3 sene doldu ve engelli bir kişiye sattım, yeniden ÖTV muafiyetli bir araç alma hakkım var mı ?
   Selamlar.

 10. Selahattin Deniz dedi ki:

  Merhabalar. Babamın %90 üzerinde engelli raporu var. bu raporu kullanarak ona araç almak istiyorum ancak 2. el almak istiyorum. 2. el normal bir araç aldıktan sonra nasıl ÖTV den muaf olabilirim. yani satın alacağım kişiye ÖTV li para ödemek zorundayım. peki ben o ödediğimÖTV yi geri alma şansım var mı? varsa nasıl? bilgisi olan yardımcı olabilir mi?
  Teşekkürler….

 11. necmi unes dedi ki:

  görmeyen birinden araba almaya kalktık aracı babası kullanıyor.yapılacak işlemler nedir,lütfen bilgi verebilirmisiniz?

 12. Çağdaş dedi ki:

  Merhaba
  2012 Yılında babamın üzerine araç aldık. ancak babamı aynı yıl içinde malesef kaybettiki. Aracın ruhsatda yazan ilk tescil tarihi 07.03.2012 -Tescil tarihi 05.02.2013 şeklinde birde araca kasko yaptıracağım zaman tescil tarihi olarak 07.12.2012 tarihini veriyorum şimdi bunlardan hangisini dikkate almam gerekiyor aracımı satışa çıkarabilmem için.

 13. Emrullah dedi ki:

  İyi aksamalar ben aracı alalı 7 ay oldu engelli birine aracı sattım diyelim 1 sene sonra tekrar sıfır araç ala bitirmişim

  1. kampanyabulucu dedi ki:

   % yıl boyunca aracı satamazsınız.

 14. Kenan YILDIRIM dedi ki:

  Engelli aracım 5 yılılını doldurdu satmak istiyorum takip etmem gereken prosüdür nedir nerelere başvuru yapmam gerekecek.trafik tescile ve vergi dairesine gitmem gerekecekmi bu konuda beni bilgilendirimisiniz.teşekkür ederim.

  1. kampanyabulucu dedi ki:

   Özürlü raporu ile alınmış araçların normal şahıslara satımında ise süre prosedürü uygulanmaktadır. Buna göre; engelli araçlarının normal vatandaşlara satılabilmesi için aracın trafiğe çıkış tarihinden itibaren 10 sene geçmiş olmalıdır. Bu 10 yıl içerisinde aracın satımı, devri veya hibesi yapılamamaktadır. Ancak aracın gümrük vergisinin ödenmesi halinde engelli araçları, normal bir vatandaşa satılabilir.satış ve tescil işlemleri noterde düzenleneceğinden dolayı tescile ilişkin bir belge düzenlenmesi gerekir. Bu düzenlenen belge geçicidir. İlgili aracın satış tescili belge ücreti noter tarafından alınır. Araç satımı esnasında kullanılan tescil belgesi, noter tarafından iptal edilerek arşive eklenir.
   Tescil işlemlerinin ardından aracı satın alacak engelli kişinin mevcut engeline göre araçta tadilat ve düzenleme işlemleri yapılacaksa tadilat projesi hazırlanır. İlgili araç bu aşamalardan geçtikten sonra, aracı satın alan şahsın ikamet ettiği bölgedeki trafik tescil kuruluşuna başvurulur. Tüm bu evrelerin sonunda araç tescil belgesi oluşturulur.

 15. Özgür dedi ki:

  Slm 2012 de babamın %94 raporla araç aldım babam 1013 de vefat etti 2015 kadar sigorta kaskosunu yapabildim 2016 sigorta sistem izin vermiyor bende feragat name aldım ailemden üzerime alırsam ötv alirmi devlet benden

  1. kampanyabulucu dedi ki:

   %90 engel ve üzerine ötv muafiyeti vardır. Ancak detaylı bilgi için 444 0 189 hattını arayınız.

 16. okan dedi ki:

  2012 yılında babamın üzerine araç aldık ve babamı 2014 yılında kaybettik.aracın satılması için gereken yasal sürenin dolmasına 1 yıl daha var.aracı satmak istersem ötv nin tamamımı alınıyor yada kalan 1 yılın ötv simi alınıyor.bilgi veren olursa sevinirim.teşekkürler

  1. kampanyabulucu dedi ki:

   Satışın yapıldığı dönemdeki matarhtan, şimdiki ÖTV oranı üzerinden indirim geri alınacaktır. Yani yıl olarak değilde indirim oranı olarak tamamı ve günümüz tutarıyla hesaplanıp geri alınacak indirim.

 17. Koray dedi ki:

  Merhaba benim %93 engelli 19 yasinda bir oglum var okuma yazma bilmiyor aracin 5 yili doldu ama satamadim vasi falan diyorlar o araci mahkeme karari ile satip yenisinide ayni mahkeme karari ile alacaksin diyorlar bilgisi olan bana yardimci olabilirmi biz cikmazdayik bilgisi olan bana bir cevap yazarsa sevinirim

  1. kampanyabulucu dedi ki:

   Engelli raporu ile satın alınmış aracın sahibinin vefat etmesi durumunda satılabilmesi veya devredilebilmesi için aracın trafiğe çıkış tarihinden itibaren 5 senenin geçmiş olması gerekmektedir. Aracın bu süre içerisinde satılabilmesi için gümrük vergilerinin ödenmesi zorunludur. Diğer sorularınız için 444 0 189 arayınız.

 18. bahattin aydın dedi ki:

  baha
  arkadaslar ben bugun 13 yasında %90 uzeri raporu olan oğlumun üzerine aldığım aracı sattım.Bu durumda arac satacaklar önceden noteri arayıp sistem üzerinden aracın satılabilecegi onayını ögrensinler sonra notere gitsinler.5 yılı dolup hala satılamaz ibaresi varsa vergi dairesi ve trafikten bu düeltmeleri yapıp tekrar noterden onay alıp satış işlemine başlasınlar.

  1. kampanyabulucu dedi ki:

   Engelli raporu ile satın alınmış aracın sahibinin vefat etmesi durumunda satılabilmesi veya devredilebilmesi için aracın trafiğe çıkış tarihinden itibaren 5 senenin geçmiş olması gerekmektedir. Aracın bu süre içerisinde satılabilmesi için gümrük vergilerinin ödenmesi zorunludur. Diğer sorularınız için 444 0 189 arayınız.

 19. Ahmet dedi ki:

  Selam aleyküm. Biz aile olarak fitre ve malımızın zekatı olarak %90 engelli dayımın oğluna bir araba aldık 1600 motor BMW benzınli sıfır ötv falan yararlandırdık ve şimdi devletimiz engellinin maaş ını ve bakıcı parasını kesmış bu durumda ne yapmalıyım bilgisi olan varsa benı aydınlatabılırmı. Saygılarımla

 20. Selcuk dedi ki:

  Mrb. Suan icin yurt disi 2005 cikisli arac kullaniyorum yanliz 2010 yilinda ankara gumrukten hibeyle araci aldim 7 senedir kullaniyorum. 12 senedir turkiyede ben simdi bu araci normal vatandasa satabiliyormuyum

 21. Selcuk dedi ki:

  Mrb.suan 2005 avrupa cikisli arac kullaniyorum araci ankara gumrukten 2010da hibe ile aldim 7 senedir kullaniyorum suan normale satmam icin ne yapmam gerekiyor?